LimeSurvey 4.x.x - en to pt translation catalogue (3576 entries)

en:  Please select a file to import!
pt: Por favor, escolha um ficheiro para importar!

en: %s cannot be left empty
pt: %s não pode ficar vazio

en: %s cannot be left empty.
pt: %s não pode ser deixada em branco.

en: %s duplicate records removed
pt: %s registos duplicados removidos

en: %s entries were not copied because they already existed
pt: %s entradas não foram copiadas porque já existem

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
pt: %s entradas foram omitidas porque estão na lista negra

en: %s field(s) were successfully added.
pt: %s campo(s) foram adicionados com sucesso.

en: %s invalid attributes
pt: %s atributos inválidos

en: %s lines had a mismatching number of fields.
pt: %s linhas tinham um número de campos não correspondentes.

en: %s min. %s sec.
pt: %s min. %s seg.

en: %s missing attributes
pt: %s atributos em falta

en: %s must be case-insensitive equal to %s
pt: %s tem ser idêntica a %s, numa comparação insensível a maiúsculas e minúsculas

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
pt: %s não pode ser idẽntica a %s, numa comparação sensível a maiúsculas e minúsculas

en: %s new participants were created
pt: %s novos participantes foram criados

en: %s of %s columns selected
pt: %s de %s colunas selecionadas

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
pt: %s de resposta(s) antigas e respectivos tempos importadas com sucesso.

en: %s old response(s) were successfully imported.
pt: %s resposta(s) antigas importadas com sucesso.

en: %s participants have been copied to the central participants table
pt: %s participantes foram copiados para a tabela principal de participantes

en: %s participants have been shared
pt: %s participante(s) foram partilhados

en: %s records found in CSV file
pt: %s registos encontrados no ficheiro CSV

en: %s records have empty mandatory fields
pt: %s registos têm campos obrigatórios vazios

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
pt: %s registos têm valores de atributo incompletos ou errados

en: %s records imported
pt: %s registos importados

en: %s records in CSV
pt: %s registos no CSV

en: %s records met minimum requirements
pt: %s registos satisfazem os requisitos mínimos

en: %s records were duplicate but had attributes updated
pt: %s registos são duplicados mas os seus atributos foram atualizados

en: %s records where the number of fields does not match
pt: %s registos nos quais o número de campos não corresponde

en: %s records with allowed invalid email
pt: %s registos com email inválido permitido

en: %s records with invalid email address removed
pt: %s registos com endereço de email inválido removidos

en: %s records with other invalid information
pt: %s registos com outra informação inválida

en: %s response lines in your file.
pt: %s linhas de resposta no seu ficheiro.

en: %s responses already exist.
pt: %s respostas já existem.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
pt: %s respostas não puderam ser inseridas ou atualizadas.

en: %s responses were inserted.
pt: %s respostas foram inseridas.

en: %s responses were updated.
pt: %s respostas foram atualizadas.

en: %s rows per page
pt: %s linhas por página

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
pt: %s mensagens não lidas foram processadas das quais %s foram assinaladas como "bounce" pelo sistema.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
pt: %s messagens não lidas foram processadas, nenhuma foi assinalada como "bounce" pelo sistema.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
pt: %s são entradas duplicadas e não foi necessário criar novos participantes.

en: %s%% completed
pt: %s%% completo

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
pt: '%s' não pode ser utilizado se a opção 'Outro' para esta pergunta tiver sido ativada.

en: 'Other:' comment mandatory
pt: 'Outro:' comentário obrigatório

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
pt: O sufixo 'comment' não pode ser utilizado com questões de escolha múltipla com comentários.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
pt: 'time' é uma palavra reservada e não pode ser usada numa pergunta secundária.

en: (Any group)
pt: (Qualquer grupo)

en: (Any)
pt: (Qualquer)

en: (Autodetect)
pt: (Detecção automática)

en: (Automatic)
pt: (Automático)

en: (Iconv Library not installed)
pt: (Biblioteca Iconv não instalada)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
pt: (Os conjuntos de etiquetas não foram importados pois não detém a permissão para os criar.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
pt: (Tamanho máximo do ficheiro: %01.2f MB)

en: (No target question)
pt: (nenhuma pergunta alvo)

en: (None)
pt: (nenhum)

en: (Reason: Administrator email address empty)
pt: (Motivo: campo email de Administrador vazio.)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
pt: (Selecione múltiplos conjuntos de etiquetas usando a tecla Ctrl)

en: (Sub-)question width
pt: Largura das perguntas aninhadas

en: (This question is mandatory)
pt: (Esta questão é obrigatória)

en: (none)
pt: (nada)

en: 16 or up
pt: 16 ou acima

en: 1st quartile (Q1)
pt: 1º Quartil (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
pt: Estilo CSS do aviso do 1º limite de tempo

en: 1st time limit warning message
pt: Mensagem de aviso do 1º limite de tempo

en: 1st time limit warning message display time
pt: Tempo de apresentação da mensagem de aviso do 1º limite de tempo

en: 1st time limit warning message timer
pt: Temporizador de mensagem de aviso do 1º  limite de tempo

en: 2nd quartile (Median)
pt: 2º Quartil (Mediana)

en: 2nd time limit warning CSS style
pt: Estilo CSS do aviso do 2º limite de tempo

en: 2nd time limit warning message
pt: Mensagem de aviso do 2º limite de tempo

en: 2nd time limit warning message display time
pt: Tempo de apresentação da mensagem de aviso do 2º limite de tempo

en: 2nd time limit warning message timer
pt: Temporizador de mensagem de aviso do 2º  limite de tempo

en: 3rd quartile (Q3)
pt: 3º Quartil (Q3)

en: 7bit Swedish
pt: Sueco 7bits

en: <No default value>
pt: <Não existe valor por omissão>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
pt: Foi efetuada uma cópia de segurança desta tabela, e pode ser acedida pelo seu administrador de sistemas.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
pt: Se continuar, será efetuada uma cópia de segurança desta tabela. O seu administrador de sistema poderá aceder a esta tabela.

en: A child group can't be set as parent group
pt: Um grupo filho não pode ser definido como um grupo pai

en: A code has been updated to %s.
pt: Um código foi atualizado para %s.

en: A database named "%s" already exists.
pt: Já existe uma base de dados com o nome "%s".

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
pt: Um inquérito desativado não está acessível aos participantes (apenas uma mensagem que os notifica que não é permitido verem-no).

en: A description for your question group
pt: Uma descrição para o seu grupo de questões

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
pt: Um tema frutado para um uso flexível. Este tema oferece variações monocromáticas e muitas opções para personalizações mais fáceis.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
pt: O índice completo de perguntas será mostrado, Os participantes podem saltas entre as questões relevantes.

en: A participant table has been created for this survey.
pt: A tabela de participantes foi criada para este inquérito.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
pt: Será mostrado o índice da pergunta; os participantes poderão saltar entre perguntas visualizadas.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
pt: A resposta não foi eliminada.|{n} respostas não foram eliminadas.

en: A security update is available.
pt: Está disponível uma atualizãção de segurança.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
pt: Foi criado também um registo de um participante no inquérito guardado.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
pt: Um inquérito que utilize um tema personalizado será importado sem problemas, mas o modelo a que se refere não existe no novo servidor. Neste caso o sistema irá o tema global por omissão.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
pt: Uma tabela de pergunta aninhadas em cada célula. Os textos das perguntas aninhadas estão no cabeçalho da coluna e dizem respeito ao cabeçalho da linha.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
pt: Uma tabela de perguntas aninhadas em cada célula. Os textos da pergunta aninhanda  estão no cabeçalho da coluna e estão relacionadas com o cabeçalho da respetiva linha.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
pt: Uma tabela com uma pergunra aninhada por linha. As opçẽso de resposta estão contidasn no cabeçalho da tabela.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
pt: Uma tabela com uma pergunta aninhada por linha. Tem de selecionar a sua resposta.

en: A template with that name already exists.
pt: Já existe um modelo com esse nome.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
pt: Um registo de tempos não foi eliminado. |{n} registos de tempos não foram eliminados.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
pt: Não foi especificado um nome de utilizador ou esse nome não é válido.

en: AND/OR Date is
pt: E/OU A data é

en: ARMSCII-8 Armenian
pt: ARMSCII-8 Arménio

en: Abbreviated question text
pt: Texto abreviado da pergunta

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
pt: Capacidade de mudar perguntas, grupos e parâmetros é ainda limitada.

en: Absolute value
pt: Valor absoluto

en: Accelerator keys for list items
pt: Teclas de atalho para itens da lista

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
pt: Aceita carateres unicode do tipo Font Awesome.

en: Access
pt: Acesso

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Access denied!
pt: Acesso negado!

en: Action
pt: Acção

en: Action to perform when time limit is up
pt: Acção a executar quando termina o tempo limite

en: Action:
pt: Ação

en: Actions
pt: Acções

en: Activate
pt: Ativar

en: Activate Survey
pt: Ativar inquérito

en: Activate survey
pt: Ativar inquérito

en: Activate this survey
pt: Ativar este inquérito

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
pt: Ative isto para mostrar um mapa à frente do campo de inserção onde o utilizador pode selecionar uma localização

en: Activated
pt: Ativado

en: Active
pt: Ativo

en: Active and running
pt: Ativo e em execução

en: Active but expired
pt: Ativo mas expirado

en: Active but not yet started
pt: Ativo mas por iniciar

en: Active filters:
pt: Filtros ativos:

en: Active survey ID
pt: Identificador do inquérito ativo

en: Active surveys
pt: Inquéritos ativos

en: Active:
pt: Activo:

en: Adaptive
pt: Adaptativo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add SurveyId to link
pt: Adicionar o SurveyID à hiperligação

en: Add URL parameter
pt: Adicionar parâmetro URL

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
pt: Adicionar um botão para reinicir o botão deslizante. Se tiver sido definido um valor inicial, este será o escolhido, senão irá remover a resposta.

en: Add a group
pt: Adicionar um grupo

en: Add a language:
pt: Adicionar um idioma:

en: Add a new language
pt: Adicionar um novo idioma

en: Add a new question
pt: Adicionar uma nova pergunta

en: Add a new survey administrator
pt: Adicionar um novo administrador de inquérito

en: Add a prefix to the answer field
pt: Adicionar um prefixo ao campo de resposta

en: Add a question to this group
pt: Adicionar uma pergunta a este grupo de perguntas

en: Add a suffix to the answer field
pt: Adicionar um sufixo ao campo de resposta

en: Add and edit conditions
pt: Adicionar e editar condições

en: Add another participant
pt: Adicionar outro participante

en: Add another record
pt: Adicionar outro registo

en: Add answer
pt: Adicionar resposta

en: Add attribute
pt: Adicionar atributo

en: Add condition
pt: Adicionar condição

en: Add condition to this scenario
pt: Adicionar condição a este cenário

en: Add dropdown field
pt: Adicionar lista de seleção

en: Add fields
pt: Adicionar campos

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: Add gray background to questions in PDF:
pt: Adicionar um fundo cinzento às perguntas no PDF:

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Add multiple conditions without a page reload
pt: Adicionar múltiplas condições sem recarregar a página

en: Add new attribute
pt: Adicionar novo atributo

en: Add new group
pt: Adicionar um novo grupo de perguntas

en: Add new participant
pt: Adicionar novo participante

en: Add new question
pt: Adicionar nova pergunta

en: Add new question to group
pt: Adicionar nova pergunta ao grupo

en: Add new quota
pt: Adicionar nova quota

en: Add new survey participant
pt: Adicionar um novo participante ao inquérito

en: Add new user group
pt: Adicionar novo grupo de utilizadores

en: Add or delete groups
pt: Adicionar ou eliminar grupos

en: Add or delete questions
pt: Adicionar ou eliminar perguntas

en: Add or delete subquestions or change their codes
pt: Adicionar ou eliminar perguntas aninhadas ou alterar os seus códigos

en: Add participant
pt: Adicionar participante

en: Add participant to survey
pt: Adicionar participante ao inquérito

en: Add participants to central database
pt: Adicionar participantes à base de dados central

en: Add participants to survey
pt: Adicionar participantes a um inquérito

en: Add question
pt: Adicionar pergunta

en: Add question ID to link
pt: Adicionar ID da questão à hiperligação

en: Add question group
pt: Adicionar grupo de perguntas

en: Add question group ID to link
pt: Adicionar ID do grupo de questão à hiperligação

en: Add scenario
pt: Adicionar cenário

en: Add survey group ID to link
pt: Adicionar ID do grupo de inquérito à hiperligação

en: Add survey participant
pt: Adicionar participante ao inquérito

en: Add to blacklist?
pt: Adicionar à lista negra?

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Add user group
pt: Adicionar grupo de utilizadores

en: Add value
pt: Adicionar valor

en: Add/delete survey participant attributes
pt: Adicionar/remover atributos dos participantes do inquérito

en: Adding survey participant entry...
pt: A adicionar registo de participante ao inquérito...

en: Additional Languages
pt: Idiomas adicionais

en: Additional attributes
pt: Atributos adicionais

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
pt: As seguintes configurações não poderão ser modificadas quando o inquérito estiver ativo.

en: Admin login name
pt: Nome do administrador

en: Admin login password
pt: Palavra chave do administrador

en: Administration
pt: Administração

en: Administrator credentials
pt: Credenciais do administrador

en: Administrator email
pt: Email do administrador:

en: Administrator email address:
pt: Endereço de email do administrador:

en: Administrator name
pt: Nome do administrador:

en: Administrator name:
pt: Nome do administrador:

en: Administrator:
pt: Administrador:

en: Advanced
pt: Avançadas

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: After
pt: Depois

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
pt: Depois de clicar no botão para guardar pode fechar a janela do browser ou continuar a preencher o inquérito.

en: After the answer options a cell does give some information.
pt: Após as opções de resposta uma célula fornece alguma informação.

en: Albanian
pt: Albanês

en: All
pt: Todos

en: All answers are already selected in this quota.
pt: Já estão selecionadas todas as respostas nesta quota.

en: All answers meet consistency standards.
pt: Todas as respostas cumprem os padrões de consistência

en: All assessments meet consistency standards.
pt: Todas as avaliações dos grupos cumprem os padrões de consistência

en: All conditions for this question have been deleted.
pt: Todas as condições para esta pergunta foram eliminadas

en: All conditions in this survey have been deleted.
pt: Todas as condições neste inquérito foram eliminadas.

en: All conditions meet consistency standards.
pt: Todas as condições cumprem os padrões de consistência

en: All conditions scenarios were renumbered.
pt: Todos as condições de cenários foram renumeradas.

en: All custom menu entries will be lost.
pt: Todas as entradas de menu personalizadas serão perdidas.

en: All custom menus will be lost.
pt: Todos os menus personalizados serão perdidos.

en: All default values meet consistency standards.
pt: Todos os valores por omissão cumprem os padrões de consistência

en: All emails were sent.
pt: Todos os emails foram enviados.

en: All files in local directories are writable.
pt: Todos os ficheiros em diretorias locais são modificáveis.

en: All groups meet consistency standards.
pt: Todos os grupos cumprem os padrões de consistência.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
pt: Todas as definições importantes podem acedidas através desta barra lateral.

en: All in one
pt: Todos em um

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
pt: Todas as entradas de menu, deste menu também serão eliminadas.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
pt: Todos os estilos necessários serão carregados, para imprimir bastará pressionar Ctrl/Cnd+p ou selecionar  imprimir do menu do seu browser.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
pt: Todos os inquéritos do utilizador foram transferidos para %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
pt: Todas as tabelas antigas cumprem os padrões de consistência.

en: All participant information is lost.
pt: Toda a informação de participante foi perdida.

en: All question attributes meet consistency standards.
pt: Todos os atributos da pergunta cumprem os padrões de consistência

en: All questions meet consistency standards.
pt: Todas as perguntas cumprem os padrões de consistência.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
pt: Todas as perguntas, respostas, etc para linguagens removidas serão perdidas. Tem a certeza?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
pt: Todas as perguntas, grupos e parâmetros estão modificáveis de novo.

en: All quota language settings meet consistency standards.
pt: Todos as configurações de quotas de idiomas cumprem os padrões de consistência

en: All quota quota members meet consistency standards.
pt: Todas membros das quotas cumprem os padrões de consistência

en: All quotas meet consistency standards.
pt: Todos as quotas cumprem os padrões de consistência

en: All responses
pt: Todas as respostas

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
pt: Todas as respostas já não estão acessíveis pelo LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
pt: Todas as configurações de idioma do inquérito cumprem os padrões de consistência

en: All surveys meet consistency standards.
pt: Todos os inquéritos cumprem os padrões de consistência

en: All the attributes are automatically mapped
pt: Todos os atributos estão mapeados automaticamente

en: All your answers must be different and you must rank in order.
pt: Todas as suas respostas têm de ser diferentes e deve classificá-las por ordem

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
pt: Permitir que perguntas do estilo array sejam repartidas por várias páginas

en: Allow backward navigation:
pt: Permitir retroceder na navegação:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
pt: Permitir que participantes na lista negra sejam adicionados ao inquérito:

en: Allow invalid email addresses:
pt: Permitir endereços de email inválidos:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
pt: Permitir que múltiplas perguntas de texto / numéricas sejam repartidas por várias páginas

en: Allow only numerical input
pt: Permitir apenas entradas numéricas

en: Allow only numerical input for 'Other' text
pt: Permitir apenas entradas numéricas para o campo 'Outro'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
pt: Permitir que os participantes se removam da lista negra:

en: Allow public registration:
pt: Permitir registos públicos:

en: Allow reset the slider
pt: Permitir reiniciar o botão deslizante

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
pt: Permitir que perguntas de escolha única sejam repartidas por várias páginas

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
pt: Permitir que perguntas de botão deslizante sejam repartidas por várias páginas

en: Allowed file types
pt: Tipos de ficheiros autorizados

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
pt: Ficheiros autorizados no formato de separação por vírgulas. e.x. pdf,doc,odt

en: Always
pt: Sempre

en: Always closed
pt: Sempre fechado

en: Always hide this question
pt: Ocultar sempre esta pergunta

en: Always open
pt: Sempre aberto

en: Amharic
pt: Amárico

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
pt: Foi enviado um email para o seu endereço electrónico com os dados de acesso a este inquérito. Por favor siga o endereço contido no email para continuar.

en: An email has been sent with details about your saved survey
pt: Foi enviado um email com os detalhes do seu inquérito gravado

en: An email with a generated password was sent to the user.
pt: Foi enviado ao utilizador um email com uma palavra-chave gerada.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
pt: Ocorreu um erro durante a criação da cópia de segurança dos seus ficheiros. Por favor, verifique o seu sistema local (permissões, espaço disponível, etc.)

en: An error occured while creating your update package file.
pt: Ocorreu um erro aquando da criação do ficheiro do pacote de atualizações.

en: An error occured while getting checksums.
pt: Ocorreu um erro aquando da verificação dos checksums.

en: An error occured while getting the changeset.
pt: Ocorreu um erro durante a obtenção do conjunto de alterações.

en: An error occurred saving a response to survey id
pt: Ocorreu um erro ao gravar uma resposta no id de inquérito

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
pt: Ocorreu um erro ao submeter o ficheiro. Isto poderá ter sido causado por permissões incorretas definidas para a pasta /tmp da aplicação.

en: An error occurred.
pt: Ocorreu um erro

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
pt: Um inquérito expirado não está acessível aos participantes (eles apenas vêm uma mensagem a notificar a expiração do inquérito).

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
pt: Um erro interno ocorreu quando o servidor web estava a processar o seu pedido.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
pt: Um erro não recuperável aconteceu durante a atualização. Detalhes do erro:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
pt: Ocorreu um erro inesperado e as suas respostas não puderam ser gravadas.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao mover o ficheiro de %s para %s.

en: An unknown error occured.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Anonymize IP address:
pt: Anonimizar o endereço IP:

en: Anonymize IP address?
pt: Anonimizar o endereço de IP?

en: Anonymized responses
pt: Respostas anónimas

en: Anonymized responses:
pt: Anonimizar respostas:

en: Anonymized responses?
pt: Respostas anónimas?

en: Answer
pt: Resposta

en: Answer codes
pt: Códigos das respostas

en: Answer label font size (normal)
pt: Tamanho (normal) da fonte para etiquetas de resposta

en: Answer label font size (small)
pt: Tamanho (small) da fonte para etiquetas de resposta

en: Answer matched (regexp)
pt: A resposta corresponde a (regexp)

en: Answer must be %s
pt: A resposta deve ser %s

en: Answer must be between %s and %s
pt: A resposta deve estar entre %s e %s

en: Answer must be greater or equal to %s
pt: A resposta deve ser maior ou igual a %s

en: Answer must be less or equal to %s
pt: A resposta deve ser menor ou igual a %s

en: Answer option / subquestion font size
pt: Tamanho da fonte para a opção / pergunta aninhada

en: Answer options
pt: Opções de resposta

en: Answer options were successfully saved.
pt: As opções de resposta foram gravadas com sucesso.

en: Answer prefix
pt: Prefixo da resposta

en: Answer question
pt: Responder à questão

en: Answer scale %s
pt: Escala da resposta %s

en: Answer suffix
pt: Sufixo da resposta

en: Answer was
pt: A resposta for

en: Answer was NOT
pt: A resposta não foi

en: Answer was greater than
pt: Resposta foi maior do que

en: Answer was greater than or equal to
pt: Resposta for maior ou igual a

en: Answer was less than
pt: Resposta for menor do que

en: Answer was less than or equal to
pt: Resposta foi menor ou igual a

en: Answers
pt: Respostas

en: Answers cleared
pt: As respostas foram anuladas

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
pt: Não são permitidas e não serão gravadas respostas com código 0 (zero) ou em branco

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
pt: Caractere separador Resposta|Texto-Esquerdo-Botão-Deslizante|Texto-Direito-Botão-Deslizante

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply and go to survey
pt: Aplicar e ir para o inquérito

en: Apr
pt: Abr

en: April
pt: abril

en: Arabic
pt: Árabe

en: Arc cosine
pt: Arco co-seno

en: Arc sine
pt: Arco seno

en: Arc tangent
pt: Arco de tangente

en: Arc tangent of two variables
pt: Arco de tangente com duas variáveis

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
pt: Tem a certez que pretende remover todas as condições para esta pergunta?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
pt: Tem a certeza que quer eliminar todas as condições definidas neste cenário?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar todos estes inquéritos?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
pt: Tem a certeza que quer eliminar as entradas selecionadas?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar as entradas de menu selecionadas?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
pt: Tem a certeza que pretende remover os participantes selecionados?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
pt: Tem a certeza que pretende remover as resposta selecionadas ?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este parâmetro URL?

en: Are you sure you want to delete this box ?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar esta caixa ?

en: Are you sure you want to delete this condition?
pt: Tem a certeza que quer eliminar esta condição?

en: Are you sure you want to delete this entry?
pt: Tem a certeza que quer remover este registo?

en: Are you sure you want to delete this label set?
pt: Tem a certeza que pretende remover este conjunto de etiquetas?

en: Are you sure you want to delete this user group?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este grupo de utilizadores ?

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Arithmetic mean
pt: Média aritmética

en: Armenian
pt: Arménio

en: Array
pt: Matriz

en: Array (Increase/Same/Decrease)
pt: Matriz (Aumentar/Manter/Reduzir)

en: Array (Numbers)
pt: Matriz (Números)

en: Array (Texts)
pt: Matriz (Textos)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
pt: Matriz (Sim/Não/Incerto)

en: Array by column
pt: Matriz por coluna

en: Array dual scale
pt: Matriz com duas escalas

en: Array filter
pt: Filtro de tabela

en: Array filter exclusion
pt: Filtro de exclusão

en: Array filter style
pt: Estilo do filtro de tabela

en: Arrays
pt: Matrizes

en: As a last step you should clear your browser cache now.
pt: Como último passo deverá limpar os ficheiros temporários(cache) do seu navegador(browser).

en: As defined in question settings
pt: Como definido nas configurações da pergunta

en: Assessment details
pt: Detalhes das avaliações

en: Assessment group score
pt: Pontuação de avaliação do grupo

en: Assessment heading
pt: Cabeçalho da avaliação

en: Assessment rules
pt: Regras de avaliação

en: Assessment value
pt: Valor da avaliação

en: Assessment:
pt: Avaliações:

en: Assessments
pt: Avaliações

en: Assessments mode not activated
pt: Modo de avaliação desativado

en: At beginning
pt: No inicio

en: At end
pt: No fim

en: At least one installed
pt: Pelo menos um instalado

en: At the end of the process the database will be updated.
pt: No final do processo a base de dados estará atualizada.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
pt: No final do processo iremos proceder à atualização do LimeSurvey.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
pt: Atenção: Diversos códigos de perguntas foram atualizados. Por favor verifique-os atentamente pois a atualização pode não ser perfeita com as expressões lógicas.

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute %s (%s)
pt: Atributo %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
pt: O atributo %s foi apagado.

en: Attribute display setting updated
pt: Atributo de configuração de exibição atualizado

en: Attribute field
pt: Campo do atributo

en: Attribute management
pt: Gestão de atributos

en: Attribute name:
pt: Nome do atributo:

en: Attribute settings
pt: Preferências do atributo

en: Attribute successfully deleted
pt: O atributo foi eliminado com sucesso

en: Attribute successfully updated
pt: O atributo foi atualizado com sucesso

en: Attribute type
pt: Tipo do atributo

en: Attribute type:
pt: Tipo de atributo:

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
pt: Valores dos atributos para participantes existentes foram atualizados através dos dados dos participantes

en: Attribute visible:
pt: Atributo visível:

en: Attribute was saved.
pt: O atributo foi guardado.

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes to be created
pt: Atributos a ser criados

en: Attributes to export:
pt: Atributos a exportar:

en: Aug
pt: Ago

en: August
pt: agosto

en: Authentication method
pt: Método de autenticação

en: Auto
pt: Automático

en: Auto Translate
pt: Tradução automática

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
pt: Selecione automaticamente a opção exclusiva se todas as outras estão selecionadas

en: Autoload URL
pt: Carregar automaticamente o URL

en: Autoload URL:
pt: URL a autocarregar:

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatic (UTF-8)
pt: Automático (UTF-8)

en: Automatically rename question code if already exists?
pt: Renomear o código da pergunta automaticamente se já existir?

en: Available functions
pt: Funções disponíveis

en: Available label sets:
pt: Conjuntos de etiquetas disponiveis

en: Available languages:
pt: Idiomas disponíveis:

en: Available space in directory:
pt: Espaço livre na pasta:

en: Average
pt: Média

en: Average file size
pt: Número médio de ficheiros

en: Average interview time:
pt: Tempo médio de entrevista:

en: Average no. of files per respondent
pt: Número médio de ficheiros por participante

en: Average size per respondent
pt: Tamanho médio por participante

en: Back
pt: Atrás

en: Back to Response Import
pt: Retornar à importação de respostas

en: Back to main menu
pt: De volta ao menu principal

en: Back to survey home
pt: Voltar ao início do inquérito

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
pt: Cor de fundo das perguntas (0 preto - 255 branco)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
pt: Cor de fundo da secções (0 preto - 255 branco)

en: Backup
pt: Cópia de segurança

en: Backup entire database
pt: Efetuar cópia de segurança de toda a base de dados

en: Bar chart
pt: Gráfico de barras

en: Base language
pt: Idioma base

en: Base language:
pt: Idioma base:

en: Basic admin notification
pt: Notificação básica de administrador

en: Basic admin notification body
pt: Corpo da mensagem de notificação básica de administrador

en: Basic admin notification email body:
pt: Conteúdo da notificação básica de administrador:

en: Basic admin notification subject
pt: Assunto da mensagem de notificação básica de administrador

en: Basic admin notification subject:
pt: Assunto da notificação básica de administrador:

en: Basic attributes
pt: Atributos básicos

en: Basic email notification is sent to:
pt: Email de notificação básica é enviado para:

en: Basic notification attachments:
pt: Anexos da notificação básica:

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Basque
pt: Basco

en: Batch deletion
pt: Eliminação em massa

en: Batch edit the participants
pt: Editar em massa os participantes

en: Before
pt: Antes

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
pt: Antes de proceder, por favor efetue uma cópia de segurança da sua base de dados utilizando uma ferramenta adequada!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
pt: Antes de adicionar perguntas, tem que adicionar um grupo de perguntas.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
pt: Antes de proceder com a atualização do LimeSurvey, é necessário primeiro atualizar o próprio ComfortUpdate.

en: Before you start, please prove you are human.
pt: Antes de começar, prove que é humano.

en: Belarusian
pt: Bielorusso

en: Bengali
pt: Bengalês

en: Big5 Traditional Chinese
pt: Big5 Chinês Tradicional

en: Binary pseudo charset
pt: Conjunto de caracteres pseudo binários

en: Binary safe case-insensitive string comparison
pt: Comparação em modo binário, sem fazer distinção entre maiúsculas e minúsculas, de cadeias de caracteres

en: Binary safe string comparison
pt: Comparação em modo binário de cadeias de caracteres

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
pt: Colocar na Lista negra para todos os inquéritos assim que o campo global do participante estiver definido:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
pt: Se o campo global estiver definido, colocar na Lista negra os participantes, para todos os inquéritos novos:

en: Blacklist settings
pt: Configurações de lista negra

en: Blacklist settings were saved.
pt: Configurações da lista negra foram guardadas.

en: Blacklist user:
pt: Utilizador da lista negra

en: Blacklisted
pt: Na lista negra

en: Blacklisted participants
pt: Participantes na lista negra

en: Blacklisted?
pt: Na lista negra?

en: Borders around questions in PDF:
pt: Delimitar as perguntas no PDF:

en: Borders around responses in PDF:
pt: Delimitar as respostas no PDF:

en: Bosnian
pt: Bósnia

en: Both
pt: Ambos

en: Bounce email address:
pt: Endereço de email de retorno (bounce):

en: Bounce processing
pt: Processamento de retornos ("bounce")

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
pt: O processamento de devoluções está desativado globalmente ou para este inquérito em particular.

en: Bounce settings
pt: Configurações de emails de retorno por omissão ("bounce")

en: Bounce settings have been saved.
pt: Foram gravadas as configurações de email de retorno ("bounce") por omissão.

en: Box deleted
pt: A caixa foi eliminada

en: Box orientation:
pt: Orientação da caixa:

en: Box settings updated!
pt: Configurações da caixa atualizadas!

en: Box updated
pt: Caixa atualizada

en: Boxes
pt: Caixas

en: Boxes by row:
pt: Caixas por linha:

en: Browse
pt: Navegar

en: Browse participants
pt: Navegar por participantes

en: Browse responses
pt: Navegar respostas

en: Browse saved responses
pt: Navegar nas respostas guardadas

en: Browse survey participants
pt: Navegar pelos participantes do inquérito

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
pt: O número de versão foi actualizado com sucesso para %s.

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: But this one isn't.
pt: Mas este não é.

en: Button group
pt: Grupo de botões

en: Buy a new key
pt: Compre uma chave nova

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
pt: Ao continuar este inquérito aceita a politica de proteção de dados do providenciador de serviços.

en: By question group
pt: Por grupo de perguntas

en: Bypass date control before sending email:
pt: Ignorar a verificação da data antes do envio do email:

en: CPDB CSV summary
pt: Resumo CPDB CSV

en: CPDB mapping
pt: Correspondência na CPDB (BD central de participantes)

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
pt: Estilo CSS para a mensagem que exibe o temporizador durante a contagem regressiva

en: CSS class(es)
pt: Classe(s)  CSS

en: CSS class(es):
pt: Classe(s) CSS:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
pt: Estilo CSS para a 'Mensagem de expiração de tempo'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
pt: Estilo CSS utilizado quando é exibida a mensagem de 'aviso de tempo limite'

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
pt: Estilo CSS utilizado quando é exibida a 2ª mensagem de 'aviso de tempo limite'

en: CSV field names
pt: Nome dos campos CSV

en: CSV field separator:
pt: Separador de campos CSV:

en: CSV file
pt: Ficheiro CSV

en: CSV input format
pt: Formato de entrada do CSV

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
pt: Calcular o desvio padrão da amostra para a lista de números

en: Calculate the sum of values in an array
pt: Calcular a soma de valor num array

en: Calculates the exponent of e
pt: Calcular o expoente de e

en: Calculation
pt: Calcular

en: Can edit?
pt: Pode editar?

en: Can't connect to the LDAP directory
pt: Impossível ligar ao directório LDAP

en: Can't find user group!
pt: Não foi possível encontrar o grupo de utilizadores!

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
pt: Não é possível renderizar o layout %s. Por favor verifique que vsita existe ou contacte o seu administrador.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
pt: Não é possível atualizar as etiquetas porque está a utilizar códigos duplicados

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel editing
pt: Cancelar edição

en: Cannot be changed
pt: Não pode ser alterado

en: Cannot import the VVExport file.
pt: Não é possível importar o ficheiro VVExport

en: Case-insensitive strstr
pt: Não sensível a Maiúsculas e minúsculas strstr

en: Catalan
pt: Catalão

en: Category separator
pt: Separador de categorias

en: Centered
pt: Centrado

en: Central database
pt: Base de dados central

en: Central participant database
pt: Base de dados central de participantes

en: Central participant management
pt: Gestão central de participantes

en: Central participants database summary
pt: Resumo da base de dados central dos participantes

en: Change language
pt: Mudar idioma

en: Change log
pt: Registo de alterações

en: Change scenario number
pt: Mudar número do cenário

en: Change survey group
pt: Alterar grupo de inquérito

en: Change the display style of the month when using select boxes
pt: Mudar o estilo de visualização do mês quando se utiliza caixas de seleção

en: Change the language
pt: Alterar o idioma

en: Character set for file import/export:
pt: Codificação de carateres do ficheiro de importação/exportação:

en: Character set of file:
pt: Código de caracteres do ficheiro:

en: Character set of the file:
pt: Código de caracteres do ficheiro:

en: Chart type
pt: Tipo de gráfico

en: Chart type:
pt: Tipo de gráfico:

en: Check again
pt: Verificar novamente

en: Check any that apply
pt: Selecione todas as que se apliquem

en: Check data
pt: Verificar dados

en: Check data integrity
pt: Verificar a integridade dos dados

en: Check icon
pt: Verificar ícone

en: Check logic
pt: Verificar a lógica

en: Check survey logic for current question group
pt: Verificar a lógica do inquérito para este grupo de perguntas

en: Checkbox is checked
pt: A caixa de seleção está marcada

en: Checkbox is unchecked
pt: A caixa de seleção está desmarcada

en: Checkbox layout
pt: Disposição de caixa de seleção

en: Checked
pt: Marcada

en: Checking basic requirements...
pt: A verificar os requisitos básicos...

en: Checking existing LimeSurvey files...
pt: A verificar os ficheiros existentes do LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
pt: Chinês (Simplificado)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
pt: Chinês (Tradicional - Hong-Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
pt: Chinês (Tradicional - Taiwan)

en: Choice column width
pt: Largura da coluna de escolha

en: Choice header
pt: Cabeçalho para "As suas escolhas"

en: Choice of rank %s
pt: Escolha da classificação %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
pt: Escolher 'Executar/Todos' do menu para executar a importação.

en: Choose one of the following answers
pt: Escolha uma das seguintes respostas

en: Choose the CSV file to upload:
pt: Selecione o ficheiro CSV a submeter:

en: Choose the file to upload:
pt: Selecione o ficheiro a submeter:

en: Choose when user can add a comment
pt: Escolha quando um utilizador pode adicionar um comentário

en: Choose your language
pt: Escolha o seu idioma

en: Chosen icon:
pt: Ícone escolhido:

en: Circle
pt: Círculo

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Click here to log in.
pt: Clique aqui para iniciar sessão.

en: Click here to start the survey.
pt: Clique aqui para iniciar o inquérito.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
pt: Clique aqui para usar ComfortUpdate ou para descarregá-lo.

en: Click here to use ComfortUpdate.
pt: Clique para utilizar o ComfortUpdate.

en: Click on 'Activate this survey'
pt: Clique em 'Ativar este inquérito'

en: Click on 'No, thanks'
pt: Clique em 'Não, obrigado'

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
pt: Clique em 'Pré-visualizar inquérito' e regresse a esta janela após terminar os seus testes.

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
pt: Clique na caixa 'Criar inquérito' ou em 'Seguinte' neste tutorial

en: Click on the 'Edit answer options' button.
pt: Clique no botão 'Editar opções de resposta'

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
pt: Clique no botão 'Editar subquestões'.

en: Click on the following button if you want to
pt: Clique no botão a seguir se quiser

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
pt: Clique no nome do inquérito para voltar à visão geral das definições do inquérito.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
pt: Clique no sinal de mais %s para adicionar mais uma subquestão à sua subquestão.

en: Click this button to log out.
pt: Clique neste botão para terminar a sessão.

en: Click to expand
pt: Clicar para expandir

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
pt: Clique para definir a localização ou selecione e arraste o marcador. Pode também introduzir as coordenadas

en: Close
pt: Fechar

en: Close editor
pt: Fechar o editor

en: Close the picker
pt: Fechar o selecionador

en: Closed group
pt: Grupo fechado

en: Code
pt: Código

en: Code filter
pt: Filtro por código

en: Code/text separator:
pt: Separador de código/texto:

en: Code:
pt: Código:

en: Collapse all
pt: Fechar todos

en: Columns
pt: Colunas

en: ComfortUpdate could not download the update!
pt: ComfortUpdate não conseguiu descarregar a atualização

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
pt: O ComfortUpdate não conseguiu encontrar os dados das atualizações.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
pt: O ComfortUpdate não conseguiu compactar os ficheiros para a sua cópia de segurança

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
pt: ComfortUpdate não conseguiu encontrar o ficheiro de atualização no seu sistema local (ou o ficheiro do atualizador)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
pt: O ComfortUpdate não conseguir remover uma ou mais diretorias que foram eliminadas durante a atualização.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
pt: O ComfortUpdate não conseguiu remover um ou mais ficheiros que foram eliminados durante a atualização.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
pt: ComfortUpdate não conseguiu descompactar o ficheiro de atualização (ou o ficheiro de atualização do atualizador)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
pt: O ComfortUpdate encontrou um erro enquanto tentava obter dados da sua base de dados

en: ComfortUpdate has been updated!
pt: ComfortUpdate foi atualizado!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
pt: comfortUpdate está desativa na sua configuração do LimeSurvey. Por favor contate o seu administrador para mais informações.

en: ComfortUpdate key
pt: Chave do ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
pt: Informação da chave do ComfortUpdate

en: ComfortUpdate needs to be updated
pt: ComfortUpdate necessita de ser atualizado

en: ComfortUpdate step %s
pt: ComfortUpdate Passo %s

en: Comma
pt: Vírgula

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment only when
pt: Comentar apenas quando

en: Comment only when you choose an answer.
pt: Introduza comentários apenas quando escolher uma resposta

en: Comment only when you don't choose an answer.
pt: Comente apenas quando não escolher uma resposta.

en: Comment your answers.
pt: Comente as suas respostas.

en: Comments
pt: Comentários

en: Compact
pt: Compacto

en: Compare a string to a regular expression pattern
pt: Comparar um string com uma expressão regular

en: Comparison operator
pt: Operador de comparação

en: Compatible
pt: Compatível

en: Compatible with type coercion
pt: Compatível com tipos forçados

en: Complete only
pt: Apenas completas

en: Completed
pt: Completo

en: Completed responses only
pt: Apenas respostas completas

en: Completed?
pt: Completo?

en: Completion state:
pt: Estado de conclusão:

en: Condition
pt: Condição

en: Condition added.
pt: Condição adicionada.

en: Condition designer
pt: Construtor de condições

en: Condition successfully copied
pt: Condição copiada com sucesso

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
pt: A condição foi copiada com successo (algumas foram ignoradas por estarem duplicadas)

en: Condition updated.
pt: A condição foi atualizada.

en: Conditional processing
pt: Processamento condicional

en: Conditions
pt: Condições

en: Conditions designer
pt: Construtor de condições

en: Config file is malformed or null.
pt: O ficheiro de configuração está incorreto ou em branco.

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configuration directory is not writable
pt: Diretoria de configuração não tem permissões de escrita

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Confirm password:
pt: Confirmar palavra chave:

en: Confirm your admin password
pt: Confirme a palavra chave:

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Confirmation attachments:
pt: Anexos da confirmação:

en: Confirmation email
pt: Email de confirmação

en: Confirmation email body
pt: Corpo da mensagem de confirmação

en: Confirmation email body:
pt: Conteúdo do email de confirmação:

en: Confirmation email subject
pt: Assunto do email de confirmação

en: Confirmation email subject:
pt: Assunto do email de confirmação:

en: Confirmation of your participation in our survey
pt: Confirmação da sua participação no nosso inquérito

en: Constant
pt: Constante

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue without answering
pt: Continuar sem responder

en: Continue?
pt: Continuar?

en: Convert N to:
pt: Coverter N em:

en: Convert Y to:
pt: Converter Y em:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
pt: Converte uma cadeia de caracteres de 8 bits para uma cadeia de caracteres com citações para impressão (quoted-printable)

en: Convert a date/time string to unix timestamp
pt: Converter uma cadeia de caracteres de data/hora num timestamp unix.

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
pt: Converte uma cadeia de caracteres com citações para impressão (quoted-printable) para uma cadeia de caracteres de 8 bits

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pt: Converter todas as entidades HTML para os caracteres aplicáveis (usa sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pt: Converter todos os caracteres aplicáveis para entidades HTML (usa sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
pt: Converter os campos de hiperligações de recursos e expressões?

en: Convert resource links?
pt: Converter endereços de recursos?

en: Convert spaces in question text to underscores:
pt: Converter espaços no texto da pergunta em sublinhados

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pt: Converter entidades HTML especiais para caracteres (usa sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pt: Converter caracteres especiais para entidades HTML (usa sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy advanced settings?
pt: Copiar configurações avançadas?

en: Copy answer options?
pt: Copiar as opções das respostas?

en: Copy conditions
pt: Copiar condições

en: Copy failed
pt: Falhou a cópia

en: Copy of survey is completed.
pt: A cópia do inquérito está concluída.

en: Copy options
pt: Copiar opções

en: Copy question
pt: Copiar pergunta

en: Copy subquestions?
pt: Copiar perguntas secundárias?

en: Copy survey
pt: Copiar inquérito

en: Copy the selected conditions to:
pt: Copiar as condições selecionadas para:

en: Copy to local theme and save changes
pt: Copiar para um tema local e guardar alterações

en: Core plugin can not be disabled.
pt: Os plugins de core não podem ser desativados.

en: Corner boxes
pt: Caixas de canto

en: Corner lines
pt: Linhas de canto

en: Corrected time:
pt: Tempo corrigido:

en: Cosine
pt: Co-seno

en: Could not connect to LDAP server.
pt: Não foi possível conectar ao servidor LDAP.

en: Could not create new box
pt: A caixa não pôde ser criada

en: Could not delete user group.
pt: Não foi possível eliminar o grupo de utilizadores.

en: Could not delete user. User was not supplied.
pt: Não foi possível eliminar o utilizador. Utilizador não indicado.

en: Could not insert all conditions.
pt: Não foi possível inserir todas as condições.

en: Could not modify user data.
pt: Não foi possível modificar os dados do utilizador.

en: Could not open file
pt: Não foi possível abrir o ficheiro

en: Could not remove deleted files
pt: Não foi possível remover os ficheiros apagados.

en: Could not remove the deleted directories
pt: Não foi possível remover as diretorias eliminadas

en: Could not retrieve update info data
pt: Não foi possível obter os dados das atualizações

en: Could not update box
pt: Não foi possível atualizar a caixa

en: Could not update condition.
pt: Não foi possível atualizar a condição.

en: Could not write file
pt: Não foi possível escrever o ficheiro

en: Count
pt: Contagem

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
pt: Contar estatísticas para cada pergunta com base apenas no número total de respostas para as quais a pergunta foi apresentada

en: Count the number of answered questions in the list
pt: Conte o número de perguntas respondidas na lista

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
pt: Conta, na lista, o número de perguntas respondidas que são iguais ao primeiro argumento

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
pt: Configuração de visualização de atributo atualizada

en: Create
pt: Criar

en: Create a new box
pt: Criar uma  caixa nova

en: Create a new question group inside your survey.
pt: Criar um novo grupo de perguntas dentro do seu inquérito.

en: Create a new survey
pt: Criar um novo inquérito

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
pt: Criar um novo inquérito clicando no ícone %s.

en: Create a sample question and question group
pt: Criar uma questão de amostra e um grupo de questões

en: Create database
pt: Criar base de dados

en: Create dummy participants
pt: Criar participantes de teste

en: Create example question group and question?
pt: Criar grupo de questões e questão de exemplo?

en: Create new survey menu
pt: Criar um novo menu de inquérito

en: Create one or more questions inside the new question group.
pt: Criar uma ou mais perguntas no novo grupo de perguntas.

en: Create or import new label set(s)
pt: Criar ou importar novo conjunto de etiquetas

en: Create permission roles
pt: Criar funções de permissões

en: Create survey
pt: Criar inquérito

en: Create survey groups:
pt: Criar grupo de inquéritos:

en: Create, import, or copy survey
pt: Criar, importar ou copiar inquérito

en: Create...
pt: Criar..

en: Create/edit user groups
pt: Criar/editar grupos de utilizadores

en: Create/edit user roles
pt: Criar/editar funções de utilizador

en: Created
pt: Criado em

en: Created by
pt: Criado por

en: Creating file backup
pt: A criar o ficheiro da cópia de segurança

en: Credentials are valid but we failed to create a user
pt: As credenciais são válidas mas não foi possível criar o utilizador

en: Croatian
pt: Croata

en: Current
pt: Atual

en: Current database version:
pt: Versão atual da base de dados:

en: Current theme options are applied for this survey.
pt: As opções atuais do tema são aplicadas a este questionário.

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
pt: Neste momento não existem idiomas adicionais configurados para este inquérito.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
pt: Neste momento não existem condições configuradas para este inquérito.

en: Currently we detect and handle the following changes:
pt: Atualmente detetamos e lidamos com as seguintes alterações:

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom attributes
pt: Atributos personalizados

en: Custom handle Unicode code
pt: Valor Unicode personalizado da pega

en: Czech
pt: Checo

en: Czech (informal)
pt: Checo (informal)

en: DATA TO BE ENTERED
pt: DADOS A INSERIR

en: DB backup created:
pt: Cópia de segurança da BD criada:

en: DEC West European
pt: DEC Europa Oeste

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dari
pt: Persa afegão

en: Data consistency check
pt: Verificação de consistência dos dados

en: Data entry
pt: Entrada de dados

en: Data entry screen
pt: Ecrã de entrada de dados

en: Data policy settings
pt: Deinições da politica de dados

en: Data redundancy check
pt: Verificação de redundância dos dados

en: Data selection
pt: Seleção de dados

en: Data selection:
pt: Seleção de dados:

en: Data view control
pt: Controle da vista de dados

en: Database
pt: Base de Dados

en: Database %s has been successfully populated.
pt: A base de dados %s foi preenchida com sucesso.

en: Database configuration
pt: Configuração da base de dados

en: Database creation
pt: Criação de base de dados

en: Database doesn't exist!
pt: A base da dados não existe!

en: Database driver
pt: Driver da base de dados

en: Database driver version
pt: Versão do driver da base de dados

en: Database error
pt: Erro na base de dados

en: Database error!
pt: Erro na base de dados!

en: Database exists
pt: A base de dados já existe

en: Database has been created.
pt: A base de dados foi criada.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
pt: A base de dados foi actualizada com sucesso para a versão %s

en: Database location
pt: Localização da base de dados

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Database name:
pt: Nome da base de dados:

en: Database password
pt: Palavre chave da base de dados

en: Database server info
pt: Informações do servidor da base de dados

en: Database server version
pt: Versão do servidor da base de dados

en: Database settings
pt: Configurações da base de dados

en: Database type
pt: Tipo de base de dados

en: Database type:
pt: Tipo de base de dados:

en: Database update
pt: Atualização da base de dados

en: Database upgrade
pt: atualização da Base de Dados

en: Database usage
pt: Utilização da base de dados

en: Database user
pt: Utilizador da base de dados

en: Date
pt: Data

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
pt: Data (AAAA-MM-DD) é igual a

en: Date added
pt: Adicionado em

en: Date entered is invalid!
pt: A data introduzida é inválida!

en: Date format
pt: Formato da data

en: Date format:
pt: Formato da data:

en: Date format: %s
pt: Formato da data: %s

en: Date in the format: %s
pt: Data no formato: %s

en: Date is
pt: A data é

en: Date last action
pt: Data da última acção

en: Date saved
pt: Data guardada

en: Date stamp?
pt: Gravar data?

en: Date started
pt: Data de início

en: Date submitted
pt: Data de submissão

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Date/Time format
pt: Formato da data/hora

en: Datestamp
pt: Data de referência

en: Day
pt: Dia

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Deactivate Survey
pt: Desativar inquérito

en: Deactivate plugin
pt: Desativar plugin

en: Deactivate survey
pt: Desativar inquérito

en: Deactivated
pt: Desativado

en: Deactivated result tables
pt: Tabelas de resultados desativadas

en: Deactivation
pt: Desativação

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
pt: Caro(a) {FIRSTNAME}
    
    Recentemente, foi convidado a participar num inquérito.
    
    Notamos que ainda não completou o inquérito, e queremos relembrar que o inquérito ainda está disponível, caso queira tomar parte dele.
    
    O inquérito tem o título:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Para participar, por favor, carregue no endereço abaixo.
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Clique aqui para aceder ao inquérito:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
pt: Caro(a) {FIRSTNAME},
    
    Registou-se, ou alguém utilizando o seu endereço de correio, para participar no inquérito com o título {SURVEYNAME}.
    
    Para completar este inquérito, carregue no endereço:
    
    {SURVEYURL}
    
    Se tiver alguma pergunta sobre este inquérito, ou se não fez o registo para participar e considera este email um erro, por favor contacte {ADMINNAME} através do endereço electrónico {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
pt: Caro(a) {FIRSTNAME},
    
    Este email confirma que completou o inquérito intitulado {SURVEYNAME} e que as suas respostas foram gravadas. Agradecemos a sua participação.
    
    Se tiver outras perguntas relacionadas com este email, por favor, contacte {ADMINNAME} através do endereço electrónico {ADMINEMAIL}.
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
pt: Caro(a) {FIRSTNAME},
    
    Foi convidado para participar num inquérito.
    
    O inquérito é intitulado de:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Para participar, por favor, utilize o endereço abaixo.
    
    Com os melhores cumprimentos,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Clique aqui para aceder ao inquérito:
    {SURVEYURL}

en: Dec
pt: Dez

en: December
pt: dezembro

en: Decimal mark
pt: Separador decimal

en: Decimal mark:
pt: Separador decimal:

en: Decrease
pt: Diminuição

en: Default
pt: Omissão

en: Default HTML editor mode:
pt: Modo de edição HTML por omissão:

en: Default answer for scale %s:
pt: Resposta por omissão para a escala %s:

en: Default answer value:
pt: Valor da resposta por omissão:

en: Default answers
pt: Respostas por omissão

en: Default attribute name:
pt: Nome do atributo por defeito:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
pt: Coordenadas por defeito do mapa quando a página abre a primeira vez. Formato: latitude [space] longitude

en: Default language
pt: Idioma por omissão:

en: Default position
pt: Posição por omissão

en: Default scenario
pt: Cenário por omissão

en: Default site admin email:
pt: Email por omissão do administrador:

en: Default site bounce email:
pt: Email por omissão de retorno ("bounce"):

en: Default site language:
pt: Idioma por omissão:

en: Default value for option 'Other':
pt: Valor por omissão para a opção 'Outro':

en: Default value settings were successfully saved.
pt: As valores por omissão foram gravados com sucesso.

en: Default value:
pt: Valor por defeito:

en: Default:
pt: Por defeito:

en: Define panel integrations for your survey
pt: Definir integrações de painel para o seu inquérito

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete User
pt: Apagar utilizador

en: Delete all conditions
pt: Remover todas as condições

en: Delete all conditions in this scenario
pt: Remover todas as condições neste cenário

en: Delete all files of this response
pt: Eliminar todos os ficheiros desta resposta

en: Delete all notifications
pt: Remover todas as notificações

en: Delete attachments
pt: Eliminar anexos

en: Delete attribute
pt: Apagar atributo(s) selecionado(s)

en: Delete checked items!
pt: Remover itens selecionados!

en: Delete condition
pt: Eliminar condição

en: Delete current question group
pt: Apagar grupo de perguntas atual

en: Delete current user group
pt: Apagar este grupo de utilizadores

en: Delete exported participants:
pt: Remover participantes exportados:

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
pt: Remover do painel central, inquéritos associados e todas as respostas associadas

en: Delete from the central panel and associated surveys
pt: Remover do painel central e dos inquéritos associados

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
pt: Eliminar os participantes na base de dados que estejam na lista negra global:

en: Delete label set
pt: Apagar conjunto de etiquetas

en: Delete marked responses
pt: Eliminar respostas selecionadas

en: Delete menu entries
pt: Eliminar entradas de menu

en: Delete menus
pt: Eliminar menus

en: Delete now
pt: Eliminar agora

en: Delete one or more participants...
pt: Remover um ou mais participantes...

en: Delete only from the central panel
pt: Remover apenas do painel central

en: Delete participant
pt: Remover participante

en: Delete participants table
pt: Remover tabela de participantes

en: Delete question(s)
pt: Remover pergunta(s)

en: Delete quotas
pt: Eliminar quotas

en: Delete responses
pt: Remover respostas

en: Delete survey
pt: Apagar inquérito

en: Delete survey files
pt: Eliminar ficheiros deste inquérito

en: Delete survey group
pt: Eliminar grupo do inquérito

en: Delete survey group not possible
pt: Não é possível eliminar grupo do questionário

en: Delete survey participant
pt: Eliminar o participante do inquérito

en: Delete survey participants
pt: Remover participantes do inquérito

en: Delete survey participants table
pt: Eliminar tabela de participantes no inquérito

en: Delete surveys
pt: Eliminar inquéritos

en: Delete table
pt: Eliminar tabela

en: Delete the selected entries
pt: Apagar as entradas selecionadas

en: Delete this attribute
pt: Eliminar este atributo

en: Delete this attribute:
pt: Apagar este atributo:

en: Delete this entry
pt: Remover este registo

en: Delete this participant
pt: Eliminar este participante

en: Delete this response
pt: Apagar esta resposta

en: Delete this subquestion
pt: Apagar esta pergunta secundária

en: Delete this user
pt: Apagar este utilizador

en: Delete user
pt: Apagar utilizador

en: Delete user group
pt: Eliminar grupo de utilizadores

en: Delete value
pt: Apagar valor

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
pt: Ao eliminar a pergunta irá também remover quaiquer opções de resposta e perguntas aninhadas que esta inclua. Tem a certeza que pretende continuar?

en: Deleting User
pt: A eliminar utilizador

en: Deleting answers: %u answers deleted
pt: A eliminar respostas: %u respostas foram eliminadas

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
pt: A eliminar avaliações: %u avaliações eliminadas

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
pt: A eliminar condições: %u condições foram eliminadas

en: Deleting groups: %u groups deleted
pt: A eliminar grupos: %u grupos foram apagados

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
pt: Eliminando valores padrão órfãos: %u valores padrão foram eliminados.

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
pt: Eliminando quotas de idiomas orfãs: %u quotas de idiomas eliminadas

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
pt: Eliminando membros de quotas orfãs: %u membros de quotas eliminados

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
pt: Eliminando quotas órfãs: %u quotas eliminadas.

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
pt: A eliminar os atributos das perguntas: %u atributos foram apagados

en: Deleting questions: %u questions deleted
pt: A eliminar perguntas: %u perguntas foram eliminadas

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
pt: Eliminando configurações de idioma do inquérito: %u configurações de idioma do inquérito eliminados

en: Deleting survey table: %s
pt: Eliminando tabela de inquéritos: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
pt: A eliminar inquéritos: %u inquéritos foram apagados

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
pt: Ao eliminar este grupo também eliminará qualquer pergunta e respostas que contenha. Tem a certeza que quer continuar?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
pt: Remover esta pergunta irá também remover quaisquer opções de resposta e perguntas aninhadas que esta inclua. Tem a certeza que pretende continuar?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
pt: Apenas modo de demonstração: A submissão de ficheiros está desativada neste sistema.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
pt: Modo de demonstração: Credenciais de login foram pré preenchidas - clique no botão Login.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
pt: Modo de demonstração: O envio de ficheiros de modelos está inativo.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
pt: Modo de demonstração: Submissão de modelos está desativada.

en: Description
pt: Descrição

en: Description of the survey
pt: Descrição do inquérito

en: Description:
pt: Descrição:

en: Destination URL:
pt: URL (endereço) de destino

en: Destination question group:
pt: Grupo de perguntas de destino:

en: Detailed Error
pt: Detalhe do Erro

en: Detailed admin notification
pt: Notificação detalhada de administrador

en: Detailed admin notification body
pt: Corpo da mensagem de notificação detalhada de administrador

en: Detailed admin notification email body:
pt: Conteúdo do email de notificação detalhada do administrador:

en: Detailed admin notification subject
pt: Assunto da mensagem de notificação detalhada de administrador

en: Detailed admin notification subject:
pt: Assunto do email de notificação detalhada do administrador

en: Detailed email notification with response data is sent to:
pt: Email de notificação detalhado com dados de resposta é enviado para:

en: Detailed notification attachments:
pt: Anexos da notificação detalhada;

en: Determine whether a variable is considered to be empty
pt: Determinar se uma variável é considerada vazia

en: Did Not Save
pt: Não foi gravado

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
pt: Um directório com o nome '%s' já existe - escolha outro nome

en: Disable chart
pt: Desabilitar gráfico

en: Disable map display
pt: Desabilitar exibição de mapa

en: Disable only
pt: Desactivar apenas

en: Disable the next button until time limit expires
pt: Desactivar o botão Seguinte até que o tempo limite expire

en: Disable the prev button until the time limit expires
pt: Desactivar o botão Anterior até que o tempo limite expire

en: Disabled
pt: Desativado

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
pt: Desativado na configuração. Defina a opção 'showpopups' no ficheiro config.php par ativar esta opção.

en: Display
pt: Apresentar

en: Display CPDB participants
pt: Mostrar participantes da BD central de participantes

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
pt: Mostra um  'aviso de tempo limite' quando falterem estes segundos no contador (o aviso não será mostrado se deixar em branco))

en: Display a chart in the statistics?
pt: Mostrar um gráfico nas estatísticas?

en: Display as bar chart
pt: Mostrar como gráfico de barras

en: Display as pie chart
pt: Mostrar como gráfico de pizza

en: Display attribute warnings:
pt: Mostrar avisos de atributos:

en: Display chart
pt: Mostrar gráfico

en: Display chart:
pt: Mostrar gráfico:

en: Display columns
pt: Mostrar colunas

en: Display dropdown boxes
pt: Mostrar listas de seleção

en: Display logo:
pt: Mostrar o logótipo:

en: Display map
pt: Mostrar mapa

en: Display min and max value under the slider
pt: Apresentar os valores min e max sobre o botão deslizante

en: Display mode:
pt: Modo de visualização:

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
pt: Mostrar números com virgula como separador decasa decimal, se necessário

en: Display participants
pt: Visualizar participantes

en: Display responses
pt: Visualizar respostas

en: Display rows
pt: Mostrar linhas

en: Display slider min and max value
pt: Apresentar os valores min e max do botão deslizante

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
pt: Mostra a  'mensagem de tempo expirado 'estes segundos antes de efetuar a acção 'tempo limite atingido' omissão  1 segundo se deixado em branco)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
pt: Mostra o segundo  'aviso de tempo limite' quando faltarem estes segundos (o aviso não aparecerá se deixar em branco)

en: Display this box to:
pt: Mostrar esta caixa a:

en: Display type
pt: Tipo de visualização

en: Display/Export
pt: Mostrar/Exportar

en: Display:
pt: Apresentar:

en: Displaying {count} survey(s).
pt: Visualizando {count} inquérito(s).

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
pt: A mostrar {start}-{end} de {count} resultado(s).

en: Do you really want to continue?
pt: Quer mesmo continuar?

en: Do you really want to delete all marked responses?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar todas as respostas selecionadas?

en: Do you really want to delete this label set?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar este conjunto de etiquetas?

en: Do you really want to delete this response?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar este registo?

en: Do you want to delete this user?
pt: Pretende eliminar este utilizador?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
pt: Deseja preencher essa base de dados agora, criando as tabelas necessárias?

en: Don't import if label set already exists:
pt: Não importar se o conjunto de etiquetas já existe:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
pt: Concluído. Teste o seu inquérito utilizando o ícone %s.

en: Dot (.)
pt: Ponto (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
pt: Faça duplo clique ou arraste cada item da lista da esquerda para a lista da direita - o item com uma ordem mais elevada deve estar no topo à direita, e progressivamente até ao item com a ordem menos elevada no fundo à direita.

en: Doughnut
pt: Donut

en: Doughnut chart
pt: Gráfico de donut

en: Download
pt: Descarregar

en: Download all files in this response as a zip file
pt: Descarregue todos os ficheiros nesta resposta como um ficheiro zip

en: Download archive
pt: Descarregar arquivo

en: Download error!
pt: Erro na descarga!

en: Download files
pt: Descarregar ficheiros

en: Download marked files
pt: Descarregue os ficheiros selecionados

en: Download the data and the syntax file.
pt: Descarregar os ficheiros de dados e de sintaxe.

en: Download this file
pt: Descarregar este ficheiro

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
pt: Arraste e solte o pin na localização desejada. Pode também clicar com o botão direito no mapa para mover o pin

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
pt: Arraste este atributo para outra coluna para mapeá-lo com a base de dados principal dos participantes

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
pt: Se pretender importar campos do CSV apara atributos existentes na tabela de participantes, arraste um campo CSV para um atributo existente listado abaixo

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
pt: Arraste um campo CSV para esta área para criar um atributo novo de participante e importar os seus dados para ele.

en: Drop-down list
pt: Lista de seleção (Drop-down)

en: Dropdown fields
pt: Campos de lista de seleção

en: Dropdown prefix/suffix
pt: Prefixo/sufixo para a lista de seleção

en: Dropdown separator
pt: Separador das listas de seleção

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
pt: Encontrados códigos duplicados. Estes registos não serão actualizados

en: Duplicate label set name
pt: Conjunto de etiquetas com nome em duplicado

en: Duplicate records removed
pt: Registos duplicados removidos

en: Duplicates are determined by:
pt: Os duplicados são determinados por:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
pt: Os duplicados serão detetados pela combinação do primeiro nome, último nome e o endereço de correio eletrónico

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
pt: Os duplicados serão identificados utilizando o campo participant_id neste ficheiro CSV.

en: Dutch
pt: Holandês

en: Dutch (informal)
pt: Holandês (informal)

en: EM value
pt: Valor EM

en: ERROR MESSAGE
pt: MENSAGEM DE ERRO

en: EUC-JP Japanese
pt: Japonês EUC-JP

en: EUC-KR Korean
pt: EUC-KR Coreano

en: Each answer may only be a number.
pt: Cada resposta apenas pode conter um número.

en: Each answer must be %s
pt: Cada resposta deverá ser %s

en: Each answer must be at least %s
pt: Cada resposta deverá ser no mínimo %s

en: Each answer must be at most %s
pt: Cada resposta deverá ser no máximo %s

en: Each answer must be between %s and %s
pt: Cada resposta deverá estar compreendida entre %s e %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
pt: Cada pergunta tem o seu próprio tipo de gráfico definido nas suas configurações avançadas.

en: Earlier than:
pt: Mais cedo que:

en: Edge detection format:
pt: Deteção do formato dos limites

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Group
pt: Editar grupo

en: Edit URL parameter
pt: Editar parâmetro URL

en: Edit answer options
pt: Editar as opções de resposta

en: Edit answer options for this question
pt: Editar opções de resposta para esta pergunta

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Edit condition
pt: Editar condição

en: Edit current user group
pt: Editar este grupo de utilizadores

en: Edit data policy settings
pt: Editar definições da politica de dados

en: Edit default answer values
pt: Edite os valores por omissão da resposta

en: Edit default answers
pt: Editar respostas por omissão

en: Edit email templates
pt: Editar modelos de email

en: Edit global settings
pt: Editar configurações globais

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Edit label set
pt: Editar conjunto de etiquetas

en: Edit label sets
pt: Editar conjunto de etiquetas

en: Edit participant
pt: Editar participante

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: Edit permissions for this survey
pt: Editar permissões para este inquérito

en: Edit presentation and navigation settings
pt: Editar definições de apresentação e navegação

en: Edit question
pt: Editar pergunta

en: Edit quota
pt: Editar quotas

en: Edit quotas
pt: Editar quotas

en: Edit quotas for this survey.
pt: Editar quotas para este inquérito.

en: Edit response URL
pt: Editar URL de resposta

en: Edit settings for notification and data management
pt: Editar definições de gestão de notificações e dados

en: Edit settings for publication and access control
pt: Editar definições de publicação e controlo de acessos

en: Edit simple plugin settings
pt: Editar definições de plugin simples

en: Edit subquestions
pt: Editar perguntas secundárias

en: Edit subquestions for this question
pt: Editar perguntas secundárias para esta pergunta

en: Edit survey group
pt: Editar grupo de inquéritos

en: Edit survey menu
pt: Editar menu de inquérito

en: Edit survey panel integration
pt: Editar integração de painel do inquérito

en: Edit survey participant
pt: Editar participante do inquérito

en: Edit survey permissions
pt: Editar permissões do inquérito

en: Edit survey permissions for group %s
pt: Editar permissões do inquérito para o grupo %s

en: Edit survey permissions for user %s
pt: Definir permissões do inquérito para este utilizador %s

en: Edit survey settings
pt: Editar configurações do inquérito

en: Edit text elements and general settings
pt: Editar elementos de texto e configurações gerais

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
pt: Modificar a linha %s e completar o nome do ficheiro com um caminho absoluto para o ficheiro descarregado.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
pt: Editar modelos para convites, lembretes e emails de registo

en: Edit theme options for this survey
pt: Editar opções de tema para este inquérito

en: Edit this attribute
pt: Editar este atributo

en: Edit this entry
pt: Editar este registo

en: Edit this participant
pt: Editar este participante

en: Edit this response
pt: Editar esta resposta

en: Edit this survey participant
pt: Editar este participante do inquérito

en: Edit this user
pt: Editar este utilizador

en: Edit user group
pt: Editar grupo de utilizadores

en: Edit user permissions for user %s
pt: Editar permissões de utilizador para o utilizador %s

en: Edit value
pt: Editar valor

en: Editing
pt: A modificar

en: Editing %s
pt: A modificar %s

en: Editing response (ID %s)
pt: A editar resposta (ID %s)

en: Editing user
pt: A editar utilizador

en: Editing user group (Owner: %s)
pt: A editar grupo de utilizadores (Dono: %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
pt: O nome do login, a palavra-chave ou  o email do administrador estão vazios

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
pt: Ou esteve inativo demasiado tempo, ou tem os cookies desativados no seu navegador, ou houve problemas com a sua ligação.

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Email address is not valid.
pt: O endereço de email não é válido.

en: Email address of the survey administrator
pt: Endereço de email do responsável pelo inquérito

en: Email address:
pt: Endereço de email:

en: Email batch size:
pt: Número de emails a enviar de cada vez:

en: Email failed
pt: O envio do email falhou

en: Email method:
pt: Método do email:

en: Email settings
pt: Configurações do email

en: Email status
pt: Estado do email

en: Email status:
pt: Estado do email:

en: Email templates
pt: Modelos de email

en: Email templates successfully saved.
pt: O modelos de email foram gravados com sucesso.

en: Email user group
pt: Enviar email ao grupo de utilizadores

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
pt: O email não foi enviado porque o modo de demonstração está ativo.

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enable assessment mode:
pt: Ativar o modo de avaliação:

en: Enable chart
pt: Activar gráfico

en: Enable map display
pt: Ativar exibição de mapa

en: Encryption type:
pt: Tipo de encriptação:

en: End
pt: Fim

en: End URL:
pt: URL de saída:

en: End message
pt: Mensagem final

en: End message:
pt: Mensagem final:

en: End url
pt: Fim do URL

en: English
pt: Inglês

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
pt: Garantir um número mínimo de respostas possíveis (0=Sem Limite)

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
pt: Introduza uma equação booleana para validar toda a pergunta.

en: Enter a header text for the first scale
pt: Digite o cabeçalho para a primeira escala

en: Enter a header text for the second scale
pt: Digite o cabeçalho para a segunda  escala

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
pt: Insira uma lista de IDs de resposta que devem ser eliminados, separados por vírgula.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
pt: Digite um nome e uma palavra-chave para este inquérito e clique em gravar abaixo.

en: Enter a new key
pt: Introduza uma nova chave

en: Enter a title for your first question group
pt: Introduza um título para o seu primeiro grupo de questões

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
pt: Digite o ID da pergunta para obter a ordem da subpergunta de uma pergunta anterior.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
pt: Introduza o(s) código(s) da(s) pergunta(s) de escolhas múltiplas (separados por ponto e vírgula) para excluir as opções de resposta correspondentes nesta pergunta.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
pt: Introduza o(s) código(s) da(s) pergunta(s) de escolhas múltiplas (separados por ponto e vírgula) para mostrar apenas as opções de resposta correspondentes nesta pergunta.

en: Enter your answers:
pt: Insira as suas respostas:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
pt: Digite os seus detalhes abaixo, e ser-lhe-á enviado imediatamente um email contendo o endereço para participar neste inquérito.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
pt: Digite o nome do servidor e porta, por exemplo:  imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
pt: Introduza as etiquetas

en: Enter your update key:
pt: Introduza a sua chave de atualização:

en: Entity
pt: Entidade

en: Equals
pt: Idênticos

en: Equals sum value
pt: Igual ao valor da soma

en: Equals:
pt: Igual a:

en: Equation
pt: Equação

en: Error
pt: Erro

en: Error Files List
pt: Lista de ficheiros de erros

en: Error code:
pt: Código do erro:

en: Error creating LDAP connection
pt: Erro ao criar a ligação LDAP

en: Error files list
pt: Lista de ficheiros com erro

en: Error message returned by IMAP:
pt: Mensagem de erro devolvida pelo IMAP:

en: Error on %s for subquestion %s: %s
pt: Erro em %s para a pergunta secundária %s : %s

en: Error saving results
pt: Erro ao gravar os resultados

en: Error while creating zip file
pt: Erro na criação do ficheiro compactado (ZIP)

en: Error while updating template permissions.
pt: Erro ao atualizar permissões do modelo.

en: Error!
pt: Erro!

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
pt: Erro. Atributo(s) %s eliminado(s). Mensagem de erro: %s

en: Error:
pt: Erro:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
pt: Erro: 'Other'/'Outro' são palavras reservadas.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
pt: Erro: O envio de e-mail falhou. Poderá haver um problema de configuração do e-mail no servidor. Apesar de não receber uma mensagem com os dados, as suas respostas ao inquérito foram guardadas. Deve anotar o "nome" e "palavra-chave" que utilizou.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
pt: A tabela de respostas não existe. O inquérito não pode ser desativado.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
pt: Erro: Não existem opções de resposta para esta pergunta e/ou não existem neste idioma.

en: Error: There are no answers defined for this question.
pt: Erro: Não existem respostas para esta pergunta.

en: Error: This question has no answers.
pt: Erro: Esta pergunta não tem respostas.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
pt: Erro: Está a tentar utilizar códigos de resposta duplicados.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
pt: Erro: Está a tentar utilizar códigos de etiquetas duplicados.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
pt: Erro: Está a tentar utilizar códigos duplicados de perguntas secundárias .

en: Error: You have to enter a group title for each language.
pt: Erro: Tem de inserir um título de grupo para cada idioma.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
pt: Erro: Tem de inserir um nome para este conjunto de etiquetas.

en: Error: no email has been send.
pt: Erro: nenhum email foi enviado.

en: Estonian
pt: Estónio

en: Everybody
pt: Todos

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
pt: Tudo parece bem. Por favor, prossiga para o próximo passo.

en: Example data
pt: Dados de exemplo

en: Exclude answers?
pt: Excluir respostas?

en: Exclude quotas?
pt: Excluir quotas?

en: Exclude record IDs?
pt: Excluir IDs dos registos?

en: Exclude survey permissions?
pt: Excluir as permissões do inquérito?

en: Exclusive option
pt: Opção exclusiva

en: Execute survey
pt: Executar o inquérito

en: Existing attribute
pt: Atributo existente

en: Existing participant attributes
pt: Atributos existentes do participante

en: Exit and clear survey
pt: Sair e limpar inquérito

en: Expand all
pt: Expandir todos

en: Expected expressions separated by commas
pt: São esperadas expressões separadas por vírgulas

en: Expected left parentheses after function name
pt: Esperado parêntesis à esquerda, após o nome da função

en: Expected right parentheses
pt: Esperado um parêntesis à direita

en: Expert mode
pt: Modo avançado

en: Expiration
pt: Expiração

en: Expiration date/time:
pt: Data/hora de expiração:

en: Expire survey
pt: Expirar inquérito

en: Expired
pt: Expirado

en: Expiry date/time:
pt: data/hora de expiração:

en: Exponential expression
pt: Expressão exponencial

en: Export
pt: Exportar

en: Export
pt: Exportar

en: Export VV file
pt: Exportar ficheiro VV

en: Export a VV survey file
pt: Exportar inquérito VV para ficheiro

en: Export as...
pt: Exportar como...

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Export format:
pt: Formato de exportação:

en: Export label set
pt: Exportar conjunto de etiquetas

en: Export language:
pt: Idioma de exportação

en: Export multiple label sets
pt: Exportar múltiplos conjuntos de etiquetas

en: Export participants
pt: Exportar participantes

en: Export resources as ZIP archive
pt: Exportar recursos como ficheiro ZIP

en: Export response data to SPSS
pt: Exportar dados de resposta para o SPSS

en: Export responses
pt: Exportar respostas

en: Export responses to SPSS
pt: Exportar respostas para o SPSS

en: Export results
pt: Exportar resultados

en: Export selected label sets
pt: Exportar conjuntos de etiquetas selecionados

en: Export survey
pt: Exportar inquérito

en: Export survey archive
pt: Exportar arquivo do inquérito

en: Export survey results
pt: Exportar resultados do inquérito

en: Export survey structure
pt: Exportar estrutura do inquérito

en: Export syntax
pt: Sintaxe de exportação

en: Export these responses as PDF:
pt: Exportar estas respostas como PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
pt: Exportar estas respostas como PDF queXML:

en: Export this label set
pt: Exportar este conjunto de etiquetas

en: Export this question group
pt: Exportar este grupo de perguntas

en: Export this question to PDF.
pt: Exportar esta pergunta para PDF

en: Export this response
pt: Exportar esta resposta

en: Export:
pt: Exportar:

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
pt: Exportar um questionário para queXML permite-lhe criar documentos PDF que podem ser impressos, preenchidos e de seguida digitalizados e processados com o software queXF

en: Extended
pt: Alargado

en: Extends
pt: Extende

en: External Link
pt: Hiperligação externa

en: Extra comma found in function
pt: Encontrada na função um vírgula a mais

en: Extra right parentheses detected
pt: Encontrado um parêntesis à direita a mais

en: Extra token found after expressions
pt: Códigos extras encontrados depois das expressões

en: Extra tokens found
pt: Foram encontrados códigos extras

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed to activate the plugin.
pt: Falha ao ativar o plugin.

en: Failed to add group! Group already exists.
pt: Erro ao adicionar grupo! O grupo já existe

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
pt: Erro ao adicionar grupo! O nome do grupo tem mais de 20 caracteres

en: Failed to add user
pt: Falha ao adicionar utilizador

en: Failed to add user group.
pt: Falhou na adição de um grupo de utilizadores.

en: Failed to add user.
pt: Falha ao adicionar utilizador.

en: Failed to deactivate the plugin.
pt: Falha ao desativar o plugin.

en: Failed to delete answer
pt: Remoção da resposta falhou

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
pt: Falha ao abrir a caixa de entrada da conta de email  de retorno (bounce)

en: Failed to open the uploaded file!
pt: Falha ao abrir ficheiro submetido!

en: Failed to remove user.
pt: Falhou a eliminar utilizador

en: Failed to update answer:
pt: Falha ao atualizar a resposta:

en: Failed to update answers
pt: atualização de respostas falhou

en: Failed to update survey permissions!
pt: Falhou a atualização das permissões do inquérito!

en: Fax to:
pt: Enviar por Fax para:

en: Feb
pt: Fev

en: February
pt: fevereiro

en: Female
pt: Feminino

en: Field caption
pt: Legenda do campo

en: Field description
pt: Descrição do campo

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
pt: Campos assinalados com um asterisco (%s) são obrigatórios.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
pt: Campos marcados com um asterisco são obrigatórios.

en: Fields with %s are required.
pt: Campos com %s são obrigatórios.

en: Fields with %s*%s are required.
pt: Campos com %s*%s são obrigatórios

en: File
pt: Ficheiro

en: File %s
pt: Ficheiro %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
pt: O ficheiro %s não pode ser eliminado por razões de segurança.

en: File %s deleted
pt: Ficheiro %s apagado

en: File %s uploaded
pt: Ficheiro %s enviado

en: File backup created: %s
pt: Ficheiro de cópia de segurança criado: %s

en: File count
pt: Número de ficheiros

en: File extension:
pt: Extensão do ficheiro:

en: File metadata
pt: Ficheiro de metadados

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File seems empty or has only one line
pt: O ficheiro aparenta estar vazio ou conter apenas uma linha

en: File size
pt: o tamanho do ficheiro

en: File system
pt: Sistema de ficheiros

en: File upload
pt: Submissão de ficheiro

en: File upload succeeded.
pt: Submissão do ficheiro bem sucedida.

en: File: %s
pt: Ficheiro: %s

en: File: %s (%s)
pt: Ficheiro: %s (%s)

en: Files
pt: Ficheiros

en: Files imported:
pt: Ficheiros importados:

en: Files skipped:
pt: Ficheiros ignorados:

en: Filter HTML for XSS:
pt: Filtrar HTML por XSS:

en: Filter blank email addresses:
pt: Filtrar endereços de email vazios:

en: Filter by email address:
pt: Filtrar por endereço de email

en: Filter by language:
pt: Filtrar por idioma:

en: Filter duplicate records:
pt: Filtrar registos duplicados:

en: Filter the available answers by this value
pt: Filtrar as respostas disponíveis por este valor

en: Filtered from statistics script
pt: Filtrado do script de estatísticas

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
pt: Equação final para definir na base de dados, por omissão será o texto da pergunta.

en: Finalize response submission
pt: Finalizar o envio da resposta

en: Find first occurrence of a string
pt: Encontrar primeira ocurrência de um string

en: Find highest value
pt: Localizar o valor mais elevado

en: Find lowest value
pt: Localizar o valor mais baixo

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
pt: Encontra a posição da primeira ocorrência de uma cadeia de caracteres(não sensível a maiúsculas/minúsculas)

en: Find position of first occurrence of a string
pt: Encontrar posição da primeira ocorrência de uma cadeia de caracteres

en: Find whether the type of a variable is string
pt: Verificar se o tipo de uma variável é string

en: Finds whether a value is not a number
pt: Verifica se um valor não é um número

en: Finds whether a variable is NULL
pt: Verifica se uma variável não é nula.

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
pt: Verifica se uma variável é um número ou um string numérico.

en: Finds whether the type of a variable is float
pt: Verifica se o tipo de uma variável é float

en: Finish
pt: Terminado

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First choice
pt: Primeira escolha

en: First line contains the code of questions:
pt: A primeira linha contém os códigos das perguntas:

en: First name
pt: Primeiro nome

en: First name:
pt: Primeiro nome:

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder: %s
pt: Pasta: %s

en: Follow the following link to update it
pt: Siga o seguinte endereço para o atualizar

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
pt: Os inquéritos seguintes ainda não estão ativos mas pode registar-se neles.

en: Font size of PDFs:
pt: Tamanho da fonte em PDFs:

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
pt: Para uma abertura fácil em MS Excel, altere a extensão para 'tab' ou 'txt'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
pt: Para as caixas das listas de seleção, mostrar até este número de linhas

en: For more information consult our manual, or our forums.
pt: Para mais informações consulte o nosso manual ou os nossos fóruns.

en: For more information please consult our manual or our forum.
pt: Para mais informação por favor consulte o nosso manual ou o nosso fórum.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
pt: Por agora é melhor deixar estas definições adicionais como estão. Se quiser conhecer mais sobre as definições de Aleatoriedade e relevância, dê uma olhadela no nosso manual.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
pt: Para o nosso inquérito simples será melhor começar em modo de acesso aberto.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
pt: Para um inquérito simples, como este, as definições padrão são suficientes, mas leia o aviso cuidadosamente quando ativar os seus inquéritos.

en: Forbidden Extension
pt: Extensão proibida

en: Force HTTPS:
pt: Forçar o HTTPS:

en: Force import:
pt: Forçar importação:

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu-se da sua palavra chave?

en: Format
pt: Formato

en: Format a GMT date/time
pt: Formatar a data/hora GMT

en: Format a local date/time
pt: Formatar a data/hora local

en: Format a local time/date as integer
pt: Formatar a hora/data local como inteiro

en: Format a number with grouped thousands
pt: Formatar o número com separador de centenas

en: Format:
pt: Formato:

en: Format: %s
pt: Formato: %s

en: Found & writable
pt: Encontrado & gravável

en: Found no participant share
pt: Não foi encontrada uma partilha do participante

en: French
pt: Francês

en: From:
pt: De:

en: Fula
pt: Fulani

en: Full
pt: Completo

en: Full answers
pt: Respostas completas

en: Full name
pt: Nome completo

en: Full name:
pt: Nome completo:

en: Full names
pt: Nomes completos

en: Full question text
pt: Texto completo da pergunta

en: Full responses
pt: Respostas completas

en: Full selector
pt: Seletor completo

en: Full template editor
pt: Editor de modelo completo

en: Function does not support %s arguments
pt: Função não suporta %s argumentos

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
pt: Esta função suporta muitos argumentos, onde -1=ilimitado: %s

en: GB2312 Simplified Chinese
pt: GB2312 Chinês Simplificado

en: GBK Simplified Chinese
pt: GBK Chinês Simplificado

en: GEOSTD8 Georgian
pt: GEOSTD8 Georgiano

en: Galician
pt: Galego

en: Gender
pt: Sexo

en: General
pt: Geral

en: General filters
pt: Filtros gerais

en: General options
pt: Opções gerais

en: General settings
pt: Definições globais

en: General settings & texts
pt: Configurações gerais e textos

en: Generate QR-Code
pt: Gerar QR-Code

en: Generate a random integer
pt: Gerar um inteiro aleatório

en: Georgian
pt: Georgiano

en: German
pt: Alemão

en: German (informal)
pt: Alemão (informal)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
pt: Obter timestamp UNIX para a data (cada um dos 6 argumentos é opcional)

en: Get order from previous question
pt: Obter ordem das perguntas anteriores

en: Get string length
pt: Obter comprimento da cadeia de caracteres

en: Get the default location using the user's IP address?
pt: Obter a localização por omissão usando o endereço IP do utilizador ?

en: Get the integer value of a variable
pt: Obter o valor inteiro de uma variável

en: Get value of pi
pt: Obter valor de pi

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Global settings were saved.
pt: Configurações globais foram gravadas.

en: Global survey settings
pt: Configurações globais dos questionários

en: Go to question
pt: Ir para a pergunta

en: Go to question group
pt: Ir para o grupo de perguntas

en: Go to survey
pt: Ir para o inquérito

en: Go to survey participant and token settings
pt: Ir para as definições de participantes do inquérito e tokens

en: Go to today
pt: Ir para hoje

en: Google Analytics Tracking ID:
pt: Identificador de rastreamento do Google Analytics:

en: Google Analytics settings:
pt: Configurações do Google Analytics:

en: Google Analytics style:
pt: Estilo do "Google Analytics" :

en: Google Maps API key:
pt: Chave da API do Google Maps

en: Google Translate API key:
pt: Chave da API do Google Translate:

en: Grand total
pt: Total final

en: Graph labels:
pt: Etiquetas do gráfico:

en: Greater than
pt: Maior do que

en: Greater than (Strings)
pt: Maior do que (Strings)

en: Greater than or equal to
pt: Maior ou igual a

en: Greater than or equal to (Strings)
pt: Maior ou igual a (Strings)

en: Greater than:
pt: Maior do que:

en: Greek
pt: Grego

en: Group
pt: Grupo

en: Group / Question order
pt: Grupo / Ordem da pergunta

en: Group 1: The first lot of questions
pt: Grupo 1: O primeiro conjunto de perguntas

en: Group ID
pt: Identificador do grupo de perguntas

en: Group by Group
pt: Grupo por grupo

en: Group by group
pt: Grupo a grupo

en: Group could not be deleted
pt: Não foi possível eliminar o grupo

en: Group description
pt: Descrição do grupo

en: Group description:
pt: Descrição do grupo:

en: Group member can only see own group:
pt: Membro do grupo só pode ver o próprio grupo:

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
pt: Um nome de grupo apenas pode conter caracteres alfanuméricos, subtraços ou pontos

en: Group not found.
pt: Grupo não encontrado.

en: Group of checkboxes
pt: Grupo de caixas de seleção (checkbox)

en: Group order
pt: Ordem dos grupos

en: Group quick actions
pt: Ações rápidas do grupo

en: Group summary
pt: Resumo do grupo

en: Group time
pt: Tempo do grupo

en: Group:
pt: Grupo:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Groups to which I belong
pt: Grupos aos quais pertenço

en: Gujarati
pt: Guzarate

en: HP West European
pt: HP Europa Oeste

en: HTML editor
pt: Editor HTML

en: HTML editor mode:
pt: Modo de edição HTML:

en: Handle shape
pt: Formato da pega

en: Header for first scale
pt: Cabeçalho da primeira escala

en: Header for second scale
pt: Cabeçalho da segunda escala

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Height of dropdown
pt: Altura da lista de seleção (Dropdown)

en: Hello
pt: Olá

en: Hello %s,
pt: Olá %s,

en: Hello World Admin Module
pt: Olá Mundo do Módulo Admin

en: Hello World From Global Settings!
pt: Olá Mundo Dizem as Definições Globais!

en: Help
pt: Ajuda

en: Help about this question
pt: Ajuda sobre esta pergunta

en: Help:
pt: Ajuda:

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
pt: Aqui pode selecionar iniciar o seu inquérito em modo de acesso fechado.

en: Hidden
pt: Escondido

en: Hide advanced settings
pt: Esconder configurações avançadas

en: Hide blacklisted participants:
pt: Esconder participantes da lista negra:

en: Hide both
pt: Esconder ambos

en: Hide the tip that is normally shown with a question
pt: Esconder a dica que aparece nas perguntas

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
pt: Esconder esta pergunta em qualquer altura. Isto é útil para incluir dados utilizando pré-preenchimento da resposta.

en: Hide tip
pt: Esconder sugestão

en: Hindi
pt: Hindu

en: Hint when response is not valid
pt: Sugestão quando a resposta é inválida

en: Hint when response is valid
pt: Sugestão quando a resposta é válida

en: Hints and warnings:
pt: Sugestões e avisos:

en: Home page settings
pt: Configurações da página inicial

en: Hour
pt: Hora

en: How many roads must a man walk down?
pt: Quantas estradas tem um homem que percorrer?

en: How many rows to display
pt: Número de colunas a mostrar

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
pt: Contudo, é muito importante que limpe a cache do browser agora. Depois de o fazer, por favor, clique no botão em baixo.

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: I accept
pt: Eu aceito

en: IFrame embedding allowed:
pt: Permitir inclusão em IFrame:

en: IP Addresses will be logged
pt: Endereço IP vai ser registado

en: IP Info DB API Key:
pt: Informação de IP da chave da API da BD:

en: IP address
pt: Endereço IP

en: IP as default location
pt: IP como localização por omissão

en: ISO 8859-7 Greek
pt: ISO 8859-7 Grego

en: ISO 8859-8 Hebrew
pt: ISO 8859-8 Hebreu

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Icon
pt: Ícones

en: Icon:
pt: Ícone:

en: Identifier
pt: Identificador

en: Identifier:
pt: Identificador:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
pt: Se houver erros poderá ter de executar este script repetidamente.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
pt: Se for necessário a base de dados será atualizada no último passo.

en: If necessary the database will be updated.
pt: Se necessário, a base de dados será actualizada.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
pt: Se uma das perguntas aninhadas está selecionada então para cada pergunta aninhada selecionada é adicionado este valor para avaliação

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
pt: Se a base de dados ainda não existir será criada (assegure-se que o utilizador da base de dados tem as  permissões necessárias). Se, pelo contrário, existirem tabelas do LimeSurvey nessa base de dados, elas serão automaticamente atualizadas depois da instalação.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
pt: Se a opção externa não estiver definida, será adicionada ao url de admin atual

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
pt: Se o endereço não funciona e você ligar o HTTPS, então o LimeSurvey vai deixar de funcionar e não vai ser possível aceder-lhe

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
pt: Se a hiperligação deve conter classes extra, por favor insira-as aqui.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
pt: Se a opção -Respostas anonimizadas- está ativa, será usada a data (1980-01-01) para todas as respostas para asssegurar o anonimato dos participantes.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
pt: Se o participante selecionar todas as opções, des-selecione todas as opções e selecione a opção definida em "Opção Exclusiva"

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
pt: Se estiver na lista negra mas quiser participar neste inquérito e pretender receber convites, por favor clique no seguinte link:
     {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
pt: Se está a utilizar funções de códigos ou notificações por email deverá definir um endereço de email do administrador.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
pt: Se selecionar a opção '%s', por favor especifique a sua escolha utilizando o respetivo campo de texto.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
pt: Se clicar nesta aba, o menu de definições do inquérito será mostrado. As definições mais importantes do seu inquérito são acessíveis a partir deste menu.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
pt: Se não quer participar deste inquérito e não deseja receber mais convites clique p.f. na seguinte ligação:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
pt: Se ainda não tem uma conta em limesurvey.org, por favor %s registe-se primeiro %s.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
pt: Se deixar um endereço email, ser-lhe-á enviada uma mensagem com os detalhes.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
pt: Se tem alguma pergunta referente a este email não hesite em contactar o administrador através de %s. Obrigado!

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
pt: Se eliminar este atributo perderá toda a informação.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
pt: Se substituir o conjunto de etiquetas os valores das avaliações serão perdidos.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
pt: Se substituir o conjunto de etiquetas estas traduções perder-se-ão.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
pt: Se activar a opção -Respostas anonimas- e criar uma tabela de códigos, o LimeSurvey marcará os seus códigos completos somente com um 'Y'/'S' em vez da data/hora, para assegurar o anonimato dos participantes.

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
pt: Se pretende exportar participantes da lista negra, defina a opção "Esconder participantes da lista negra" como "Não" nas configurações CPDB.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
pt: Se pretende importar um inquérito de uma instalação antiga ou se o inquérito tem um problema: utilize a versão antiga (selecionado automaticamente se existem códigos duplicados).

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
pt: Se quiser modificar o tema %s pode estendê-lo %s.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
pt: Se desejar, pode submeter mais %s ficheiro(s); ou pode regressar ao inquérito.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
pt: Se a sua base de dados for partilhada, o prefixo recomendado é "lime_" ou pode deixar esta opção em branco.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
pt: Se a sua base de dados está a usar um porto personalizado acrescente-o a seguir a dois-pontos: Example: db.host.com:5431

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignored columns
pt: Colunas ignoradas

en: Images
pt: Imagens

en: Import
pt: Importar

en: Import CSV
pt: Importar CSV

en: Import Label Set
pt: Importar conjunto de etiquetas

en: Import VV file
pt: Importar ficheiro VV

en: Import a VV response data file
pt: Importar um ficheiro de respostas VV

en: Import a VV survey file
pt: Importar um ficheiro de inquérito VV

en: Import a group
pt: Importar um grupo

en: Import a question
pt: Importar uma pergunta

en: Import as not finalized answers?
pt: Importar como respostas não concluídas?

en: Import failed because of page reload.
pt: A importação falhou devido a um recarregamento da página.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
pt: Importação falhada. Especificou um ficheiro inválido '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
pt: Importação falhada: Foi forçada a importação mas o ficheiro de entrada não possui colunas suficientes para preencher o inquérito.

en: Import failed: No answers could be mapped.
pt: Importação falhada: Não foi possível mapear respostas.

en: Import label set resources
pt: Importar recursos de conjunto etiquetas

en: Import label set(s)
pt: Importar conjunto(s) de etiquetas

en: Import of label set(s) is completed.
pt: Importação do conjunto de etiquetas concluída.

en: Import of survey is completed.
pt: A importação do inquérito está completa.

en: Import participants from:
pt: Importar participantes de:

en: Import question group
pt: Importar grupo de perguntas

en: Import resources ZIP archive
pt: Importar recursos de um ficheiro ZIP

en: Import responses
pt: Importar respostas

en: Import responses from a deactivated survey table
pt: Importar respostas de uma tabela de inquérito desativado

en: Import survey
pt: Importar inquérito

en: Import survey data
pt: Importar dados do inquérito

en: Import survey participants from CSV file
pt: Importar participantes do inquérito de um ficheiro CSV

en: Import survey participants from LDAP
pt: Importar participantes de inquéritos do LDAP

en: Import survey resources
pt: Importar recursos do inquérito

en: Import timings (if exist)
pt: Importar tempos (caso existam)

en: Importance
pt: Importância

en: Important instructions
pt: Instruções importantes

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
pt: Importante: Cite todo o conteúdo que comece com um sinal de igual para prevenir injeções CSV

en: Imported Files List
pt: Lista de ficheiros importados

en: Imported files list
pt: Lista de ficheiros importados

en: Imported files:
pt: Ficheiros importados:

en: Imported resources for
pt: Recursos importados para

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
pt: Não é possível eliminar este grupo porque existe pelo menos uma pergunta contendo uma condição no seu conteúdo

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
pt: Na versão para impressão, a condição é substituída por este texto explicativo.

en: Inactive
pt: Inativo

en: Include:
pt: Incluir:

en: Incomplete only
pt: Apenas incompletas

en: Incomplete responses
pt: Respostas incompletas

en: Incomplete responses only
pt: Apenas respostas incompletas

en: Incorrect permissions in your %s folder.
pt: Permissões incorretas na pasta %s.

en: Incorrect username and/or password!
pt: Nome de utilizador e/ou palavra-chave incorretos!

en: Increase
pt: Aumento

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Info
pt: Informação

en: Inherit
pt: herdar

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
pt: SuperAdmin inicial não pode ser apagado!

en: Initialise participant table
pt: Inicializar tabela de participantes

en: Inline HTML editor
pt: Editor HTML na mesma página

en: Input
pt: Entrada

en: Insert a new subquestion after this one
pt: Insira uma nova pergunta secundária a seguir a esta

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
pt: Inserir uma quebra de página antes desta pergunta no modo de vista de impressão definindo isto para Sim.

en: Insert page break in printable view
pt: Inserir uma quebra de página em vista de impressão

en: Insert/edit placeholder field
pt: Inserir/editar um marcador de posição

en: Inserting the label set failed.
pt: A inserção do conjunto de etiquetas falhou.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
pt: Insere quebras de linha HTML antes de todas as novas linhas num string

en: Install
pt: Instalar

en: Instructions for the impatient
pt: Instruções para os impacientes

en: Integer only
pt: Só valores inteiros

en: Interface language:
pt: Idioma da interface:

en: Internal database authentication
pt: Autenticação na base de dados interna

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
pt: O método de autenticação através de base de dados interna não é permitido para este utilizador

en: Interview time
pt: Tempo de intervista:

en: Invalid ID
pt: ID inválido

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
pt: Expressão regular do PERL inválida : %s

en: Invalid action
pt: Acção inválida

en: Invalid datetime %s value for %s
pt: Valor data/hora (datetime) inválido %s para %s

en: Invalid email address.
pt: Endereço de email inválido.

en: Invalid group number for this survey:
pt: Número de grupo inválido para este inquérito:

en: Invalid label set.
pt: Conjunto de etiquetas inválido.

en: Invalid numeric value for %s
pt: Valor numérico inválido para %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
pt: Parâmetro inválido - %s (%s já está definido)

en: Invalid question code %s
pt: Código da pergunta inválido %s

en: Invalid screen name
pt: Nome de ecrã inválido

en: Invalid survey ID
pt: ID de inquérito inválido

en: Invalid type.
pt: Tipo inválido.

en: Invalid value(s) on the stack
pt: Valor(es) inválido(s) na pilha

en: Invitation
pt: Convite

en: Invitation attachments:
pt: Anexos do convite:

en: Invitation email
pt: Email de convite

en: Invitation email body
pt: Corpo da mensagem de convite

en: Invitation email body:
pt: Texto do email do convite:

en: Invitation email subject
pt: Assunto do email de convite

en: Invitation email subject:
pt: Assunto do email de convite:

en: Invitation email:
pt: Email de convite:

en: Invitation sent date
pt: Data de envio do convite

en: Invitation sent to:
pt: Convite enviado para:

en: Invitation sent?
pt: Convite enviado?

en: Invitation status:
pt: Estado do convite:

en: Invitation to participate in a survey
pt: Convite para participar num inquérito

en: Invitations & reminders
pt: Convites e lembretes

en: Invited
pt: Convidado

en: Irish
pt: Irlandês

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
pt: Não há resposta (desaparecida) permitida quando os valores 'igual ao valor da soma ' ou 'minimo do valor da soma' está definido?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
pt: O participante é obrigado a dar um comentário ao ficheiro submetido?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
pt: O participante é obrigado a dar um título ao ficheiro submetido?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
pt: O seu ComfortUpdate está atualizado?

en: It is missing a quota message for the following languages:
pt: Está a faltar a mensagem de quotas para os seguintes idiomas:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
pt: Não é adequado para uma cópia de segurança de um inquérito LimeSurvey pois não consegue exportar condições e não consegue exportar todos os tipos de questões.

en: It is presented group by group.
pt: É apresentado grupo por grupo.

en: It is presented on one single page.
pt: É apresentado numa única página.

en: It is presented question by question.
pt: É apresentado pergunta por pergunta.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
pt: Parece que o ComfortUpdate desconhece a versão que está a tentar atualizar. Por favor reinicie o processo.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
pt: Parece que o servidor de atualizações não está a responder. Por favor tente novamente daqui a uns minutos ou contacte a equipa do LimeSurvey.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
pt: Parece que o seu servidor não suport a biblioteca Curl do PHP. Por favor instale-a antes de proceder com a atualização do sistema.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
pt: Parece que está a utilizar uma versão do LimeSurvey proveniente do repositório GitHub. Não pode usar o ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
pt: Utiliza 'cookies' para o controle de acessos.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
pt: Irá também conter todas as folhas de estilos para colocá-lo em qualquer dispositivo ou browser preparado para HTML.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
pt: Também vai eliminar ficheiros/recursos que foram submetidos neste inquérito.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
pt: Irá incluir os seguintes dados num ficheiro ZIP com a extensão '.lsa'.

en: It will not affect your update key.
pt: Não irá afetar a sua chave de atualização

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
pt: Ainda é possível realizar estatísticas das respostas utilizando o LimeSurvey.

en: Italian
pt: Italiano

en: Italian (informal)
pt: Italiano (informal)

en: Iterate survey
pt: Iterar inquérito

en: January
pt: janeiro

en: Japanese
pt: Japonês

en: Join array elements with a string
pt: Juntar elementos da matriz (array) numa string

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
pt: Devolve a concatenação de várias cadeias de caracteres. Esta função é equivalente à função implode("",argN)

en: July
pt: julho

en: June
pt: junho

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
pt: Basta clicar neste botão e uma nova janela irá abrir, onde pode testar o seu inquérito.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
pt: Partilhe esta hiperligação com alguns dos seus amigo e claro, teste-a por si.

en: KOI8-R Relcom Russian
pt: KOI8-R Relcom Russo

en: KOI8-U Ukrainian
pt: KOI8-U Ucraniano

en: Key can't be null!
pt: A chave não pode ser vazia.

en: Key update
pt: Atualização da chave

en: Kinyarwanda
pt: Ruanda

en: Korean
pt: Coreano

en: Kurdish (Sorani)
pt: Curdo (Sorani)

en: Kyrgyz
pt: Quirguiz

en: LDAP authentication
pt: Autenticação em LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
pt: A autenticação LDAP falhou: o módulo LDAP do PHP não está disponível.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
pt: O LDAP está desativado ou não existem consultas LDAP definidas.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
pt: Pesquisas no servidor LDAP são definidas pelo administrador no ficheiro de configuração /application/config/ldap.php

en: LDAP query
pt: Consulta LDAP

en: Label
pt: Etiquetas

en: Label %s
pt: Etiquetas %s

en: Label for 'Other:' option
pt: Etiqueta para a opção 'Outro:'

en: Label set ID
pt: Identificador do conjunto de etiquetas

en: Label set browser
pt: Navegador dos conjuntos de etiquetas

en: Label set import summary
pt: Resumo da importação do conjunto de etiquetas

en: Label set name
pt: Nome do conjunto de etiquetas

en: Label set sucessfully deleted.
pt: Conjunto de etiquetas eliminado com sucesso.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
pt: O conjunto de etiquetas "%s" foi eliminado com sucesso.

en: Label sets
pt: Conjuntos de etiquetas

en: Label sets list
pt: Lista de conjuntos de etiquetas

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Labels
pt: Etiquetas

en: Labels sucessfully updated
pt: Etiquetas atualizadas com sucesso.

en: Landscape
pt: Horizontal

en: Language
pt: Idioma

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Language selection
pt: Seleção de idioma

en: Language successfully deleted
pt: O idioma foi eliminado com sucesso

en: Language:
pt: Idioma

en: Languages
pt: Idiomas

en: Languages:
pt: Idiomas:

en: Last VV version
pt: Última versão VV

en: Last invited
pt: Último convite

en: Last name
pt: Último nome

en: Last name:
pt: Apelido

en: Last page
pt: Última página

en: Last reminder sent date
pt: Data de envio do último lembrete

en: Last visited question:
pt: Última pergunta visualizada:

en: Last visited survey:
pt: Último inquérito visualizado:

en: Later than:
pt: Mais tarde que:

en: Latvian
pt: Látvia

en: Left to right
pt: Da esquerda para a direita

en: Less than
pt: Menor do que

en: Less than (Strings)
pt: Menor do que (Strings)

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Less than or equal to (Strings)
pt: Menor ou igual a (Strings)

en: Less than:
pt: Menor do que:

en: Let's start with subquestions.
pt: Vamos começar com subquestões.

en: License
pt: Licença

en: LimeSurvey Fruity Theme
pt: Tema LimeSurvey Frutado

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
pt: O LimeSurvey pode tentar criar esta base de dados por si.

en: LimeSurvey extension marketplace
pt: Mercado de extensões do LimeSurvey

en: LimeSurvey has been installed successfully.
pt: O LimeSurvey foi instalado com sucesso.

en: LimeSurvey installer
pt: Instalador do LimeSurvey

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
pt: O LimeSurvey oferece-lhe muitos tipos diferentes de questões.

en: LimeSurvey online manual
pt: Manual online do LimeSurvey

en: LimeSurvey version
pt: Versão do LimeSurvey

en: Limit
pt: Limite

en: Limit the number of possible answers
pt: Limitar o número de respostas possíveis

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
pt: Limitar o número de respostas possíveis mediante o número colunas suportado pela base de dados

en: Limit time to answer question (in seconds)
pt: Tempo limite para responder à pergunta (em segundos)

en: Limit:
pt: Limite:

en: Line
pt: Linhas

en: Line %s
pt: Linha %s

en: Line %s : %s
pt: Linha %s : %s

en: Line %s : %s %s
pt: Linha %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
pt: Linha %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
pt: Linha %s : %s %s (%s) - código : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
pt: Linha %s: Campos contrados: %s Esperados: %s

en: Line chart
pt: Gráfico de linhas

en: List
pt: Lista

en: List (Dropdown)
pt: Lista de Seleção (Dropdown)

en: List (Radio)
pt: Lista (Botões de opção)

en: List active surveys
pt: Listar inquéritos ativos

en: List available surveys
pt: Listar inquéritos existentes

en: List question groups
pt: Lista de grupos de perguntas

en: List questions
pt: Lista de perguntas

en: List survey publicly:
pt: Apresentar publicamente a lista de inquéritos:

en: List surveys
pt: Lista de inquéritos

en: List with comment
pt: Lista com comentário

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Load
pt: Carregar

en: Load now
pt: Carregar agora

en: Load unfinished survey
pt: Carregar inquérito não terminado

en: Load with pjax
pt: Carregar com pjax

en: Loading translations
pt: A obter traduções

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Location
pt: Localização

en: Log in
pt: Iniciar sessão

en: Logic
pt: Lógico

en: Logic File for Survey #
pt: Lógica do inquérito #

en: Logout
pt: Sair

en: Logout successful.
pt: Fim de sessão bem sucedida.

en: MYSQL version is only %s
pt: A versão do MySQL é apenas %s

en: MYSQL version required:
pt: Versão requerida do MySQL :

en: Mac Central European
pt: Mac Europa Central

en: Mac West European
pt: Mac Europa Oeste

en: Macedonian
pt: Macedónio

en: Mail to all Members
pt: Enviar mensagem de email para todos os membros

en: Main Admin Screen
pt: Ecrã principal da Administração

en: Main survey menu
pt: Menu de inquérito principal

en: Maintenance!
pt: Manutenção!

en: Make a comment on your choice here:
pt: Escreva um comentário à sua escolha aqui:

en: Make a string lowercase
pt: Converter para minúsculas

en: Make a string uppercase
pt: Converter para maiúsculas

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
pt: Certifique-se de que todas as imagens neste ecrã foram carregadas antes de clicar no botão.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
pt: Fazer o campo de comentário 'Outro:' obrigatório quando a opção 'Outro:'  está activa

en: Make these mappings automatic in future
pt: Faça estes mapeamentos automaticamente no futuro

en: Malay
pt: Malaio

en: Male
pt: Masculino

en: Maltese
pt: Maltêz

en: Manage attribute fields
pt: Gerir campos dos atributos

en: Manage attributes
pt: Gerir atributos

en: Manage label sets
pt: Gerir conjuntos de etiquetas

en: Manage survey administrators
pt: Gerir administradores de inquéritos

en: Manage your key
pt: Gerir a sua chave

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: Mandatory Question
pt: Pergunta obrigatória

en: Mandatory field:
pt: Campo obrigatório:

en: Mandatory fields:
pt: Campos obrigatórios:

en: Mandatory:
pt: Obrigatória:

en: Mandatory?
pt: Obrigatório?

en: Map height
pt: Altura do mapa

en: Map participant attributes
pt: Mapear atributos dos participantes

en: Map width
pt: Largura do mapa

en: Map zoom level
pt: Nível do zoom do mapa

en: Marathi
pt: Marati

en: March
pt: março

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
pt: Margem anterior ao elemento questionnaireInfo (mm)

en: Mask questions
pt: Perguntas pré-definidas

en: Max number of files
pt: Número de máximo de ficheiros

en: Max reminders:
pt: Nº máximo de lembretes:

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum answers
pt: Número máximo de respostas

en: Maximum characters
pt: Máximo de caracteres

en: Maximum characters allowed
pt: Número máximo de caracteres permitidos

en: Maximum columns for answers
pt: Número máximo de colunas para respostas

en: Maximum date
pt: Data máxima

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
pt: Data máxima, data válida no formato YYYY-MM-DD ou qualquer descrição textual em Inglês da data/hora. O Gestor de Expressões pode ser utilizado (com o formato YYYY-MM-DD).Nas listas de seleção : apenas é restringido o ano se a data fizer uso de uma variável numa página diferente.

en: Maximum file size allowed (in KB)
pt: Tamanho máximo do ficheiro permitido (em KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
pt: O número máximo de ficheiros que o participante pode submeter para esta pergunta

en: Maximum sum value
pt: Valor máximo da soma

en: Maximum sum value of multiple numeric input
pt: Valor máximo da soma das entradas numéricas múltiplas

en: Maximum value
pt: Valor máximo

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
pt: Valor máximo para o tipo de pergunta de matriz (flexíveis múltiplas)

en: Maximum value of the numeric input
pt: Valor máximo da entrada numérica

en: Maximum:
pt: Máximo:

en: May
pt: Mai

en: Maybe you don't have permission.
pt: Talvez não tenha permissão.

en: Median:
pt: Mediana:

en: Members
pt: Membros

en: Menu ID?
pt: ID do menu?

en: Menu class?
pt: Classe do menu?

en: Menu configuration
pt: Configuração do menu

en: Menu entries configuration
pt: Configuração das entradas de menu

en: Message
pt: Mensagem

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Millisecond
pt: Milissegundo

en: Min days between reminders:
pt: Intervalo de dias mínimo entre lembretes:

en: Min number of files
pt: Número de mínimo de ficheiros

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minimum answers
pt: Mínimo de respostas

en: Minimum date
pt: Data mínima

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
pt: Data mínima, data válida no formato YYYY-MM-DD ou qualquer descrição textual em Inglês da data/hora. O Gestor de Expressões pode ser utilizado (com o formato YYYY-MM-DD).Nas listas de seleção : apenas é restringido o ano se a data fizer uso de uma variável numa página diferente.

en: Minimum height of single choice answer boxes
pt: Altura mínima da caixas de respostas para perguntas de escolha única

en: Minimum height of subquestion items
pt: Altura mínima dos itens de perguntas secundárias

en: Minimum memory available
pt: Memória mínima disponível

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
pt: O número mínimo de ficheiros que o participante tem que submeter para esta pergunta

en: Minimum requirements
pt: Requisitos mínimos

en: Minimum section height (mm)
pt: Altura mínima da secção (mm)

en: Minimum sum value
pt: Valor mínimo da soma

en: Minimum value
pt: Valor mínimo

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
pt: Valor mínimo para o tipo de pergunta de matriz (flexíveis múltiplas)

en: Minimum value of the numeric input
pt: Valor mínimo da entrada numérica

en: Minimum:
pt: Mínimo:

en: Minute
pt: Minuto

en: Minute step interval
pt: Intervalo de minutos

en: Miscellaneous files
pt: Ficheiros diversos

en: Missing %s closing right parentheses
pt: Falta fechar %s parêntesis à direita

en: Missing columns
pt: Colunas em falta

en: Mobile
pt: Dispositivos móveis

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Montenegrin
pt: Montenegrino

en: Month
pt: Mês

en: Month display style
pt: Estilo de apresentação dos meses

en: Move all fields to create column
pt: Mover todos os campos para criar coluna

en: Move on without warning
pt: Avançar sem avisar

en: Move to question:
pt: Avançar para a pergunta:

en: Moving user templates to new location at %s...
pt: A mover os modelos de utilizador para a nova localização em %s...

en: Multiple choice
pt: Escolha múltipla

en: Multiple choice questions
pt: perguntas de escolha Múltipla

en: Multiple choice with comments
pt: Escolha múltipla com comentários

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
pt: A soma das múltiplas entradas numéricas têm de equivaler a este valor

en: My account
pt: A minha conta

en: My personal menu entries
pt: As minhas entradas pessoais de menu

en: My personal menus
pt: Os meus menus pessoais

en: My profile
pt: O meu perfil

en: Name
pt: Nome

en: Name [ID]
pt: Nome [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
pt: Nome da página onde a caixa deve ser mostrada

en: Name of the survey
pt: Nome do inquérito

en: Name of the survey administrator
pt: Nome do responsável pelo inquérito

en: Name:
pt: Nome:

en: Navigation delay (seconds):
pt: Atraso de navegação (segundos):

en: New UNSTABLE update available:
pt: Nova atualização INSTÁVEL disponível:

en: New answer for quota '%s'
pt: Nova mensagem para a quota '%s'

en: New answer option
pt: Nova opção de resposta

en: New box
pt: Nova caixa

en: New box created
pt: Nova caixa criada

en: New dummy participants were added.
pt: Novos participantes de teste foram adicionados.

en: New entry was added.
pt: Foi adicionar um novo registo.

en: New files were successfully installed.
pt: Os novos ficheiros foram instalados com sucesso.

en: New files will be downloaded and installed.
pt: Novos ficheiros serão transferidos e instalados.

en: New key
pt: Nova chave

en: New label set
pt: Novo conjunto de etiquetas

en: New password: %s
pt: Nova palavra-chave: %s

en: New question group was saved.
pt: Foi gravado um novo grupo de perguntas.

en: New quota
pt: Nova quota

en: New quota saved
pt: Nova quota guardada

en: New scenario number:
pt: Novo número para o cenário:

en: New survey
pt: Novo inquérito

en: New survey id:
pt: Id do novo inquérito:

en: New survey title:
pt: Novo titulo do inquérito:

en: New update available:
pt: Nova atualização disponível:

en: Next
pt: Seguinte

en: Next century
pt: Século seguinte

en: Next choice
pt: Próxima escolha

en: Next month
pt: Mês seguinte

en: Next year
pt: Ano seguinte

en: Next, we will create subquestions and answer options.
pt: De seguida, iremos criar subquestões e opções de resposta.

en: No
pt: Não

en: No (but optional)
pt: Não (mas opcional)

en: No CFIELDNAME field set!
pt: Nenhum campo CFIELDNAME definido!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
pt: Não foi indicado um GID (Grupo). Não é possível importar a pergunta

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
pt: Não foi indicado um SID (inquérito). Não é possível importar a pergunta.

en: No Username selected.
pt: Nenhum nome de utilizador selecionado.

en: No answer
pt: Sem resposta

en: No answer:
pt: Sem resposta:

en: No available surveys
pt: Não existem inquéritos disponíveis

en: No build version found!
pt: Não foi encontrada a versão da compilação!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
pt: Não foi possível copiar condições (devido a duplicados)

en: No control on checkbox
pt: Sem controlo na caixa de seleção

en: No customizable entries found.
pt: Não foram encontradas entradas personalizáveis.

en: No database action required!
pt: Não é necessária uma acção sobre a base de dados!

en: No file selected
pt: Nenhum ficheiro selecionado

en: No file was uploaded.
pt: Não foi carregado nenhum ficheiro

en: No group found!
pt: Nenhum grupo encontrado!

en: No info or no data found
pt: Não foram encontrados dados ou informações

en: No invitation code is needed to complete the survey.
pt: Não é necessário código de convite para completar este inquérito.

en: No label sets available
pt: Não existem conjuntos de etiquetas disponíveis

en: No matching CFIELDNAME group!
pt: Nenhum grupo CFIELDNAME correspondente!

en: No matching CQID
pt: Não existe nenhum CQID correspondente

en: No matching group
pt: Grupo sem correspondência

en: No matching question
pt: Pergunta sem correspondência

en: No matching survey
pt: Inquérito sem correspondência

en: No new participants were created
pt: Não foram criados novos participantes

en: No notifications found
pt: Nenhuma notificação encontrada

en: No of surveys
pt: Nº de inquéritos

en: No old responses found.
pt: Nenhuma resposta antiga encontrada.

en: No participant information lost.
pt: Não foi perdida informação de participante.

en: No participant shares were deleted
pt: Nenhuma partilha de participantes foi eliminada

en: No participants deleted
pt: Nenhum participante foi eliminado

en: No participants found.
pt: Nenhum participante encontrado.

en: No permission
pt: Sem permissão

en: No preview available
pt: Pré-visualização indisponível

en: No question group found.
pt: Nenhum grupo de perguntas encontrado.

en: No question group in this survey
pt: Não existem grupos de perguntas neste inquérito

en: No question index will be shown with this format.
pt: Neste formato não será mostrado o índice de nenhuma pergunta.

en: No questions found.
pt: Não foram encontradas perguntas.

en: No quotas have been set for this survey
pt: Não foram definidas quotas para este inquérito

en: No reminder(s) sent
pt: Lembrete(s) não enviado(s)

en: No replacement variable available for this field
pt: Não está disponível nenhuma variável de substituição para este campo

en: No response lines in your file.
pt: Não existem linhas de resposta no seu ficheiro.

en: No responses are lost.
pt: Nenhuma resposta foi perdida.

en: No server answer
pt: Nenhuma resposta do servidor

en: No server answer!
pt: Nenhuma resposta do servidor!

en: No shared participants found
pt: Não foram encontrados participantes partilhados

en: No simple graph for this question type
pt: Não existe gráfico simples para este tipo de pergunta

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
pt: Nenhum ID de inquérito foi fornecido. Não pode copiar inquérito

en: No survey participants found.
pt: Não foram encontrados participantes do inquérito.

en: No surveys found.
pt: Não foram encontrados inquéritos.

en: No syntax errors detected in this survey.
pt: Não foram detados erros de sintaxe neste inquérito

en: No update available for your version.
pt: Não existe atualização para a sua versão.

en: No user groups found.
pt: Nenhum grupo de utilizadores encontrado.

en: No, thanks.
pt: Não, obrigado.

en: Nobody
pt: Nenhum

en: None
pt: Nenhum

en: None found
pt: Nenhum encontrado

en: None selected
pt: Nada seleccionado

en: Norwegian (Bokmal)
pt: Norueguês (Livresco)

en: Norwegian (Nynorsk)
pt: Norueguês (Novo)

en: Not Selected
pt: Não Selecionado

en: Not a broken theme!
pt: Não um tema quebrado!

en: Not a valid expression
pt: Expressão não válida

en: Not active.
pt: Inativo.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
pt: Algumas opções de resposta não foram guardadas. Normalmente acontece devido a limitações do servidor (parâmetro de configuração do PHP -max_input_vars) . Por favor, contacte o administrador do sistema.

en: Not all emails were sent:
pt: Nem todos os emails foram enviados:

en: Not all labels were updated successfully.
pt: Nem todas as etiquetas foram atualizadas com sucesso.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
pt: Algumas perguntas aninhadas não foram gravadas. Geralmente isto acontece devido a limitações do servidor (é necessário alterar o parâmetro max_input_vars na configuração do PHP). Por favor, contacte o administrador do sistema.

en: Not completed
pt: Incompleto

en: Not completed or Not displayed
pt: Não concluído ou Não exibido

en: Not displayed
pt: Não exibido

en: Not enough response data
pt: Dados de resposta insuficientes

en: Not enough space
pt: Não existe espaço disponível

en: Not enough values for calculation
pt: Não existem valores suficientes para calcular

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Not found!
pt: Não encontrado!

en: Not imported label sets
pt: Conjuntos de etiquetas não importados

en: Not invited
pt: Não convidado

en: Not relevant for this question type
pt: Irrelevante para este tipo de pergunta

en: Not started
pt: Não iniciado

en: Not updatable!
pt: Não atualizável!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
pt: Observação: em alguns servidores, como por exemplo servidores partilhados, pode acontecer que o espaço livre não seja correctamente indicado. Se verificou que existe espaço livre para efetuar a atualização, por favor, apenas ignore este erro.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
pt: Note que esta secção de avaliação apenas irá aparecer se as regras de avaliação estiverem definidas e se o modo de avaliação estiver ativo.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
pt: Tenha em atenção que se prosseguir, não pode voltar atrás. Os dados desaparecem.

en: Note:
pt: Atenção:

en: Note: All fields marked with (*) are required.
pt: Atenção: Os campos marcados com (*) são obrigatórios.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
pt: Atenção: Por estar a atualizar de uma versão estável para uma instável ou vice-versa um registo de modificações pode não estar disponível ou estar incompleto.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
pt: Atenção: O modo de demonstração está ativado. Os parâmetros marcados com (*) não poderão ser alterados.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
pt: Atenção: Se desativou este inquérito por engano, é possível restaurar estes dados facilmente, se não fizer nenhumas alterações à estrutura do inquérito. Consulte a documentação do LimeSurvey para mais detalhes

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
pt: Atenção: Se ativar a opção -Respostas anónimas- para este inquérito, então o LimeSurvey irá assinalar os participantes que o completem apenas com um 'Y' em vez da data/hora,  para garantir o seu anonimato.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
pt: Atenção: A filtragem XSS está sempre desativada para o superadministrador.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
pt: Atenção: Apenas pode conceder permissões limitadas aos outros utilizadores, pois as suas permissões também  são limitadas.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
pt: Atenção: Não é possível editar a equação de relevância porque existe um conjunto de condições definidas para esta pergunta.

en: Nothing to translate on this page
pt: Nada a traduzir nesta página

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
pt: Aviso: O campo '%s' foi deixado em branco, apesar de ser um atributo obrigatório.

en: Notification & data management
pt: Notificação e gestão de dados

en: Notification and data management settings
pt: Definições de gestão de notificações e dados

en: Notifications
pt: Notificações

en: November
pt: novembro

en: Now click on "Save & activate survey"
pt: Agora clique em "Guardar e ativar inquérito"

en: Now click on 'Save and add question'.
pt: Agora clique em 'Salvar e adicionar questão'.

en: Now save your survey
pt: Agora guarde o seu inquérito

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
pt: Agora que temos algumas subquestões, também precisamos de adicionar opções de resposta .

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
pt: Agora, quando terminar, clique em 'Guardar e adicionar questão'.

en: Null values are ignored in calculations
pt: Valores nulos são ignorados nos cálculos

en: Number greater than
pt: Número maior do que

en: Number less than
pt: Número menor que

en: Number of attribute fields to add:
pt: Número de campos de atributos a adicionar:

en: Number of cases
pt: Número de casos

en: Number of characters:
pt: Número de carateres:

en: Number of columns:
pt: Número de colunas:

en: Number of files greater than
pt: Número de ficheiros maior do que

en: Number of files less than
pt: Número de ficheiros menor que

en: Number of participants:
pt: Número de participantes:

en: Number of questions/groups:
pt: Número de perguntas/grupos de perguntas:

en: Number of records in this query:
pt: Número de registos nesta consulta:

en: Numbers
pt: Números

en: Numbers only
pt: Apenas números

en: Numbers only for 'Other'
pt: Apenas números para 'Outro'

en: OK
pt: Correcto

en: OR
pt: OU

en: Occitan
pt: Occitano

en: Oct
pt: Out

en: October
pt: outubro

en: Off
pt: Desligado

en: Offset:
pt: Deslocamento:

en: Ok
pt: OK

en: Old VV version
pt: Antiga versão VV

en: On
pt: Ligado

en: On errors
pt: Em caso de erros

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
pt: Ocorreu um erro ao solicitar informações de atualização de limesurvey.org:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
pt: Na página seguinte irá poder criar um ficheiro pdf que pode ser impresso, preenchido e digitalizado novamente.

en: Once a survey is activated you can no longer:
pt: Uma vez ativado um inquérito, já não pode:

en: One
pt: Um

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
pt: Um ou mais ficheiros excederam o tamanho máximo / não estão no formato correto ou o número mínimo de de ficheiros necessários não foram enviados. Não pode prosseguir até que estas condições estejam cumpridas

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
pt: Uma ou mais perguntas obrigatórias não foram respondidas. Só é possível prosseguir quando forem respondidas.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
pt: Uma ou mais perguntas foram respondidas de forma inválida. Só é possível prosseguir quando todas as respostas forem válidas.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
pt: Um ou mais ficheiros não têm um formato/tamanho válido. Não pode prosseguir até que esses ficheiros sejam válidos.

en: Online Manual
pt: Manual Online

en: Online manual
pt: Manual on-line

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
pt: Apenas %s novos participantes de teste foram adicionados após %s tentativas.

en: Only CSV files are allowed.
pt: Só são permitidos ficheiros CSV.

en: Only Superadmin
pt: Apenas ao Superadministrador

en: Only admin
pt: Apenas o administrador

en: Only an integer value may be entered in this field.
pt: Neste campo apenas pode ser introduzido um valor inteiro.

en: Only answer the following question if:
pt: Só responda à seguinte pergunta se:

en: Only answer this if the following conditions are met:
pt: Responda a esta pergunta apenas se as seguintes condições se verificam:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
pt: Só responder a esta pergunta para os itens que não foram selecionados na pergunta %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
pt: Só responder a esta pergunta para os itens selecionados na pergunta %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
pt: Responda a esta pergunta apenas se as seguintes condições são verdadeiras:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
pt: Exportar apenas os registos que contêm esta sequência de carateres no endereço de email.

en: Only integer values may be entered in these fields.
pt: Apenas valores inteiros podem ser introduzidos nestes campos.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
pt: Apenas podem ser introduzidos números no campo textual de acompanhamento em '%s'.

en: Only numbers may be entered in these fields.
pt: Nestes campos só é possível introduzir números.

en: Only numbers may be entered in this field.
pt: Neste campo só é possível introduzir números.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
pt: Apenas um atributo CSV está mapeado com o atributo central.

en: Only show question
pt: Mostrar apenas esta pergunta

en: Only variables can be assigned values
pt: Apenas podem ser atribuídos valores a variáveis

en: Oops, There was an error deleting the file
pt: Ocorreu um erro ao eliminar o ficheiro

en: Open date/time selector
pt: Abrir selector de data/hora

en: Open general survey settings
pt: Abrir definições gerais de inquérito

en: Open printable view
pt: Abrir vista imprimível

en: Open sharing panel
pt: Abrir o painel de partilha

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
pt: Abrir o ficheiro de sintaxe em modo Unicode no SPSS

en: Open-access mode:
pt: Modo de acesso livre:

en: OpenStreetMap via MapQuest
pt: OpenStreetMap através do MapQuest

en: Option 'Other':
pt: Opção 'Other'/Outro:

en: Optional
pt: Opcional

en: Optional Question
pt: Pergunta opcional

en: Optional fields:
pt: Campos opcionais:

en: Optional modules
pt: Módulos opcionais

en: Order - like 3)
pt: Ordenar -como 3)

en: Orientation
pt: Orientação

en: Other
pt: Outro

en: Other comment
pt: Outro comentário

en: Other files:
pt: Outros ficheiros:

en: Other users may edit this participant
pt: Outros utilizadores podem editar este participante

en: Other:
pt: Outro:

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Output options
pt: Opções de saída

en: Overall assessment score
pt: Pontuação de avaliação global

en: Overview
pt: Visão geral

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
pt: Substituir os valores existentes dos atributos se o participante já existe?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
pt: Substituir os valores dos atributos automaticamente mapeados existentes se um participante já existir?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
pt: Substituir os valores existentes de campo padrão se um participante já existe?

en: Owner
pt: Dono

en: Owner ID
pt: ID do Dono

en: Owner:
pt: Dono:

en: Owner?
pt: Dono?

en: PDF export
pt: Exportação para PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
pt: Texto do cabeçalho PDF (se for vazio, será usado o nome do inquérito):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
pt: Título do cabeçalho do PDF (se for vazio, será usado o nome do sítio web):

en: PDF questions in bold:
pt: Mostrar perguntas em negrito no PDF:

en: PHP PDO driver library
pt: Bibliotecas (library) do "driver" PHP PDO

en: PHP mbstring library
pt: Biblioteca (library) mbstring da linguagem PHP

en: PHP version
pt: Versão PHP

en: PHP version is only %s
pt: A sua versão do PHP é apenas %s

en: PHP version required:
pt: Versão do PHP requerida:

en: PHP/PECL JSON library
pt: Bibliotecas (library) PHP/PECL JSON

en: PHP_CURL library not loaded
pt: A biblioteca Curl do PHP não foi carregada

en: Pad a string to a certain length with another string
pt: Preencher um string até um certo comprimento com outro string

en: Page format:
pt: Formato da página:

en: Page orientation:
pt: Orientação da página:

en: Panel integration
pt: Integração do painel

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Partial
pt: Parcial

en: Partial (saved) responses
pt: Respostas parciais (gravadas)

en: Participant
pt: Participante

en: Participant ID
pt: ID do participante

en: Participant attributes to create
pt: Atributos de participante a serem criados

en: Participant deleted
pt: Participante eliminado

en: Participant may save and resume later:
pt: Participantes podem guardar e terminar o preenchimento posteriormente:

en: Participant removed from sharing
pt: O participante foi removido da partilha

en: Participant share deleted
pt: Partilha do participante eliminada

en: Participant shared.
pt: Participante partilhado.

en: Participant successfully added
pt: Participante adicionado com sucesso

en: Participant successfully updated
pt: Participante atualizado com sucesso

en: Participants can save partially finished surveys
pt: Os participantes podem gravar inquéritos parcialmente respondidos

en: Participants may print answers:
pt: Participantes podem imprimir respostas:

en: Participants owned by you
pt: Participantes pertencentes a si

en: Participants shared with you
pt: Participantes partilhados consigo

en: Participants you have shared
pt: Participantes que partilhou

en: Pashto
pt: Pastó

en: Password
pt: Senha

en: Password:
pt: Palavra chave:

en: Passwords do not match!
pt: As suas palavras-chave não coincidem.

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Percentage of total:
pt: Percentagem do total:

en: Permission
pt: Permissão

en: Permission roles
pt: Funções de permissão

en: Permission to activate/deactivate a survey
pt: Permissão para activar/desactivar um inquérito

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
pt: Permissão para criar participantes na base de dados central de participantes (para os quais todas as permissões são automaticamente atribuídas), visualizar, atualizar e eliminar participantes de outros utilizadores

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
pt: Permissões para criar inquéritos (para o qual todas as permissões são dadas ) e visualizar, atualizar e eliminar inquéritos de outros utilizadores

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
pt: Permissão para criar(entrada de dados)/ver/alterar/eliminar/importar respostas

en: Permission to create, view, update and delete user groups
pt: Permissões para criar, ver, atualizar e eliminar grupos de utilizadores

en: Permission to create, view, update and delete users
pt: Permissões para criar, ver, atualizar e eliminar utilizadores

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
pt: Permissões para criar, ver, atualizar, eliminar, exportar e importar conjuntos/etiquetas

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
pt: Permissões para criar, ver, atualizar, eliminar, exportar e importar modelos

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
pt: Permissão para criar/ver/alterar/eliminar regras de avaliação para um inquérito

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
pt: Permissão para criar/ver/alterar/eliminar as regras de quotas num inquérito

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
pt: Permissão para criar/ver/alterar/eliminar/importar/exportar as perguntas, grupos, respostas e condições de um inquérito

en: Permission to delete a survey
pt: Permissão para eliminar um inquérito

en: Permission to modify survey security settings
pt: Permissão para alterar as configurações de segurança do inquérito

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
pt: Permissão para ver e alterar as traduções durante o uso da funcionalidade de tradução rápida

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
pt: Permissões para ver e atualizar configurações globais e plugins bem como para remover e importar plugins

en: Permission to view statistics
pt: Permissão para ver as estatísticas

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
pt: Permissões para ver/atualizar os elementos de texto do inquérito: título, descrição, mensagem de boas-vindas e mensagem final

en: Permission?
pt: Permissão?

en: Permissions were successfully updated.
pt: As permissões foram atualizadas com sucesso.

en: Persian
pt: Persa

en: Pie chart
pt: Circular

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
pt: Coloque as perguntas num grupo especificado como tendo aleatoriedade , todas as perguntas incluídas no grupo específicado aparecerão aleatóriariamente

en: Placeholder fields
pt: Campos marcadores de posição

en: Please %s check your settings %s.
pt: Por favor %s verifique as suas configurações %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
pt: Por favor <a href="%s">inicie sessão</a>.

en: Please add at least two subquestions
pt: Por favor adicione pelo menos duas subquestões

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
pt: Por favor, esteja ciente que as suas respostas não serão guardadas, pois o inquérito ainda não está ativo.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
pt: Por favor tenha cuidado -  se eliminar as entradas por omissão, pode não conseguir aceder a partes da aplicação.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
pt: Por favor, aguarde e tente novamente daqui a 5 minutos.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
pt: Por favor aguarde até ser redirecionado para o URL final.

en: Please be very careful.
pt: Por favor tenha cuidado.

en: Please buy a new one!
pt: Por favor compre uma nova!

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
pt: Por favor, verifique qualquer problema acima e, em seguida, prossiga para o passo final.

en: Please check at least one item.
pt: Por favor, selecione pelo menos um item.

en: Please check the directory permissions.
pt: Por favor, verifique as permissões deste directório.

en: Please check the format of your answer.
pt: Verifique o formato da sua resposta.

en: Please check the matching combinations.
pt: Por favor verifique o emparelhamento das combinação.

en: Please check these settings now:
pt: Por favor verifique as seguintes configurações:

en: Please choose
pt: Por favor, selecione

en: Please choose *all* that apply:
pt: Por favor, selecione *todas* as que se aplicam:

en: Please choose *only one* of the following:
pt: Por favor, selecione *apenas uma* das seguintes opções:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
pt: Por favor, selecione todas as que se aplicam e forneça um comentário:

en: Please choose at least %s items.
pt: Por favor escolha pelo menos %s itens.

en: Please choose no more than %s items.
pt: Por favor escolha não mais do que %s itens.

en: Please choose one option.
pt: Por favor, escolha uma opção.

en: Please choose the appropriate response for each item:
pt: Por favor, selecione a posição apropriada para cada elemento:

en: Please choose the label sets you want to export:
pt: Por favor, selecione os conjuntos de etiquetas que deseja exportar:

en: Please choose...
pt: Por favor, selecione...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
pt: Arraste o botão deslizante para definir o valor da sua resposta.

en: Please complete all parts of the date.
pt: Por favor indique todas as partes da data.

en: Please confirm
pt: Por favor confirme

en: Please confirm you want to clear your response?
pt: Por favor confirme que deseja limpar a sua resposta?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
pt: Por favor, contacte %s ( %s ) para mais assistência.

en: Please contact the LimeSurvey team.
pt: Por favor entre em contacto com a equipa do LimeSurvey.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
pt: Deve pedir a sua password ao administrador deste LimeSurvey.

en: Please continue with populating the database.
pt: Por favor, continue para preencher a base de dados.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
pt: Por favor realize uma cópia de segurança das entradas de menu que deseja manter.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
pt: Por favor faça uma cópia de segurança dos menus que deseja manter.

en: Please enter a date:
pt: Por favor, digite uma data:

en: Please enter only numbers.
pt: Por favor, introduza apenas números.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
pt: Por favor, introduza as preferências da base de dados que deseja utilizar no o LimeSurvey:

en: Please enter your comment here
pt: Por favor, escreva o seu comentário aqui

en: Please explain something in detail:
pt: Por favor, explique alguma coisa em detalhe:

en: Please fax your completed survey to:
pt: Por favor, envie o inquérito preenchido para o fax:

en: Please fill in %s answers
pt: Preencha %s respostas

en: Please fill in at least %s answers
pt: Preencha pelo menos %s respostas

en: Please fill in at least one answer
pt: Por favor, preencha pelo menos uma resposta

en: Please fill in at most %s answers
pt: Preencha no máximo %s respostas

en: Please fill in at most one answer
pt: Preencha no máximo uma resposta

en: Please fill in from %s to %s answers.
pt: Por favor preencha as respostas de %s a %s.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
pt: Por favor atualize primeiro para a versão 2.6.4. ou qualquer outra versão 2.x posterior antes de atualizar para a versão 3.x.

en: Please fix this error in your database and try again
pt: Por favor corrigir este erro na base de dados e tentar novamente

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
pt: Por favor tenha paciência e tente novamente daqui a 30 minutos. Obrigado pela sua compreensão.

en: Please log in first.
pt: Por favor registe-se primeiro.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
pt: Por favor note que depois de serem recolhidas respostas a este inquérito, e se desejar adicionar ou remover grupos/perguntas ou modificar uma das configurações acima, será necessário desactivar o inquérito, o que arquivará toda a informação já recolhida numa tabela separada.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
pt: Atenção: Este ficheiro não contém quaisquer respostas recolhidas.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
pt: Por favor, numere cada caixa pela ordem da sua preferência de 1 a

en: Please select %s answers
pt: Selecione %s respostas

en: Please select a file to import!
pt: Por favor, selecione um ficheiro para importar!

en: Please select a language:
pt: Por favor, selecione um idioma:

en: Please select a user first
pt: Por favor, primeiro selecione um utilizador

en: Please select a user group first
pt: Por favor, primeiro selecione um grupo de utilizadores

en: Please select an answer for each combination.
pt: Por favor escolha uma resposta para cada combinação.

en: Please select at least %s answers
pt: Selecione pelo menos %s respostas

en: Please select at least one answer
pt: Selecione pelo menos uma resposta

en: Please select at least one file for deletion
pt: Por favor, selecione pelo menos um ficheiro a eliminar!

en: Please select at least one file for download
pt: Por favor, selecione pelo menos um ficheiro a descarregar

en: Please select at least one item
pt: Por favor selecione pelo menos um item

en: Please select at most %s answers
pt: Selecione no máximo %s respostas

en: Please select at most one answer
pt: Selecione no máximo uma resposta

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
pt: Por favor escolha os filtros e clique no botão "Visualizar estatísticas" para gerar novas estatísticas.

en: Please select from %s to %s answers.
pt: Por favor selecione entre %s e %s respostas

en: Please select one answer
pt: Por favor, selecione uma resposta

en: Please select the 'Array'-type.
pt: Por favor selecione o tipo 'Array'

en: Please select your preferred language:
pt: Por favor selecione o seu idioma preferido:

en: Please submit by %s
pt: Por favor, submeta por %s

en: Please upload %s files
pt: Por favor, envie %s ficheiros

en: Please upload %s more file(s).
pt: Por favor submeta mais %s ficheiro(s).

en: Please upload at least %s files
pt: Por favor, envie, no mínimo, %s ficheiros

en: Please upload at least one file
pt: Por favor, envie, no mínimo, um ficheiro

en: Please upload at most %s files
pt: Por favor, envie, no máximo, %s ficheiros

en: Please upload at most one file
pt: Por favor, envie, no máximo, 1 ficheiro

en: Please upload between %s and %s files
pt: Por favor, envie entre %s e %s ficheiros

en: Please upload one file
pt: Por favor, envie um ficheiro

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
pt: Por favor verifique a informação seguinte antes de continuar a atualizar a base de dados:

en: Please wait, loading data...
pt: Por favor espere, a carregar dados...

en: Please write your answer here:
pt: Por favor, escreva aqui a sua resposta:

en: Please write your answer(s) here:
pt: Por favor, escreva aqui a(s) sua(s) resposta(s):

en: Plugin
pt: Extensão

en: Plugin is not active
pt: O plugin não está ativo

en: Plugin manager
pt: Gestor de plugins

en: Plugin was activated.
pt: O plugin foi ativado.

en: Plugin was deactivated.
pt: O plugin foi desativado

en: Plugins
pt: Extensões

en: Polar chart
pt: Gráfico polar

en: PolarArea
pt: Área polar

en: Polish
pt: Polaco

en: Polish (Informal)
pt: Polaco (Informal)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
pt: Expressão mal terminada - é esperada uma constante ou variável

en: Populate database
pt: Preencher base de dados

en: Portrait
pt: Vertical

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese (Brazilian)
pt: Português (do Brasil)

en: Position
pt: Posição

en: Position:
pt: Posição:

en: Pre-installation check
pt: Verificação pré-instalação

en: Pre-installation check for LimeSurvey
pt: Verificação pré-instalação para o LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
pt: Atributos pré-mapeados

en: Predefined
pt: Pré-definido

en: Predefined label sets...
pt: Conjuntos de etiquetas prédefinidos

en: Prefix for list items
pt: Prefixo para os itens da listagem

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
pt: Prefixo|Sufixo para as listas de seleção

en: Present answer options in reverse order
pt: Mostrar respostas em ordem inversa

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
pt: Coloque caixas de introdução de texto em vez de listas pendentes

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
pt: Apresentar uma lista de seleção  em vez de uma lista de botões de rádio

en: Present subquestions/answer options in random order
pt: Apresentar perguntas secundárias/opções de resposta em ordem aleatória

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Presentation & navigation
pt: Apresentação e navegação

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Preview question
pt: Pré-visualizar pergunta

en: Preview question group
pt: Pré-visualizar o grupo de perguntas

en: Preview survey
pt: Pré-visualizar inquérito

en: Preview:
pt: Pré-visualizar:

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous answer fields
pt: Campos de resposta prévios

en: Previous century
pt: Século anterior

en: Previous decade
pt: Década anterior

en: Previous month
pt: Mês anterior

en: Previous questions
pt: Pergunta anterior

en: Previous session is set to be finished.
pt: A sessão anterior está a terminar.

en: Previous year
pt: Ano anterior

en: Print answers
pt: Imprimir/Gravar as suas respostas

en: Print your answers.
pt: Imprimir/Gravar as suas respostas.

en: Printable survey
pt: Versão de impressão do inquérito

en: Printable survey (*.html)
pt: Versão de impressão do inquérito (*.html)

en: Prior to 16
pt: Antes de 16

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
pt: Dica: A subquestão pode até conter código HTML.

en: Processing...
pt: A processar...

en: Progress
pt: Estado

en: Public statistics:
pt: Estatísticas públicas:

en: Publication & access
pt: Publicação e acesso

en: Publication & access control
pt: Publicação e controlo de acessos

en: Publication & access control settings
pt: Definições de publicação e controlo de acessos

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
pt: Publicar API em /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
pt: Q1 e Q3 calculados utilizando %s

en: Question
pt: Pergunta

en: Question ID
pt: Identificador da pergunta

en: Question Type:
pt: Tipo de Pergunta:

en: Question attribute
pt: Atributo da pergunta

en: Question attributes
pt: Atributos da pergunta

en: Question attributes:
pt: Atributos da pergunta:

en: Question by Question
pt: Pergunta a pergunta

en: Question by question
pt: Pergunta a pergunta

en: Question by question mode not yet supported.
pt: Modo de pergunta a pergunta ainda não é suportado.

en: Question code
pt: Código da pergunta

en: Question code %s was updated to %s.
pt: O código da pergunta %s foi atualizado para %s.

en: Question code / ID
pt: Código da pergunta / ID

en: Question code:
pt: Códigos das perguntas:

en: Question codes must be unique.
pt: Os códigos das perguntas têm de ser únicos.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
pt: Os códigos das perguntas têm de se iniciar com uma letra e apenas podem conter caracteres alfanuméricos.

en: Question codes were successfully regenerated.
pt: Os códigos das perguntas foram regenerados com sucesso.

en: Question could not be created with error on %s: %s
pt: A pergunta não pode ser criada com o erro %s: %s

en: Question could not be created.
pt: Não foi possível criar a pergunta.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
pt: A pergunta não pode ser eliminada. Existem condições para outras perguntas que dependem desta pergunta. Não pode eliminar esta pergunta enquanto as condições não forem removidas.

en: Question could not be updated
pt: Não foi possível atualizar a pergunta

en: Question could not be updated with error on %s: %s
pt: A pergunta não pode ser atualizada com o erro %s: %s

en: Question could not be updated.
pt: Pergunta não pôde ser atualizada.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
pt: A pergunta não pode ser atualizada. Existem condições para outras perguntas que dependem das respostas a esta pergunta e modificar o seu tipo irá causar problemas. Deve eliminar estas condições antes para que possa modificar o tipo desta pergunta.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
pt: Não foi possível atualizar a pergunta. Existem condições noutras perguntas que dependem das respostas dadas a esta pergunta e alterando o tipo pode causar problemas. Tem de eliminar estas condições antes de poder mudar o tipo da pergunta.

en: Question explorer
pt: Navegar  nas perguntas

en: Question group
pt: Grupo de perguntas

en: Question group import is complete.
pt: Importação do grupo de perguntas concluída.

en: Question group import summary
pt: Resumo da importação do grupo de perguntas

en: Question group successfully saved.
pt: Grupo de perguntas gravado com sucesso!

en: Question group:
pt: Grupo de perguntas:

en: Question groups
pt: Grupo de perguntas

en: Question groups in this survey
pt: Grupos de perguntas neste inquérito

en: Question help
pt: Ajuda da pergunta

en: Question import is complete.
pt: Importação de pergunta concluída.

en: Question import summary
pt: Resumo da importação das perguntas

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
pt: A pergunta no idioma %s não pode ser criada devido ao erro %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
pt: Não foi possível criar pergunta no idioma %s.

en: Question index
pt: Indíce das perguntas

en: Question is added to target (result is set to database default value).
pt: A pergunta é adicionada ao destino (o resultado é definido com o valor por omissão na base de dados).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
pt: A pergunta é movida para outro grupo (o resultado é importado corretamente).

en: Question is removed from target (result is ignored).
pt: A pergunta é removida do destino (o resultado é ignorado).

en: Question preview
pt: Pré-visualizar pergunta

en: Question quick actions
pt: Ações rápidas de pergunta

en: Question selection
pt: Seleção de perguntas

en: Question summary
pt: Resumo da pergunta

en: Question text
pt: Texto da pergunta

en: Question time
pt: Tempo da pergunta

en: Question title
pt: Título da pergunta

en: Question type
pt: Tipo de pergunta

en: Question type selector:
pt: Seletor de tipos de perguntas:

en: Question type:
pt: Tipo de pergunta:

en: Question validation equation
pt: Validação da equação da pergunta

en: Question validation tip
pt: Sugestão para a validação da pergunta

en: Question was successfully added.
pt: Grupo de perguntas adicionado com sucesso.

en: Question was successfully deleted.
pt: Pergunta eliminada com sucesso.

en: Question was successfully saved.
pt: Pergunta foi gravada com sucesso.

en: Question:
pt: Pergunta:

en: Question:
pt: Pergunta:

en: Questions
pt: Perguntas

en: Questions in group:
pt: Perguntas no grupo:

en: Questions in this survey
pt: Perguntas neste inquérito

en: Questions with conditions to this group
pt: Perguntas com condições para este grupo

en: Quick CSV report
pt: Relatório CSV rápido

en: Quick add...
pt: Adição rápida...

en: Quick menu
pt: Menu rápido

en: Quick statistics
pt: Estatísticas rápidas

en: Quick translation
pt: Tradução Rápida

en: Quick-add answers
pt: Adição rápida de respostas

en: Quick-add conditions
pt: Adição rápida de condições

en: Quick-add subquestion or answer items
pt: Adição rápida de perguntas aninhadas ou itens de resposta

en: Quick-translation
pt: Tradução rápida

en: Quota action
pt: Acção da quota

en: Quota could not be added!
pt: A quota não pode ser adicionada!

en: Quota language settings:
pt: Configurações de idioma da quota:

en: Quota members:
pt: Membros da quota:

en: Quota message (%s)
pt: Mensagem da quota (%s)

en: Quota message:
pt: Mensagem de quota:

en: Quota name
pt: Nome da quota

en: Quota name (%s)
pt: Nome da quota (%s)

en: Quota out
pt: Quota de saída

en: Quota with ID %s was deleted
pt: Identificador de quota %s foi eliminado

en: Quotas exceeded
pt: Quotas excedidas

en: Quote equations
pt: Citar equações

en: Quote equations for CSV export
pt: Citar equações em exportação CSV

en: Quote equations:
pt: Citar equações:

en: Quote meta characters
pt: Citar de metacarateres

en: R (data file)
pt: Ficheiro de dados do R

en: R (syntax file)
pt: R (Ficheiro de sintaxe)

en: RANK
pt: Classificação

en: RPC interface enabled:
pt: Interface RPC ativado:

en: Radar chart
pt: Gráfico de radar

en: Radio list
pt: Lista de botões rádio

en: Random order
pt: Ordem aleatória

en: Random order:
pt: Ordem aleatória:

en: Randomization group name
pt: Nome do grupo com aleatoriedade

en: Randomization group:
pt: Grupo de randomização:

en: Randomize on each page load
pt: Mostrar aleatoriamente em cada carregamento de página

en: Range
pt: Intervalo

en: Rank %s
pt: Classificação %s

en: Rank header
pt: Cabeçalho de classificações

en: Ranking
pt: Hierarquizar

en: Read
pt: Ler

en: Really delete this survey menu?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este menu de inquérito?

en: Really restore the default survey menu entries?
pt: Tem a certeza que deseja restaurar as entradas do menu de inquérito padrão?

en: Really restore the default survey menus?
pt: Tem a certeza que deseja restaurar os menus de inquérito padrão?

en: Reason:
pt: Razão:

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Record Deleted
pt: Registo removido

en: Records displayed:
pt: Mostrar registos:

en: Records imported
pt: Registos importados

en: Recover your password
pt: Recuperar palavra chave

en: Referrer URL
pt: URL de origem

en: Referrer URL will be saved.
pt: URL de origem será gravado

en: Regenerate question codes
pt: Regenerar códigos das perguntas

en: Registration
pt: Registo

en: Registration attachments:
pt: Anexos do registo:

en: Registration email
pt: Email de registo

en: Registration email body
pt: Corpo da mensagem de registo

en: Registration email body:
pt: Conteúdo do email de registo:

en: Registration email subject
pt: Assunto do email de registo

en: Registration email subject:
pt: Assunto do email de registo:

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Regular update
pt: Atualização regular

en: Relative width of checkbox wrapper element
pt: Largura relativa do elemento envolvente da caixa de seleção

en: Relative width of the labels
pt: Largura relativa das etiquetas

en: Relative width of the text input wrapper element
pt: Largura relativa do elemento envolvente da caixa de introdução de texto

en: Relevance
pt: Relevância

en: Relevance equation:
pt: Equação de relevância:

en: Relevance:
pt: Relevância:

en: Reload URL
pt: Carregar novamente o URL

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
pt: Recarregue o seu inquérito carregando no endereço (ou inserindo-o no seu navegador):

en: Reloading screen. Please wait.
pt: A recarregar o ecrã. Por favor, aguarde.

en: Remaining
pt: Restantes

en: Remaining updates:
pt: Atualizações restantes:

en: Reminder
pt: Lembrete

en: Reminder Email:
pt: Email de lembrete:

en: Reminder attachments:
pt: Anexos do lembrete:

en: Reminder count
pt: Contador de lembretes

en: Reminder count:
pt: Contador de lembretes:

en: Reminder email
pt: Email de lembrete

en: Reminder email body
pt: Corpo da mensagem do lembrete

en: Reminder email body:
pt: Conteúdo do email do lembrete:

en: Reminder email subject
pt: Assunto do email de lembrete

en: Reminder email subject:
pt: Assunto do lembrete:

en: Reminder sent to:
pt: Lembrete enviado para:

en: Reminder sent?
pt: Lembrete enviado?

en: Reminder status:
pt: Estado do lembrete:

en: Reminder to participate in a survey
pt: Lembrete para participar num inquérito

en: Reminder(s) sent
pt: Lembrete(s) enviado(s)

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
pt: RemoteControl (Controlo Remoto) remoto está disponível usando %s como transporte e tem disponíveis as seguintes funcionalidades :

en: Remove
pt: Remover

en: Remove attachment
pt: Remover anexo

en: Remove filters
pt: Remover filtros

en: Remove from blacklist?
pt: Remover da lista negra?

en: Remove link
pt: Remover hiperligação

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
pt: Remover texto ou desmarcar caixas de seleção automaticamente

en: Rename
pt: Renomear

en: Renumber the new record.
pt: Renumerar o novo registo.

en: Repeat a string
pt: Repetir uma cadeia de caracteres

en: Repeat headers
pt: Repetir cabeçalhos

en: Repeat password:
pt: Repetir palavra-chave

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
pt: Cabeçalhos repetidos nas perguntas da matriz em cada X perguntas secundárias:

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
pt: Substituir todas as ocorrências da cadeia de caracteres de pesquisa pela cadeia de caracteres de substituição.

en: Replace answers in file in the existing record.
pt: Substituir as respostas no ficheiro no registo atual.

en: Replace choice header (default: "%s")
pt: Substituir o cabeçalho para "As suas escolhas"(por defeito: "%s")

en: Replace existing label set
pt: Substituir conjunto de etiquetas existente

en: Replace label set?
pt: Substituir conjunto de etiquetas?

en: Replace rank header (default: "%s")
pt: Substituir cabeçalho de classificações (por defeito: "%s")

en: Replace the existing record.
pt: Substituir o registo existente.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
pt: Substitui a etiqueta do campo 'Outro:' por um texto personalizado

en: Report and skip the new record.
pt: Reportar e passar à frente o novo registo.

en: Required
pt: Obrigatório

en: Required PHP modules:
pt: Necessita dos seguintes módulos PHP:

en: Resend access code
pt: Reenviar código de acesso

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Reset conditions
pt: Redefinir condições

en: Reset now
pt: Repor agora

en: Reset start/end date/time?
pt: Reiniciar data/hora de início/fim?

en: Reset this template
pt: Repor este modelo

en: Reset to default boxes
pt: Repor caixas por omissão

en: Resources
pt: Recursos

en: Resources Import Summary
pt: Resumo da importação de recursos

en: Resources import summary
pt: Sumário de recursos importados

en: Response
pt: Resposta

en: Response ID
pt: ID da resposta

en: Response filters
pt: Filtros de resposta

en: Response import summary
pt: Resumo da importação das respostas

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
pt: Resposta à submissão do inquérito {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
pt: Resposta à submissão do inquérito {SURVEYNAME} incluíndo resultados

en: Response summary
pt: Resumo das respostas

en: Responses
pt: Respostas

en: Responses & statistics
pt: Respostas e estatísticas

en: Responses containing
pt: Respostas contendo

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
pt: As respostas a este inquérito não são anonimizadas.

en: Responses to this survey are anonymized.
pt: As respostas a este inquérito são anonimizadas.

en: Responses will be date stamped.
pt: A data do preenchimento será guardada nas respostas.

en: Responses will have the IP address logged.
pt: As respostas terão o endereço IP registado.

en: Responses will have their referring URL logged.
pt: O URL de origem será registado nas respostas.

en: Responses will not be date stamped.
pt: As respostas não irão conter a data de preenchimento.

en: Responses will not have the IP address logged.
pt: Não será registado o endereço IP nas respostas.

en: Responses will not have their referring URL logged.
pt: O URL (endereço) de origem não será registado nas respostas.

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore options
pt: Opções de restauro

en: Restrict input to integer values
pt: Restringir entradas a valores inteiros

en: Result
pt: Resultado

en: Results
pt: Resultados

en: Results from LDAP Query.
pt: Resultados da pesquisa LDAP.

en: Resume later
pt: Continuar mais tarde

en: Return a formatted string
pt: Devolve um string formatado

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
pt: Retorna uma lista de retAttr de sgqa1...sgqaN que passa no critério (valor cmpAttr op)

en: Return comma-separated list of values
pt: Devolver lista de valores separados por vírgulas

en: Return current UNIX timestamp
pt: Devolver o timestamp UNIX atual

en: Return part of a string
pt: Devolve parte da cadeia de caracteres

en: Return to admin home
pt: Voltar à página inicial de administração

en: Return to label set administration
pt: Voltar à administração de etiquetas

en: Return to survey
pt: Regresse ao inquérito

en: Return to survey administration
pt: Voltar à administração do inquérito

en: Return to survey list
pt: Voltar à lista de inquéritos

en: Returns true if all non-empty responses are unique
pt: Devolve verdadeiro se todas as respostas não vazias forem unicas

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
pt: Devolve true(1) se for uma data válida no calendário gregoriano

en: Reverse a string
pt: Inverter uma cadeia de caracteres

en: Reverse answer order
pt: Ordem de respostas inversa

en: Reverse the slider direction
pt: Inverte a direção do botão deslizante

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
pt: Inverte a direção do botão deslizante e reposiciona os textos mín/max corretamente.

en: Right to left
pt: Da direita para a esquerda

en: Romanian
pt: Romeno

en: Root URL:
pt: URL (endereço) de raiz:

en: Round fractions down
pt: Arredondar as frações por defeito

en: Round fractions up
pt: Arredondar frações por excesso

en: Rounds a number to an optional precision
pt: Arredonda um número a uma precisão opcional

en: Rows
pt: Linhas

en: Rows & columns
pt: Linhas e colunas

en: Russian
pt: Russo

en: SMTP debug mode:
pt: Modo de depuração SMTP:

en: SMTP debug output:
pt: Resultado de depuração SMTP:

en: SMTP encryption:
pt: Encriptação SMTP:

en: SMTP host:
pt: Servidor SMTP:

en: SMTP password:
pt: Senha SMTP:

en: SMTP username:
pt: Utilizador SMTP:

en: SPSS export scale type
pt: Tipo de escala de exportação do SPSS

en: SPSS version:
pt: Versão SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
pt: CÓDIGO SQL QUE FALHOU

en: SQL command failed: %s
pt: Comando de SQL falhou: %s

en: SSL not enforced
pt: SSL não aplicado

en: Same
pt: Idêntico

en: Same height for all answer options
pt: A mesma altura para todas as opções de resposta

en: Same height for lists
pt: Listas com alturas iguais

en: Same origin
pt: Mesma origem

en: Save
pt: Gravar

en: Save & activate survey
pt: Gravar e Ativar inquérito

en: Save IP address:
pt: Guardar o endereço IP:

en: Save IP address?
pt: Gravar Endereço IP?

en: Save Now
pt: Gravar agora

en: Save and add question
pt: Guardar e adicionar questão

en: Save and close
pt: Guardar e fechar

en: Save and new
pt: Guardar e novo

en: Save as label set
pt: Gravar como conjunto de etiquetas

en: Save as label set:
pt: Guardar como conjunto de etiquetas:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
pt: Gravar ambos no directório de trabalho do R (utilize getwd () e setwd () na janela de comandos do R para o obter e definir)

en: Save boxes settings
pt: Guardar configurações das caixas

en: Save changes
pt: Gravar alterações

en: Save city
pt: Gravar cidade

en: Save country
pt: Gravar o país

en: Save for further completion by survey user
pt: Gravado para conclusão posterior, pelo utilizador do inquérito

en: Save postal code
pt: Guarde o código postal

en: Save question group
pt: Gravar grupo de perguntas

en: Save referrer URL:
pt: Guardar o URL (endereço) de origem:

en: Save referrer URL?
pt: Gravar o URL de origem?

en: Save settings
pt: Gravar configurações

en: Save state
pt: Gravar o estado

en: Save this, then create another:
pt: Guarde este e crie outro:

en: Save timings:
pt: Guardar tempos:

en: Save timings?
pt: Gravar tempos?

en: Save your unfinished survey
pt: Gravar inquérito inacabado

en: Saved
pt: Guardado

en: Saved Survey Details
pt: Detalhes gravados do inquérito

en: Saved name:
pt: Nome guardado:

en: Saved responses
pt: Respostas guardadas

en: Say hello
pt: Diga olá

en: Scale
pt: Escala

en: Scale 1
pt: Escala 1

en: Scale 2
pt: Escala 2

en: Scenario
pt: Cenário

en: Scope
pt: Âmbito

en: Scope:
pt: Âmbito:

en: Screen part files:
pt: Ficheiros parciais de ecrã

en: Screen:
pt: Ecrã:

en: Search
pt: Procurar

en: Search by group name:
pt: Procurar por nome do grupo:

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Second
pt: Segundo

en: Second choice
pt: Segunda escolha

en: Section
pt: Secção

en: Security
pt: Segurança

en: Security question:
pt: Pergunta de Segurança:

en: Security update
pt: Atualização de segurança

en: Security update!
pt: Atualização de segurança!

en: Select
pt: Selecionar

en: Select ZIP file:
pt: Selecionar ficheiro ZIP

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Select answer:
pt: Escolher resposta:

en: Select columns
pt: Selecionar colunas

en: Select columns:
pt: Selecionar colunas:

en: Select decade
pt: Escolha a década

en: Select file
pt: Selecione ficheiro

en: Select icon
pt: Escolher ícone

en: Select label set file (*.lsl):
pt: Seleciona o ficheiro de conjunto de etiquetas (*.lsl):

en: Select language to add
pt: Escolha o idioma a adicionar

en: Select month
pt: Escolher o mês

en: Select question
pt: Selecionar pergunta

en: Select question file (*.lsq):
pt: Escolher um ficheiro de perguntas (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
pt: Escolher o ficheiro com o grupo de perguntas (*.lsg):

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
pt: Selecionar a estrutura do ficheiro de inquérito  (*.lss, *.txt) ou arquivo de inquérito (*.lsa) (tamanho máximo do ficheiro : %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
pt: Selecionar inquérito a copiar:

en: Select template ZIP file:
pt: Selecione o ficheiro ZIP do modelo:

en: Select the LDAP query you want to run:
pt: Selecione a pesquisa LDAP que pretende executar:

en: Select the type of chart to be displayed
pt: Selecione o tipo de gráfico a mostrar

en: Select time
pt: Escolha a hora

en: Select year
pt: Escolha o ano

en: Select...
pt: Selecionar...

en: Selected attribute(s)...
pt: Escolher atributo(s)...

en: Selected menu entry/entries...
pt: Entrada(s) de menu selecionadas...

en: Selected participant share(s)...
pt: Escolher partilha(s) de participantes...

en: Selected participant(s)...
pt: Com o(s) participant(es) selecionados...

en: Selected question(s)...
pt: Pergunta(s) escolhida(s)...

en: Selected response(s)...
pt: Selecionar resposta(s)...

en: Selected survey(s)...
pt: Inquérito(s) selecionado(s)

en: Selected!
pt: Selecionado!

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Send
pt: Enviar

en: Send Invitations
pt: Enviar convites

en: Send Reminders
pt: Enviar lembretes

en: Send basic admin notification email to:
pt: Envie notificação básica de administrador por email para:

en: Send confirmation emails:
pt: Enviar emails de confirmação:

en: Send detailed admin notification email to:
pt: Envie notificação detalhada de administrador por email para:

en: Send email invitation
pt: Enviar email com convite

en: Send email invitations
pt: Enviar convites por email

en: Send email reminder
pt: Enviar email com lembrete

en: Send invitations
pt: Enviar convites

en: Send me a copy:
pt: Enviar uma cópia para mim:

en: Send reminders
pt: Enviar lembretes

en: Sending emails to users(sucess/errors):
pt: Enviar emails para utilizadores (sucesso/erros):

en: Sending invitations...
pt: A enviar convites...

en: Sending reminders...
pt: Enviar lembretes...

en: Sending successful
pt: Enviado com sucesso

en: Sep
pt: Set

en: Separator used:
pt: Separador usado:

en: September
pt: setembro

en: Serbian (Cyrillic)
pt: Sérvio (Cirílico)

en: Serbian (Latin)
pt: Sérvio (Latino)

en: Server error!
pt: Erro do servidor!

en: Server name & port:
pt: Nome e porta do servidor:

en: Server time:
pt: Tempo do servidor:

en: Server type:
pt: Tipo do servidor:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
pt: Tempo máximo da sessão para inquéritos (segundos):

en: Session writable
pt: Sessão gravável

en: Set "Mandatory" state
pt: Definir estado "Obrigatório"

en: Set "Other" state
pt: Definir o estado "Outro"

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
pt: Definir cabeçalho Access-Control-Allow-Origin:

en: Set CSS class
pt: Definir classe CSS

en: Set Survey Rights
pt: Definir privilégios do inquérito

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
pt: Definir um tipo de escala de exportação específica do SPSS para esta pergunta

en: Set additional options for survey participants
pt: Defina opções adicionais para os participantes do inquérito

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
pt: Escolha, em baixo, se pretende mostrar as perguntas uma em cada página, um grupo de perguntas por página, ou todas as perguntas numa só página.

en: Set conditions
pt: Definir condições

en: Set cookie to prevent repeated participation:
pt: Usar cookie para evitar participantes repetidos:

en: Set equation value
pt: Definir o valor da equação

en: Set global permissions for this user
pt: Definir permissões globais para este utilizador

en: Set name:
pt: Nome do conjunto:

en: Set question group
pt: Definir grupo de perguntas

en: Set question group and position
pt: Definir o grupo de perguntas e  posição

en: Set question group for those question
pt: Definir o grupo de perguntas para esta pergunta

en: Set statistics options
pt: Definir opções de estatística

en: Set survey permissions
pt: Definir permissões do inquérito

en: Set survey theme
pt: Definir tema do inquérito

en: Set template permissions for this user
pt: Definir permissões dos modelos para este utilizador

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
pt: Defina o formato da pega. 'Personalizado' está definido do CSS através da utilização do tipo de letra Font Awesome.

en: Set the orientation.
pt: Defina a orientação

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
pt: Defina a largura, em percentagem, da coluna das perguntas secundárias (1-100)

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
pt: Coloque aqui a localização de rede do seu servidor de bases de dados. Na maioria dos casos "localhost" servirá. Pode forçar o uso de um socket em Unix especifique o caminho completo para este.

en: Set user permissions
pt: Editar permissões do utilizador

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings & Plugins
pt: Configurações e Plugins

en: Settings for plugin %s
pt: Configurações para a extensão %s

en: Settings for this survey group
pt: Definições para este grupo de inquéritos

en: Share
pt: Partilhar

en: Share QR-code:
pt: Partilhar QR-code:

en: Share on Facebook:
pt: Partilhar no Facebook:

en: Share on Twitter:
pt: Partilhar no Twitter:

en: Share panel
pt: Painel de partilha

en: Share participant(s)
pt: Partilhar participante(s)

en: Share survey
pt: Partilhar o questionário

en: Share this link
pt: Partilhar esta hiperligação

en: Share this participant
pt: Partilhar este participante

en: Share with all users
pt: Partilhar com todos os utilizadores

en: Share your survey
pt: Partilhar o seu questionário

en: Shared by
pt: Partilhado por

en: Sharing panel:
pt: Painel de partilha:

en: Shift-JIS Japanese
pt: Shift-JIS Japonês

en: Short names
pt: Nomes curtos

en: Should this attribute be visible on the panel?
pt: Mostrar este atributo no painel?

en: Should we proceed with the delete?
pt: Prosseguir com a eliminação?

en: Show
pt: Mostrar

en: Show "No answer":
pt: Mostrar "Sem resposta":

en: Show "There are X questions in this survey":
pt: Mostrar "Existem X perguntas neste inquérito":

en: Show PHPInfo
pt: Mostrar PHPInfo

en: Show a HTML list with elements
pt: Apresentar uma lista de HTML com elementos

en: Show a map in the statistics?
pt: Mostrar um mapa nas estatísticas?

en: Show advanced settings
pt: Mostrar configurações avançadas

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
pt: Mostrar um alerta se for excedido o número máximo de respostas

en: Show both
pt: Mostrar ambos

en: Show comment
pt: Mostrar comentário

en: Show conditions for this question
pt: Mostrar condições para esta pergunta

en: Show during registration?
pt: Mostrar durante registo?

en: Show grand total
pt: Mostrar total global

en: Show grand total for either columns or rows
pt: Mostrar total global para as colunas ou linhas

en: Show graphs in public statistics:
pt: Mostrar gŕaficos nas estatísticas públicas:

en: Show graphs:
pt: Mostrar gráficos:

en: Show group description only
pt: Mostrar apenas a descrição do grupo

en: Show group name and/or group description:
pt: Mostrar o nome e/ou descrição do grupo:

en: Show group name only
pt: Mostrar apenas o nome do grupo

en: Show header in answers export PDFs:
pt: Mostrar o cabeçalho na exportação de respostas para PDF:

en: Show in public statistics
pt: Mostrar nas estatísticas públicas

en: Show in public statistics:
pt: Mostrar nas estatísticas públicas:

en: Show javascript alert
pt: Mostrar alerta em javascript

en: Show last visited survey and question:
pt: Mostrar o último inquérito e pergunta visualizados:

en: Show last..
pt: Mostrar última...

en: Show next..
pt: Mostrar seguinte...

en: Show next...
pt: Mostrar seguinte...

en: Show on-screen keyboard:
pt: Mostrar teclado no ecrã:

en: Show previous..
pt: Mostrar anterior...

en: Show previous...
pt: Mostrar anterior...

en: Show progress bar:
pt: Mostrar barra de progresso:

en: Show question code only
pt: Mostrar apenas o código da pergunta

en: Show question index / allow jumping:
pt: Mostrar índice da pergunta / permitir ignorar:

en: Show question number and/or code:
pt: Mostrar número  e/ou código da pergunta:

en: Show question number only
pt: Mostrar apenas o número da pergunta

en: Show search box on survey list:
pt: Mostrar caixa de pesquisa na lista de inquéritos:

en: Show start...
pt: Mostrar início...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
pt: Mostrar estatísticas desta pergunta na página de estatísticas públicas

en: Show survey list:
pt: Mostrar lista de inquéritos:

en: Show survey logic file
pt: Mostrar ficheiro de lógica do ficheiro

en: Show survey title in export PDFs:
pt: Mostrar título do inquérito nos PDFs exportados:

en: Show text responses inline:
pt: Mostrar respostas de texto embutido:

en: Show title
pt: Mostrar Título

en: Show totals for
pt: Mostrar totais para

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
pt: Mostrar totais para linhas ou colunas ou linhas e colunas em simultâneo

en: Show welcome screen:
pt: Mostrar ecrã de boas vindas:

en: Showing filtered results
pt: A mostrar resultados filtrados

en: Side-menu behaviour:
pt: Comportamento do menu lateral:

en: Simple
pt: Simples

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
pt: Um associação simples à configuração LDAP não permite criar utilizadores através de LDAP

en: Simple mode
pt: Modo básico

en: Simple options
pt: Opções simples

en: Simple plugins
pt: Plugins simples

en: Simple selector
pt: Seletor simples

en: Simple template editor
pt: Editor do modelo simples

en: Sine
pt: Seno

en: Single checkbox
pt: Visto único

en: Single choice questions
pt: perguntas com escolha única

en: Single response: ID %s
pt: Resposta Única: ID %s

en: Sinhala
pt: Cingalês

en: Site name
pt: Nome do sítio web

en: Site name:
pt: Nome do sítio web:

en: Size
pt: Tamanho

en: Slider
pt: Botão deslizante

en: Slider accuracy
pt: Precisão do botão deslizante

en: Slider initial value
pt: Valor inicial do botão deslizante

en: Slider initial value set at start
pt: Valor inicial, definido no ínicio, do botão deslizante

en: Slider left/right text separator
pt: Separador de texto esquerda/direita do botão deslizante

en: Slider maximum value
pt: Valor máximo do botão deslizante

en: Slider minimum value
pt: Valor mínimo do botão deslizante

en: Slider starts at the middle position
pt: O botão deslizante inicia na posição do meio

en: Slider with emoticon
pt: Botão deslizante com smileys

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Some URL description
pt: Uma descrição do URL

en: Some automatic fixes were already applied.
pt: Algumas correções automáticas já foram aplicadas.

en: Some description text
pt: Algum texto descritivo

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
pt: Alguns emails não foram enviados porque o servidor não o(s) aceitou ou um outro erro ocorreu.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
pt: Alguns registos têm a data de validade definida, mas esta ainda ou não é válida ou deixou de o ser.

en: Some example answer option
pt: Alguns exemplos de opções de resposta

en: Some example subquestion
pt: Exemplos de perguntas

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
pt: Como criar o seu próprio inquérito em fáceis etapas:

en: Some text in this answer
pt: Algum texto nesta resposta

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
pt: Lamentamos, mas não existem tipos de perguntas suportadas neste inquérito.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
pt: Lamentamos, mas as suas respostas excederam a quota deste inquérito.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
pt: Lamentamos, mas o módulo LDAP não existe na configuração do PHP.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
pt: Lamentamos, mas esta pergunta ainda não tem respostas e por isso não é possível mostrar um gráfico.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
pt: Lamentamos, mas esta pergunta tem muitas respostas para serem mostradas corretamente num gráfico.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
pt: Desculpe, ficheiros do tipo %s (extensão : %s) não são permitidos!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
pt: Lamentamos, não é possível submeter mais ficheiros!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
pt: Lamentamos, apenas são permitidas as extensões %s!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
pt: Infelizmente apenas %s ficheiros podem ser submitidos para esta pergunta!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
pt: Lamentamos, o nome inserido do conjunto de etiquetas já existe na base de dados. Por favor, introduza outro.

en: Sorry, the request failed!
pt: Lamentamos, o pedido falhou!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
pt: Lamentamos, o ficheiro (%s) submetido é maior do que o limite de %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
pt: Lamentamos, mas não existem ficheiros para esta resposta.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
pt: Desculpe, ocorreu um erro ao carregar o seu ficheiro, código de erro : %s.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
pt: Lamentamos, o tipo de ficheiro (%s) não é permitido!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
pt: Lamentamos, mas o ficheiro é demasiado grande. Apenas são permitidos ficheiros até %01.2f MB.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
pt: Lamentamos, o ficheiro é demasiado grande. Apenas são permitidos ficheiros até %s KB.

en: Sorry, this file was not found.
pt: Lamentamos, mas o ficheiro não foi encontrado.

en: Sorry, this response was not found.
pt: Lamentamos, mas a resposta não foi encontrada.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
pt: Desculpe, não foi possível verificar a extensão deste tipo de ficheiro %s.

en: Sort answers alphabetically
pt: Ordenar respostas alfabeticamente

en: Sort the answer options alphabetically
pt: Ordenar as opções de resposta alfabeticamente

en: Source table
pt: Tabela de origem

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Spanish (Argentina)
pt: Espanhol (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
pt: Espanhol (Argentina) (Informal)

en: Spanish (Chile)
pt: Espanhol (Chile)

en: Spanish (Colombia)
pt: Espanhol (Colômbia)

en: Spanish (Mexico)
pt: Espanhol (Mexico)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
pt: Especifique um formato personalizado de data/hora (o formato <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> e os caracteres "-./: " são permitidos por dia/mês/ano/hora/minutos sem ou com zero, respectivamente. Defeito para o formato da data dos inquéritos

en: Square
pt: Quadrado

en: Square root
pt: Raiz quadrada

en: Standard deviation
pt: Desvio Padrão

en: Stars
pt: Estrelas

en: Start HTML editor in a popup window
pt: Abrir o editor de HTML numa nova janela

en: Start bounce processing
pt: Iniciar o processamento das devoluções

en: Start database upgrade
pt: Iniciar a atualização da base de dados

en: Start date/time:
pt: Data/Hora de inicio:

en: Start installation
pt: Iniciar instalação

en: Start language
pt: Idioma inicial

en: Start language:
pt: Idioma inicial:

en: Started but not yet completed
pt: Iniciado, mas por concluir

en: Starting from:
pt: Começando desde:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
pt: Desde a versão 2.05 os nomes das variáveis apenas devem conter letras e números e não podem iniciar-se com um número. O nome desta variável está obsoleto.

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Statistics URL
pt: URL de estatísticas

en: Statistics report language:
pt: Idioma do relatório das estatísticas:

en: Statistics survey %s
pt: Estatísticas do(s) inquérito(s) %s

en: Status
pt: Estado

en: Status:
pt: Estado:

en: Stay safe and up to date
pt: Mantenha-se atualizado e em segurança

en: Step 1:
pt: Passo 1:

en: Step 2:
pt: Passo 2:

en: Step value
pt: Valor do salto

en: Stop this survey
pt: Fechar este inquérito

en: Store the city?
pt: Gravar a cidade?

en: Store the country?
pt: Gravar o país?

en: Store the postal code?
pt: Guardar o código postal?

en: Store the state?
pt: Guardar o estado?

en: Straight
pt: Normal

en: Strip HTML and PHP tags from a string
pt: Remover tags HTML e PHP de uma cadeia de caracteres

en: Strip HTML code:
pt: Limpar código HTML:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
pt: Remover espaços (ou outros caracters) do início e fim de um string

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
pt: Retirar espaços (ou outros caracteres) do início de um string

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
pt: Retirar espaços (ou outros caracteres) do fim de um string

en: Structure
pt: Estrutura

en: Style:
pt: Estilo:

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Submission date
pt: Data de submissão

en: Submit
pt: Submeter

en: Submit Your Survey.
pt: Submeter o seu inquérito

en: Submit your answers
pt: Submeter as suas respostas

en: Submit your survey.
pt: Submeta o seu inquérito.

en: Submitted
pt: Enviado

en: Subquestion
pt: Pergunta secundária

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
pt: Os códigos das perguntas aninhadas apenas podem conter caracteres alfanuméricos.

en: Subquestion codes must be unique.
pt: Os códigos das perguntas secundárias têm de ser únicos.

en: Subquestion:
pt: Pergunta secundária:

en: Subquestions
pt: Perguntas secundárias

en: Subquestions %s could not be updated.
pt: As perguntas secundárias %s não puderam ser atualizadas

en: Subquestions were successfully saved.
pt: As sub-perguntas foram gravadas com sucesso.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
pt: Subscreva o  ComfortUpdate!

en: Success
pt: Sucesso

en: Success!
pt: Êxito!

en: Successful login
pt: Início de sessão bem sucedido

en: Successfully created CPDB entries
pt: Criadas entradas CPDB com sucesso.

en: Sum
pt: Soma

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
pt: Soma os valores das perguntas respondidas na lista que satisfazem o critério (arg op value)

en: Summary
pt: Resumo

en: Superadministrator
pt: Superadministrador

en: Support this project - Donate to
pt: Apoie este projecto - faça um donativo para

en: Survey
pt: Inquérito

en: Survey %s
pt: Inquéritos %s

en: Survey Has Been Deactivated
pt: O inquérito foi desativado

en: Survey ID
pt: ID do inquérito

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
pt: Inquérito ID %d gravado em %s contendo %d registo(s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
pt: Inquérito com ID %d gravado em %s contendo %d registo(s) (%s)

en: Survey ID (SID)
pt: ID de inquérito (SID)

en: Survey ID:
pt: Identificador do inquérito:

en: Survey activation
pt: Activação do inquérito

en: Survey administrator %s (%s)
pt: Administrador do inquérito %s (%s)

en: Survey archive (.lsa)
pt: Arquivo do inquérito (.lsa)

en: Survey bounce email address:
pt: Endereço de email de retorno (bounce) do inquérito:

en: Survey cannot be activated yet.
pt: O inquérito ainda não pode ser ativado.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
pt: O inquérito não pode ser ativado. Ou não tem autorização, ou não existem perguntas.

en: Survey content
pt: Conteúdo do inquérito

en: Survey copy summary
pt: Sumário da cópia do inquérito

en: Survey could not be created because it did not have a title
pt: O inquérito não pôde ser criado por não ter um título

en: Survey could not be updated
pt: Não foi possível atualizar o inquérito

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
pt: Não foi possivel atualizar o inquérito, por favor corrija o seguinte erro:

en: Survey data policy error:
pt: Erro da política de dados do inquérito:

en: Survey data policy label:
pt: Rótulo da política de dados do inquérito

en: Survey data policy notice:
pt: Aviso da política de dados do inquérito:

en: Survey deleted.
pt: Inquérito eliminado.

en: Survey deletion
pt: Apagar o inquérito

en: Survey does not pass consistency check
pt: O inquérito não passou a revisão de consistência

en: Survey expiration date
pt: Data de expiração do inquérito

en: Survey group:
pt: Grupo de inquérito:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
pt: O inquérito foi ativado. A tabela de resultados foi criada com sucesso.

en: Survey import summary
pt: Sumário da importação do inquérito

en: Survey language could not be created.
pt: O idioma do inquérito não pode ser criado.

en: Survey list
pt: Lista de inquéritos

en: Survey logic file
pt: Lógica do inquérito

en: Survey logic view
pt: Vista da lógica do inquérito

en: Survey menus
pt: Menus de inquérito

en: Survey name
pt: Nome do inquérito

en: Survey name (ID)
pt: Nome do inquérito (ID)

en: Survey name (ID):
pt: Nome do inquérito (ID):

en: Survey owner:
pt: Dono do inquérito:

en: Survey participant attributes
pt: Atributos do participante no inquérito

en: Survey participant export options
pt: Opções de exportação de participantes de inquéritos

en: Survey participant settings
pt: Opções de participantes do inquérito

en: Survey participant summary
pt: Resumo dos participantes do inquérito

en: Survey participants
pt: Participantes no inquérito

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
pt: Os participantes não foram inicializados para este inquérito.

en: Survey permissions
pt: Permissões do inquérito

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
pt: Foram atualizadas as permissões do inquérito para todos os utilizadores deste grupo.

en: Survey permissions were successfully updated.
pt: Foram atualizadas as permissões do inquérito com sucesso.

en: Survey preview only for administration users:
pt: Apenas os administradores podem pré-visualizar inquéritos:

en: Survey quick actions
pt: Ações rápidas sobre o inquérito

en: Survey quota
pt: Quota do inquérito

en: Survey quotas
pt: Quotas do inquérito

en: Survey registration confirmation
pt: Confirmação do registo no inquérito

en: Survey response
pt: Resposta ao inquérito

en: Survey response %d
pt: Resposta ao inquérito %d

en: Survey responses
pt: Respostas ao inquérito

en: Survey security
pt: Segurança do inquérito

en: Survey settings
pt: Configurações do inquérito

en: Survey settings were successfully saved.
pt: As configurações do inquérito foram gravadas com sucesso.

en: Survey status:
pt: Estado do inquérito:

en: Survey structure
pt: Estrutura do inquérito

en: Survey structure (*.lss)
pt: Estrutura do inquérito (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
pt: Estrutura de inquérito (.lss)

en: Survey structure import summary
pt: Resumo da estrutura do inquérito importado

en: Survey summary
pt: Resumo do inquérito

en: Survey text elements
pt: Elementos de texto do inquérito

en: Survey theme
pt: Tema do inquérito

en: Survey theme:
pt: Tema do inquérito:

en: Survey title
pt: Título do inquérito

en: Survey title and description
pt: Título e descrição do inquérito

en: Survey title:
pt: Título do inquérito:

en: Survey-SID/Group
pt: SID/Grupo do Inquérito

en: Surveys
pt: Inquéritos

en: Surveys in this group:
pt: Inquéritos neste grupo:

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switch to closed-access mode
pt: Mudar para modo de acesso restrito

en: System overview
pt: Visão geral do sistema

en: TIS620 Thai
pt: TIS620 Tailandês

en: Tab
pt: Aba

en: Tab-separated-values format (*.txt)
pt: Formato com valores separados por tabulações (*.txt)

en: Table column usage
pt: Utilização da coluna da tabela

en: Table prefix
pt: Prefixo das tabelas

en: Table prefix:
pt: Prefixo das tables:

en: Table size usage
pt: Utilização do tamanho da tabela

en: Tagalog
pt: Tagalo

en: Tajik
pt: Tajique

en: Take ownership
pt: Assumir pertença

en: Tamil
pt: Tâmil

en: Tangent
pt: Tangente

en: Target database version:
pt: Versão pós-update da BD:

en: Target question
pt: Pergunta alvo

en: Template
pt: Modelo

en: Template '%s' does already exist.
pt: Modelo '%s' já existe.

en: Template '%s' was successfully deleted.
pt: O modelo '%s' foi removido com sucesso.

en: Template Sample
pt: Amostra do modelo

en: Template editor mode:
pt: Modo do editor de modelos:

en: Template editor:
pt: Editor de modelos:

en: Template permissions were updated successfully.
pt: As permissões do modelo foram atualizadas com sucesso.

en: Templates
pt: Modelos

en: Terminate survey
pt: Terminar inquérito

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
pt: Verifique se o seu servidor tem o SSL ativo clicando nesta hiperligação.

en: Test navigation
pt: Testar navegação

en: Text [Help] (Tip)
pt: Texto [Ajuda](Sugestão)

en: Text abbreviated:
pt: Texto abreviado:

en: Text box
pt: Caixa de texto

en: Text display
pt: Texto

en: Text elements:
pt: Elementos de texto:

en: Text input box width
pt: Largura da caixa de introdução de texto

en: Text inputs
pt: Caixas de texto

en: Text needs to be lowercase.
pt: O texto deve estar em minúsculas.

en: Text needs to be uppercase.
pt: O texto deve estar em maiúsculas.

en: Text questions
pt: perguntas de texto

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
pt: O texto mostrado em cada linha da pergunta aninhada entre ambas as escalas no modo de lista de seleção (dropdown)

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thank you for completing this survey.
pt: Obrigado por ter concluído este inquérito.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
pt: Obrigado por se ter registado para participar neste inquérito.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
pt: Obrigado por registar-se. Irá receber em breve um email.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
pt: Obrigado por gravar o seu inquérito incompleto. Os detalhes a seguir podem ser utilizados para voltar a este inquérito e continuar do sítio  onde ficou. Por favor, guarde este email para sua referência - pois não podemos recuperar a sua palavra-chave por si.

en: Thank you for taking the tour!
pt: Obrigado por fazer a visita guiada!

en: Thank you!
pt: Obrigado!

en: Thanks for taking this survey!
pt: Obrigado por responder a este questionário!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
pt: O  'aviso de tempo limite' ficará visivel estes segundos (não se desligará se deixar em branco)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
pt: O segundo  'aviso de tempo limite' ficará visivel estes segundos (não se desliga se deixar em branco)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
pt: A segunda  mensagem a mostrar como 'aviso de tempo limite' (aparecerá um aviso pré-definido se deixar em branco)

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
pt: O serviço ComfortUpdate está atualmente em manutenção.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
pt: O LimeSurvey ComfortUpdate é uma funcionalidade que permite atualizar facilmente o seu sistema para a última versão do LimeSurvey. Para o usar necessita de obter uma chave de atualização.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
pt: O ComfortUpdate do LimeSurvey é um procedimento fácil e rápido de atualização para a versão mais recente do LimeSurvey.

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
pt: A biblioteca ZIP do PHP não está ativa na configuração deste pelo que não é possível importar ficheiros ZIP atualmente.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
pt: O erro acima ocorreu quando o servidor web estava a processar o seu pedido.

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
pt: O endereço introduzido já está registado. Um email foi enviado para este endereço com uma hiperligação que lhe dá acesso ao inquérito.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
pt: As opções de resposta serão distribuídas ao longo do número de colunas definidas aqui

en: The answer options will be shown for each subquestion.
pt: As opções de resposta serão mostradas para cada subquestão.

en: The answer to the security question is incorrect.
pt: A resposta à pergunta de segurança está incorrecta.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
pt: A(s) resposta(s) deve(m) atender os seguintes critérios do filtro de tabela:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
pt: A(s) resposta(s) deve(m) cumprir este critério de validação:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
pt: A questão do tipo array é um tipo de questão que cria uma matriz para cada participante.

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
pt: O modo de acesso fechado necessita de uma lista de participantes, que pode criar clicando no item de menu 'Participantes'.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
pt: Não foi possível atualizar a condição! Não incluiu a questão e/ou a resposta na qual a condição era baseada. Por favor garanta que selecionou a questão e uma resposta.

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
pt: A base de dados existe e contém tabelas do LimeSurvey.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
pt: A base de dados foi atualizada da versão %s para a versão %s.

en: The database you specified does already exist.
pt: A base de dados que especificou já existe.

en: The database you specified does not exist:
pt: A base de dados que especificou não existe:

en: The email address is not valid.
pt: O endereço de email não é válido.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
pt: O endereço de email introduzido já está registado, tendo o respetivo inquérito sendo dado como terminado.

en: The email you used is not valid. Please try again.
pt: O email que utilizou não é válido. Tente novamente.

en: The end message
pt: A mensagem de fim

en: The entry was assigned the following record id:
pt: Foi atribuído o seguinte id a este registo:

en: The existing label set has assessment values assigned.
pt: O conjunto de etiquetas possui valores de avaliações atribuídos.

en: The existing label set has different/more languages.
pt: O conjunto de etiquetas existente tem idiomas diferentes/adicionais.

en: The file %s was deleted.
pt: O ficheiro %s foi apagado.

en: The file has been successfully uploaded.
pt: O ficheiro foi submetido com sucesso.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
pt: A pasta %s não existe ou não pode ser criada.

en: The following LimeSurvey updates are available:
pt: Estão disponíveis as seguintes atualizações ao LimeSurvey:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
pt: Os seguintes campos adicionais foram encontrados no seu ficheiro CSV

en: The following answers should be deleted:
pt: As seguintes respostas devem ser eliminadas:

en: The following assessments should be deleted:
pt: As seguintes avaliações devem ser eliminadas:

en: The following conditions should be deleted:
pt: As seguintes condições devem ser eliminadas:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
pt: Os seguintes ficheiros seriam modificados ou eliminados, mas já foram modificados por outra pessoa.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
pt: Os seguintes ficheiros serão adicionados pelo processo de atualização, mas já existem no sistema. Isto não é comum e pode ter ocorrido por ocasião de uma tentativa anterior de atualização.

en: The following groups should be deleted:
pt: Os seguintes grupos devem ser apagados:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
pt: As seguintes tabelas antigas de respostas existem e podem ser removidas se já não são necessárias:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
pt: As seguintes tabelas antigas devem ser eliminadas porque os inquéritos respectivos já não existem:

en: The following problems have been found:
pt: Foram encontrados os seguintes problemas:

en: The following questions should be deleted:
pt: As seguintes perguntas devem ser eliminadas:

en: The following steps will be done by this update:
pt: Os passos seguintes serão realizados por esta atualização:

en: The following survey language settings should be deleted:
pt: As seguintes configurações de idioma do inquérito devem ser excluídas:

en: The following surveys are available:
pt: Os seguintes inquéritos estão disponíveis:

en: The following surveys should be deleted:
pt: Os seguintes inquéritos devem ser apagados:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
pt: O ficheiro de tipos de letra %s não foi encontrado na diretoria <limesurvey root folder>/fonts. Por favor veja o ficheiro txt do seu idioma na diretoria de tipos de letras para gerar os gráficos.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
pt: A pega será mostrada no meio do botão deslizante excepto se o valor initia deste tiver sido definido (isto não irá definir o valor inicial).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
pt: A biblioteca imap do PHP não está instalada ou está inativa. Por favor contate o seu administrador de sistemas.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
pt: As linguagens do grupo de ficheiros importado tem de incluir no mínimo a linguagem base deste inquérito.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
pt: Nas linguagens do ficheiro de respostas importado tem de estar incluida a linguagem base deste inquérito.

en: The last column shows the total for the row.
pt: A última coluna mostra o total da linha.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
pt: A última linha mostra o total da coluna e a última coluna mostra o total da linha.

en: The last row shows the total for the column.
pt: A última linha mostra o total da coluna.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
pt: O logaritmo de número numa determinada base, se esta for indicada, ou o logaritmo natural.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
pt: O número máximo de ficheiros já foi submetido. Pode regressar ao inquérito.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
pt: Mensagem a mostrar como 'aviso de tempo limite' (aparecerá um aviso pré-definido se deixar em branco)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
pt: Mensagem a mostrar quando o tempo limite tiver expirado (se deixado em branco será mostrada uma mensagem pré-definida)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
pt: Aínda não foram submetidos o número mínimo de ficheiros.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
pt: As definições mais importantes do seu inquérito podem ser alcançadas desta barra lateral: o menu de definições do inquérito e o menu de estrutura do inquérito. Pode redimensioná-la para que caiba no seu ecrã e facilmente navegar pelas opções disponibilizadas. Se a dimensão da barra lateral for demasiado pequena, as opções serão recolhidas e o menu-rápido será mostrado. Se deseja trabalhar a partir do menu-rápido, clique no botão com a seta ou arraste-o para a esquerda.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
pt: O nome deverá ser único para todas as entradas de menu em todo o software.

en: The new question group/question order was successfully saved.
pt: A nova ordenação de perguntas/grupos de perguntas, foi gravada com sucesso.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
pt: O participante não pode carregar um ficheiro maior que o limite permitido. A configuração do servidor permite um ficheiro com um tamanho máximo de %s KB.

en: The password will be generated and sent by email.
pt: A palavra-chave será gerada e enviada por email.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
pt: A palavra-chave que escolheu na fase das configurações opcionais.

en: The plugin settings were saved.
pt: As configurações do plugin foram guardadas.

en: The plugin was not found.
pt: O plugin não foi encontrado.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
pt: A pergunta não pôde ser adicionada. Deve introduzir pelo menos um código de pergunta.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
pt: Não foi possível adicionar a pergunta. Você tem de inserir pelo menos o código da pergunta.

en: The question could not be imported for the following reasons:
pt: A pergunta não pôde ser importada pelas seguintes razões:

en: The question group was deleted.
pt: O grupo de perguntas foi apagado.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
pt: O registo das respostas ao inquérito não contém qualquer informação sobre a sua identidade, excepto se alguma pergunta do inquérito solicitar alguma identificação e a fornecer.

en: The records have been saved successfully!
pt: Os registos foram guardados com sucesso.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
pt: A verificação de redundância procura por tabelas desnecessárias depois da desativação de um inquérito. Pode apagar estas tabelas se já não são necessárias.

en: The related survey is missing.
pt: O inquérito relacionado está em falta.

en: The requested files do not exist on the server.
pt: Os ficheiros requeridos não existem no servidor

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
pt: A pasta necessária para guardar os ficheiros enviados não pôde ser criada. Por favor verifique as permissões na pasta /upload/surveys.

en: The response record %s was updated.
pt: O registo da resposta %s foi atualizado.

en: The response timings table has been renamed to:
pt: O nome da tabela de tempos de resposta foi alterado para:

en: The responses table has been renamed to:
pt: A tabela de respostas teve o nome alterado para:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
pt: As respostas a este inquérito já não estão disponíveis utilizando o LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
pt: O atributo selecionado é inválido.

en: The server tried to call an unknown view!
pt: O servidor tentou invocar uma vista desconhecida!

en: The settings tab with the survey menu
pt: A aba de definições com o menu de inquérito

en: The sidebar
pt: A barra lateral

en: The sum must be at least %s
pt: A soma deverá ser no mínimo %s

en: The sum must be at most %s
pt: A soma deverá ser no máximo %s

en: The sum must be between %s and %s
pt: A soma deverá estar compreendida entre %s e %s

en: The sum must equal %s
pt: A soma deve totalizar %s

en: The sum must equal %s.
pt: A soma deve ser igual a %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
pt: A soma das múltiplas entradas numéricas têm de ser superiores a este valor

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
pt: O inquérito não poderá ser ativado até serem resolvidos estes problemas.

en: The survey group '%s' was deleted.
pt: O grupo de inquérito '%s' foi eliminado.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
pt: O inquérito em que está a tentar participar parece não existir.

en: The survey participant was successfully updated.
pt: O participante do inquérito foi atualizado com sucesso.

en: The survey response table could not be created.
pt: A tabela de respostas ao inquérito não pode ser criada.

en: The survey structure
pt: A estrutura do inquérito

en: The survey title
pt: O título do inquérito

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
pt: O inquérito expirou com sucesso devido à data de validade especificada nas preferências do inquérito.

en: The survey you selected does not exist
pt: O inquérito que selecionou não existe

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
pt: A pasta de upload de modelos não existe ou não pode ser modificada.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
pt: A mensagem que aparece no contador de contagem decrescente durante a contagem

en: The top bar
pt: A barra de topo

en: The type of your database management system
pt: O tipo de sistema de gestão de base de dados

en: The update is now complete!
pt: atualização feita com sucesso!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
pt: O servidor de atualizações está ocupado de momento. Isto acontece geralmente quando os ficheiros de atualização necessários para uma nova versão estão a ser preparados.

en: The user name cannot be changed.
pt: O nome de utilizador não pode ser moficado.

en: The username already exists.
pt: O nome de utilizador já existe.

en: The value of this variable can not be changed
pt: O valor desta variável não pode ser alterado

en: The welcome message
pt: A mensagem de boas-vindas

en: Theme
pt: Tema

en: Theme '%s' was successfully deleted.
pt: O tema '%s' foi eliminado com sucesso.

en: Themes options for this survey group
pt: Opções de tema para este grupo de inquéritos

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
pt: Existem %s valores de entradas por defeito orfãos que podem ser apagados.

en: There are %s orphaned question attributes.
pt: Exitem %s atributos de perguntas orfãos

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
pt: Existem %s entradas de quota orfãs que podem ser apagados.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
pt: Existem %s configurações de quotas de idiomas orfãs que podem ser eliminadas

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
pt: Existem %s membros de quota orfãos que podem ser apagados.

en: There are %s questions in this survey.
pt: Existe(m) %s questão(ões) neste questionário.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
pt: Existem grupos de perguntas vazios neste inquérito - por favor crie pelo menos uma pergunta em cada grupo de perguntas.

en: There are no existing conditions in this survey.
pt: Não existem condições neste inquérito.

en: There are no groups available.
pt: Não existem grupos disponíveis.

en: There are no label sets which match the survey default language
pt: Não existem conjuntos de etiquetas para a idioma por omissão deste inquérito

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
pt: Não há mais perguntas. Por favor, pressione o botão <Submeter> para terminar este inquérito.

en: There are no participants to be exported.
pt: Não há participantes para exportar.

en: There are no questions in this group.
pt: Não existem perguntas neste grupo.

en: There are no questions in this survey
pt: Não há perguntas neste inquérito

en: There are no questions in this survey.
pt: Não existem perguntas neste inquérito.

en: There are no unmapped attributes
pt: Não existem atributos por mapear

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
pt: Há duas formas de parar um inquérito. Por favor, leia atentamente sobre as duas opções abaixo e escolha a mais adequada para o seu caso.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
pt: Existem {EMAILCOUNT} emails que ainda não foram enviados.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
pt: Existem {NUMBEROFQUESTIONS} perguntas neste inquérito

en: There has to be at least one language.
pt: Tem de existir pelo menos um idioma.

en: There is 1 question in this survey
pt: Existe 1 pergunta neste inquérito

en: There is 1 question in this survey.
pt: Existe 1 questão neste inquérito.

en: There is no matching survey.
pt: Não existe inquérito correspondente.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
pt: Houve um problema ao eliminar o modelo '%s'. Por favor, verifique as permissões da sua pasta ou ficheiro.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
pt: Houve um problema ao transferir o ficheiro de atualização. Por favor, tente reiniciar o processo de atualização.

en: There was a problem updating the user permissions.
pt: Ocorreu um problema a atualizar as permissões do utilizador.

en: There was an error using the Google API.
pt: Exitiu um erro no uso da API da Google

en: There was an error when saving your personal settings.
pt: Ocorreu um erro ao guardar as suas definições pessoais.

en: There were errors when trying to populate the database:
pt: Ao inserir valores na base de dados foram produzidos erros.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
pt: Não houve emails válidos para enviar. Isto aconteceu porque nenhum satisfez os critérios:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
pt: Uma cópia de segurança destes ficheiros será feita e então os mesmos serão substituídos pelo processo de atualização.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
pt: Estas definições não podem ser modificadas assim que o inquérito esteja ativo.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
pt: Forma identificados como duplicados, utilizando uma combinação de campos nome, sobrenome e e-mail

en: They were found to be duplicate using the participant id field
pt: Analisado o campo ID de participante, estes participantes  foram identificados como duplicados

en: Third choice
pt: Terceira escolha

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
pt: Este ficheiro ZIP não contém ficheiros de Recursos válidos. A importação falhou.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
pt: Este ficheiro ZIP não contém ficheiros de modelos válidos. A importação falhou.

en: This action need confirmation.
pt: Esta ação necessita de confirmação

en: This action need to be confirmed.
pt: Esta ação precisa de ser confirmada.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
pt: Este arquivo contém um ficheiro PDF com o inquérito, o ficheiro queXML do inquérito e o queXF ligado ao ficheiro XML que pode ser usado em conjunto com o queXF: http://quexf.sourceforge.net/ para processar inquéritos digitalizados.

en: This attribute is automatically mapped
pt: Este atributo está automaticamente mapeado

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
pt: Este código já está a ser usado. Não é permitida a utilização de códigos repetidos.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
pt: Este código é também o nome da variável que será exportada para o SPSS ou Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
pt: Este código não é, normalmente, exibido aos seus participantes, ainda assim é necessário e terá que ser único no inquérito.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
pt: Este endereço de email não pode ser utilizado porque foi desativado para este inquérito.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
pt: Este endereço de email já está registado mas foi ignorado por não lhe ter sido possível enviar mensagens.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
pt: Esta exportação destina-se a criar uma cópia de segurança completa de um inquérito ativo para fins de arquivo.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
pt: Esta exportação irá despejar todos os grupos, questões, respostas e condições do seu inquérito num ficheiro .LSS (que é basicamente um ficheiro XML). Este ficheiro pode ser usado com a funcionalidade "Importar inquérito" quando cria um novo inquérito.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
pt: Este ficheiro não é uma imagem suportada - por favor apenas carrega imagens do tipo JPG, PNG, GIF ou SVG.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
pt: Este ficheiro não tem um formato ZIP válido. A importação falhou.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
pt: Este ficheiro não é um arquivo ZIP válido. A importação falhou.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
pt: Não é permitida a submissão deste tipo de ficheiros.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
pt: O nome do ficheiro não permite o seu envio.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
pt: Este grupo não contém perguntas. Necessita de adicionar perguntas ao grupo antes de o poder pré-visualizar

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
pt: Esta descrição de grupo está bastante vazia, mas é muito importante.

en: This group does not contain any question(s).
pt: Este grupo não contém nenhumas perguntas.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
pt: Este grupo, por si próprio, não contém quaisquer erros de sintaxe.

en: This invitation has already been used.
pt: Este convite já foi utilizado.

en: This invitation is not valid anymore.
pt: Este convite já não é válido.

en: This invitation is not valid yet.
pt: Este convite ainda não é válido.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
pt: Este é um texto de ajuda que será mostrado ao participante descrevendo a equação de validação da pergunta.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
pt: Este é um exemplo do texto da pergunta. Foi solicitado ao utilizador para introduzir uma data.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
pt: Este é um exemplo de texto de uma pergunta. O utilizador foi convidado a escolher uma entrada.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
pt: Isto é uma amostra de uma descrição de um inquérito. Pode ser bastante longa.

en: This is an update to an unstable version
pt: Isto é uma atualização para uma versão instável

en: This is another sample question text - asking for number.
pt: Este é outro exemplo de texto de perguntas - pedindo um número.

en: This is not a .csv file.
pt: Este não é um ficheiro CSV.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
pt: Este ficheiro não tem a estrutura XML válida para o LimeSurvey.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
pt: Este não é um endereço de email válido. Por favor providencie um endereço de email válido ou deixe-o em branco.

en: This is not a valid response data XML file.
pt: Este não é um ficheiro válido, em formato XML, com dados de respostas.

en: This is not a valid timings data XML file.
pt: Este não é ficheiro de dados XML válido com os dados temporais das respostas.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
pt: Este é o último exemplo de texto de pergunta - foi pedido ao respondente que introduzisse algum texto livre.

en: This is some help text for this question.
pt: Este é um texto de ajuda para esta pergunta.

en: This is some helpful text.
pt: Este é um texto de ajuda.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
pt: Esta é interface de administração do LimeSurvey. Inicie a construção do seu inquérito daqui.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
pt: Este é o conteúdo da hiperligação do menu - deixe em branco para utilizar o título.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
pt: Este é o endereço de email por omissão do administrador do site e é utilizado para as mensagens do sistema, opções de contacto e email de retorno por omissão.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
pt: Este é o nome por omissão do administrador do site e é utilizado para as mensagens do sistema e as opções de contacto.

en: This is the sidebar.
pt: Esta é a barra lateral.

en: This is the survey end message.
pt: Isto é a mensagem final do inquérito.

en: This is the top bar.
pt: Esta é a barra de topo.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
pt: Esta mensagem é exibida a todos os participantes no fim do seu inquérito. É uma excelente forma de agradecer ou partilhar algumas hiperligações ou dicas sobre onde se dirigir a seguir.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
pt: Esta mensagem é mostrada diretamente por baixo da descrição do inquérito na página de boas-vindas. Pode deixar em branco por agora mas é uma boa forma de introduzir os seus participantes ao inquérito.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
pt: Este nome já foi utilizado neste inquérito. Tem de usar um nome que ainda não tenha sido utilizado.

en: This name is reserved for standard template.
pt: Este nome está reservado para os modelos por defeito.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
pt: Este nome aparecerá na visão global da lista de inquérotps e no cabeçalho da administração.

en: This participant is not active in any survey
pt: Este participante não está ativo em nenhum inquérito

en: This plugin has no settings.
pt: Este plugin não é configurável.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
pt: Este processo irá eliminar o inquérito, juntamente com os recursos relacionados, nomeadamente: grupos, perguntas, respostas e condições.

en: This question does not have a question 'type' set.
pt: Esta pergunta não tem definido o 'tipo' de pergunta.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
pt: Esta pergunta tem uma condição, contudo esta condição está baseada numa pergunta que aparece depois dela.

en: This question has missing answer options.
pt: Esta pergunta tem opções de resposta em falta.

en: This question has missing subquestions.
pt: Esta pergunta tem perguntas aninhadas em falta.

en: This question is always shown.
pt: Esta pergunta é sempre apresentada.

en: This question is mandatory
pt: A resposta a esta pergunta é obrigatória

en: This question requires a second answer set but none is set.
pt: Esta pergunta requer um segundo conjunto de respostas, mas nenhum está definido.

en: This question requires answers, but none are set.
pt: Esta pergunta requer respostas, mas nenhuma está definida.

en: This question type can't be selected.
pt: Est tipo de pergunta não pode ser selecionado.

en: This question's SGQA code
pt: Código SGQA desta pergunta

en: This question's group ID number
pt: Identificador (ID) deste grupo de perguntas

en: This question's question ID number
pt: Identificador (ID) desta pergunta

en: This question's survey ID number
pt: Identificador (ID) deste inquérito

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
pt: Esta pergunta, isoladamente, não apresenta nenhum erro de sintaxe

en: This response ID is invalid.
pt: Este ID de resposta não é válido.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
pt: Esta configuração não pode ser alterada porque o modo de demonstração está ativo.

en: This superadmin cannot be deleted.
pt: O utilizador superadmin não pode ser eliminado.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
pt: Este inquérito não pode ser testado ou preenchido pelo(s) seguinte motivo(s):

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
pt: Este inquérito não foi ativado. Não existem resultados para navegar.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
pt: Este inquérito está ativo e existe uma tabela de respostas. Se eliminar este inquérito, estas respostas (incluindo os ficheiros enviados) serão eliminadas. Recomendamos que exporte as respostas antes de eliminar este inquérito.

en: This survey is active but expired.
pt: Este inquérito está ativo mas expirou.

en: This survey is active but has a start date.
pt: Este inquérito está ativo mas tem uma data de início.

en: This survey is already active.
pt: Este inquérito já está ativo.

en: This survey is anonymous.
pt: Este inquérito é anónimo.

en: This survey is currently active.
pt: Este inquérito está atualmente ativo.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
pt: Neste momento este inquérito não está ativo. Não poderá gravar as suas respostas.

en: This survey is not active - no responses are available.
pt: O inquérito não está ativo - não existem respostas disponíveis.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
pt: Este inquérito não está ativo. Tem de ativar o inquérito antes de tentar importar um ficheiro VVexport.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
pt: Este inquérito ainda não está ativo, e portanto, os participantes não serão capazes de preencher o inquérito.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
pt: Este inquérito ainda não foi ativado. As suas respostas não serão gravadas.

en: This survey is not yet started.
pt: Este inquérito ainda não está ativo.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
pt: O inquérito está agora ativo, e as respostas podem ser gravadas.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
pt: As configurações deste inquérito não foram importadas: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
pt: Este inquérito utiliza respostas anonimizadas, portanto não pode atualizar a sua resposta.

en: This theme is out of date.
pt: Este tema está desatualizado.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
pt: Esta atualização não irá modificar a base de dados. Não é necessário efetuar uma cópia de segurança da base de dados.

en: This variable name has already been used.
pt: O nome desta variável já foi utilizado.

en: This will be shown when hovering over the menu.
pt: Isto será mostrado quando o rato passar sobre o menu.

en: This will be the password of admin user.
pt: Esta será a palavra chave do utilizador do administrador.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
pt: Este será o userid através do qual o administrador irá iniciar sessão.

en: This will be your default language.
pt: Este será o seu idioma por omissão.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
pt: Isto irá remover todas as caixas atuais e restaurar as caixas por omissão. Tem a certeza que pretende continuar?

en: This will directly add a question to the current question group.
pt: Isto irá adicionar diretamente uma questão ao grupo de questões atual.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
pt: Isto irá exportar um arquivo de inquérito (.lsa) para todos os inquéritos ativos selecionados. Serão disponibilizados num único ficheiro ZIP.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
pt: Isto irá exportar a estrutura de inquérito (.lss) para todos os inquéritos ativos selecionados. Serão disponibilizados num único ficheiro ZIP.

en: This will replace the existing text. Continue?
pt: Isto vai substituir o texto existente. Continuar?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
pt: Isto irá repor todas as configurações especificas deste tema.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
pt: Isto irá atualizar o tema do inquérito para todos os inquéritos ativos selecionados.

en: Those files/directories are not writable:
pt: Esses ficheiros/pastas não são modificáveis:

en: Three
pt: Três

en: Time difference (in hours):
pt: Diferença horária (em horas):

en: Time limit
pt: Tempo limite

en: Time limit action
pt: Acção do tempo limite

en: Time limit countdown message
pt: Mensagem do contador do tempo limite

en: Time limit disable next
pt: O tempo limite desactiva o botão Seguinte

en: Time limit disable prev
pt: O tempo limite desactiva o botão Anterior

en: Time limit expiry message
pt: Mensagem de expiração de tempo

en: Time limit expiry message display time
pt: Tempo de apresentação da mensagem de expiração do tempo limite

en: Time limit message CSS style
pt: Estilo CSS da mensagem do tempo limite

en: Time limit timer CSS style
pt: Estilo CSS do contador do tempo limite

en: Time remaining
pt: Tempo restante

en: Time statistics
pt: Estatísticas temporais

en: Timer
pt: Temporizador

en: Timing statistics
pt: Estatísticas temporais

en: Timings (if activated)
pt: Horários (se ativado)

en: Timings table could not be created.
pt: Tabela de tempos não pode ser criada.

en: Timings will be saved.
pt: Tempos serão gravados.

en: Timings will not be saved.
pt: Tempos não serão gravados.

en: Tip:
pt: Sugestão(dica):

en: Title
pt: Título

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
pt: Título da pergunta secundária %s foi atualizado para %s.

en: Title:
pt: Título:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
pt: Antes de enviar imagens ou outro tipo de ficheiros, deverá guardar o seu inquérito.

en: To find out more about queXML check out this page:
pt: Para saber sobre queXML veja esta página:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
pt: Para utilizá-lo em pleno, é necessário adicionar subquestões assim como opções de resposta.

en: To get to know more about queXML check this page:
pt: Para conhecer mais sobre queXML veja esta página:

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
pt: Para receber uma nova palavra chave por e-mail tem que introduzir o seu nome de utilizador e o endereço de email original.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
pt: Para permanecer anónimo por favor use um pseudonimo como nome de utilizador, o endereço de correio também não é necessário.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
pt: Para reordenar perguntas/grupos de perguntas arraste a pergunta/grupo com o rato para a posição desejada.

en: Too low
pt: Demasiado baixo

en: Too many labels, can't generate chart
pt: Demasiadas etiquetas, não é possível gerar o gráfico

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top 2, Middle, Bottom 2
pt: Topo 2, Centro, Fundo 2

en: Total Errors
pt: Total de erros

en: Total Imported files
pt: Total de ficheiros importados

en: Total attributes in the central table
pt: Total de atributos na tabela principal

en: Total errors
pt: Total de erros

en: Total imported files
pt: Total de ficheiros importados

en: Total invitations sent
pt: Total de convites enviados

en: Total number of files
pt: Número total de ficheiros

en: Total numbers of sent reminders
pt: Número total de lembretes enviados

en: Total opted out
pt: Total recusas de participação

en: Total participants in central table
pt: Total de participantes na tabela principal

en: Total records
pt: Nº total de registos

en: Total records in survey
pt: Total de registos no inquérito

en: Total records in survey:
pt: Total de registos no inquérito:

en: Total responses
pt: Total de respostas

en: Total screened out
pt: Total mostrados

en: Total size of files
pt: Tamanho total dos ficheiros

en: Total surveys completed
pt: Total de inquéritos completos

en: Total time
pt: Tempo total

en: Transfer the surveys of this user to:
pt: Transferir os inquéritos deste utilizador para:

en: Translate survey
pt: Traduzir inquérito

en: Translate to
pt: Traduzir para

en: Triangle
pt: Triângulo

en: Tried to pop value off of empty stack
pt: Tentativa de retirar valor (pop off) de pilha vazia

en: Try again
pt: Tente novamente

en: Try again! Connection with database failed.
pt: Tente de novo! A conexão com a base de dados falhou.

en: Try again! Creation of database failed.
pt: Tente de novo! A criação da base de dados falhou.

en: Try to import even if question codes don't match
pt: Tentar importar mesmo que os códigos das questões não coincidam

en: Try to submit again
pt: Tente submeter novamente

en: Turkish
pt: Turco

en: Two
pt: Dois

en: Type
pt: Tipo

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
pt: Digite o 'nome' que utilizou para gravar este inquérito, e a palavra-chave.

en: Type:
pt: Tipo:

en: UCS-2 Unicode
pt: UCS-2 Unicódigo

en: UJIS for Windows Japanese
pt: UJIS para Windows Japonês

en: URL (%s)
pt: URL (%s) (endereço)

en: URL description (%s)
pt: Descrição do URL (%s)

en: URL description:
pt: Descrição do URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
pt: URL para o respondente voltar ao inquérito

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
pt: URL para o respondente desistir do inquérito

en: URL of the survey
pt: Endereço do inquérito

en: US ASCII
pt: ASCII EUA

en: US Letter
pt: Carta do EUA

en: UTF-8 Unicode
pt: UTF-8 Unicódigo

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Un-quotes a quoted string
pt: Retira aspas de um string com aspas

en: Unable to backup your database for unknown reason.
pt: Não foi possível efetuar uma cópia de segurança da base de dados por uma razão desconhecida.

en: Unable to create directory `%s`.
pt: Incapaz de criar o directório '%s'.

en: Unable to delete answer %s, code %s
pt: Não foi possível eliminar a resposta %s, código %s

en: Unable to delete assessment %s
pt: Não foi possível eliminar a avaliação %s

en: Unable to delete condition %s
pt: Não foi possível eliminar a condição %s

en: Unable to delete label set %s.
pt: Não possivel eliminar o conjunto de etiquetas %s.

en: Unable to delete question %s
pt: Não foi possível eliminar a questão %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
pt: Não foi possível eliminar os atributos de questão para a questão %s

en: Unable to delete question group %s
pt: Não foi possível eliminar o grupo de questões %s

en: Unable to delete survey %s
pt: Não foi possível eliminar o inquérito %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
pt: Não foi possível eliminar as definições de idioma do inquérito %s

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
pt: Impossível avaliar operador binário - menos de 2 entradas na pilha

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
pt: Impossível avaliar o  operador unário - não existem entradas na pilha

en: Unable to import survey.
pt: Não foi possível importar o inquérito.

en: Unable to insert record into survey table
pt: Não é possível inserir registo na tabela do inquérito

en: Unable to use %s in anonymized survey.
pt: Não é possível utilizar %s num inquérito anónimo.

en: Unbalanced equation - values left on stack
pt: Equação desequilibrada - foram deixados valores na pilha

en: Uncertain
pt: Incerto

en: Unchanged
pt: Não modificado

en: Undefined function
pt: Função não definida

en: Undefined variable
pt: Variável não definida

en: Unit tests of expressions within strings
pt: Realizar testes unitários de expressões em textos

en: Unknown box ID!
pt: ID de caixa desconhecido!

en: Unknown destination build!
pt: Compilação do destino desconhecida!

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
pt: Erro desconhecido durante a leitura do ficheiro, o inquérito não foi criado.

en: Unknown error!
pt: Erro desconhecido!

en: Unknown error.
pt: Erro desconhecido.

en: Unknown file extension
pt: Extensão de ficheiro desconhecida

en: Unknown session
pt: Sessão desconhecida

en: Unknown view!
pt: Vista desconhecida!

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unlimited administration permissions
pt: Permissões de administração ilimitadas

en: Unmapped participant attributes
pt: Atributos do participante não mapeados

en: Unsupported syntax
pt: Sintaxe não suportada

en: Until:
pt: Até:

en: Unzip error!
pt: Error de descompactação! (UnZip)

en: Up to date!
pt: Atualizado!

en: Update
pt: atualizar

en: Update complete!
pt: Atualização terminada!

en: Update condition
pt: Atualizar condição

en: Update permission roles %s
pt: Atualizar definições de permissões %s

en: Update scenario
pt: atualizar cenário

en: Update server busy
pt: Servidor de atualização ocupado

en: Update survey group:
pt: Atualizar grupo de inquéritos:

en: Update type
pt: Tipo de atualização

en: Update user group
pt: Atualizar grupo de utilizadores

en: Upload
pt: Submeter

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
pt: Submeter um ficheiro (tamanho máximo: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
pt: Carregar uma imagem (tamanho máximo: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
pt: Ficheiro para submissão não encontrado. Verifique as suas permissões e caminhos (%s) para a pasta de upload

en: Upload file|Upload files
pt: Carregar ficheiro|Carregar ficheiros

en: Upload summary
pt: Resumo da submissão

en: Upload template file
pt: Submeter um ficheiro de modelo

en: Upload your files
pt: Submeta os seus ficheiros:

en: Uploaded CSV file successfully
pt: Ficheiro CSV submetido com sucesso

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
pt: O ficheiro de configuração de etiquetas submetido tem que ter uma extensão .lsl

en: Uploaded resources management
pt: Gestão de recursos enviados

en: Uploading
pt: A submeter

en: Uploading LDAP Query
pt: A submeter consulta LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
pt: Colocar em letra maiúscula a primeira letra de cada palavra de um string

en: Use CAPTCHA for registration:
pt: Usar CAPTCHA no registo:

en: Use CAPTCHA for save and load:
pt: Usar CAPTCHA para guardar e carregar:

en: Use CAPTCHA for survey access:
pt: Usar CAPTCHA no acesso ao inquérito:

en: Use ComfortUpdate
pt: Utilizar ComfortUpdate

en: Use LDAP authentication
pt: Autenticar através de LDAP

en: Use a customized question theme for this question
pt: Utilize um tema de questão personalizada para esta questão

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
pt: Utilizar um nome de classe fontawesome , ou uma hiperligação para a imagem.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
pt: Utilizar listas de seleção acessíveis em vez do popup de calendário

en: Use button group or radio list
pt: Usar grupo de botões ou lista de botões rádio

en: Use checkbox layout
pt: Utilizar disposição de caixa de seleção

en: Use dropdown presentation
pt: Apresentar como lista de seleção (dropdown)

en: Use global settings
pt: Usar configurações globais

en: Use internal database authentication
pt: Autenticar através da base de dados interna

en: Use mapping service
pt: Use um serviço de mapas

en: Use same default value across languages:
pt: Use o mesmo valor por omissão em todas as linguagens:

en: Use settings below
pt: Usar configurações abaixo

en: Use slider layout
pt: Utilizar disposição de botão deslizante

en: Use web server authentication
pt: Autenticar através do servidor web

en: Used bounce settings:
pt: Configurações de retorno (bounce) usadas:

en: Used/free space for file uploads
pt: Espaço livre/utilizado para submissão de ficheiros

en: User
pt: Utilizador

en: User '%s' was successfully deleted.
pt: Utilizador '%s' foi eliminado corretamente.

en: User ID
pt: ID do utilizador

en: User added.
pt: Utilizador adicionado.

en: User administration
pt: Administração de utilizadores

en: User control
pt: Gestão de utilizadores

en: User could not be added.
pt: Utilizador não foi adicionado.

en: User data
pt: Dados do utilizador

en: User group
pt: Grupo de utilizadores

en: User group ID
pt: Identificador do grupo de utilizadores

en: User group added.
pt: Grupo de utilizadores adicionado.

en: User group successfully added!
pt: Grupo de utilizadores adicionado com sucesso!

en: User group successfully saved!
pt: Grupo de utilizadores guardado com sucesso!

en: User groups
pt: Grupos de utilizadores

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: User name:
pt: Nome de utilizador:

en: User registration at '%s'
pt: Registo do utilizador em '%s'

en: User removed.
pt: Utilizador removido.

en: User with whom the participants are to be shared:
pt: Utilizador com o qual os participantes serão partilhados:

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Username already exists.
pt: Nome de utilizador já existe.

en: Username not found in LDAP server
pt: Nome de utilizador não encontrado no servidor LDAP

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Username: %s
pt: Nome do utilizador: %s

en: Users
pt: Utilizadores

en: Uses left
pt: Utilizações em falta

en: Uses left:
pt: Utilizações em falta:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
pt: Usando o seletor de tipo de gráficos pode forçar o tipo de gráfico para todas as perguntas.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
pt: Forçar um tipo de dados pode corromper os seus dados; usar de forma ponderada ou não usar de todo se possível.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
pt: Normalmente, isto é causado por ter demasiadas perguntas (ou perguntas secundárias) no seu inquérito. Por favor tente remover perguntas do seu inquérito.

en: Uyghur
pt: Uigur

en: VV export version:
pt: Versão de exportação VV:

en: Valid from
pt: Válido desde

en: Valid until
pt: Válido até

en: Valid until:
pt: Válida até:

en: Validate expression in email : %s
pt: Validar a expressão no email : %s

en: Validate quota
pt: Validade da quota

en: Validation of quota %s
pt: Validação da quota %s

en: Validation:
pt: Validação:

en: Value
pt: Valor

en: Value range allows missing
pt: Gama de valores permite falhas

en: Values:
pt: Valores:

en: Variable not found: %s
pt: Variável não encontrada: %s

en: Verify username and try again
pt: Verificar o nome de utilizador e tentar de novo

en: Version
pt: Versão

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: View Saved but not submitted Responses
pt: Ver respostas gravadas mas não submetidas

en: View in CPDB
pt: Visualizar na  CPDB (BD central de participantes)

en: View labels
pt: Ver etiquetas

en: View policy
pt: Ver política

en: View response
pt: Ver resposta

en: View response ID %d
pt: Visualize a resposta  com o ID %d

en: View response URL
pt: Ver URL de resposta

en: View response as queXML PDF
pt: Ver resposta como um PDF queXML

en: View response details
pt: Ver detalhes da resposta

en: View statistics
pt: Estatísticas rápidas

en: View summary of all available fields:
pt: Ver resumo de todos os campos disponíveis:

en: View the statistics for this survey.
pt: Mostrar as estatísticas deste inquérito

en: View this record
pt: Visualizar este registo

en: View users
pt: Visualizar utilizadores

en: View/read
pt: Ver / Ler

en: Viewing file '%s'
pt: Visualizando o ficheiro '%s'

en: Viewing response (ID %s)
pt: A visualizar resposta (ID %s)

en: Visible
pt: Visível

en: Visit our website!
pt: Visite o nosso sítio web!

en: Visual minute step interval
pt: Intervalo de passo do minuto visual

en: Warn and move on
pt: Avisar e prosseguir

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning!
pt: Aviso!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
pt: Aviso! O email de administração para retorno por omissão ('bounce') não foi gravado porque não era válido.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
pt: Atenção! O email do Administrador não pode ser guardado porque não era válido.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
pt: Aviso: Antes de ativar HTTPS, %s verifique se a seguinte hiperligação está funcional.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
pt: Aviso: A remoção de registos de participantes não pode ser recuperada.

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
pt: Aviso: Por favor aplique encriptação SSL nas Definições Globais/Segurança após configurar correctamente o SSL no seu servidor.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
pt: Aviso: Leia o seguinte texto  com atenção antes de continuar !

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
pt: Aviso: Cite todos os conteúdos que comecem com um sinal de igual para prevenir injeções CSV

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
pt: Aviso: os seguintes ficheiros/directórios têm de ser atualizados mas as permissões estão definidas em modo de leitura.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
pt: Aviso: Ainda está a utilizar a palavra-chave predefinida ('password'). Por favor mude a palavra-chave e volte a iniciar a sessão.

en: Warnings
pt: Avisos

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
pt: Pedimos desculpa mas houve um erro de sistema e o seu ficheiro não foi guardado. Foi enviado um email com a notificação ao responsável pelo inquérito.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
pt: Lamentamos, mas não lhe é permitido aceder a este inquérito.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
pt: Pedimos desculpa, mas não tem permissões para efetuar esta acção.

en: We are sorry but your session has expired.
pt: Lamentamos, mas a sua sessão expirou.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
pt: Não podemos garantir um funcionamento otimizado. Seria preferível que já não o usasse ou que o tornasse compatível com a versão %s do API do LimeSurvey.

en: We could not zip your database!
pt: Não foi possível compactar, em formato ZIP,  a sua base de dados!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
pt: Não foi possível ligar ao servidor ou o servidor não respondeu. Por favor tente novamente dentro de alguns minutos.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
pt: Recomendamos que, antes de eliminar este inquérito, o exporte na totalidade a partir da página de administração.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
pt: Recomenda-se que antes de continuar, exporte o inquérito na sua totalidade a partir da página de administração.

en: Web server authentication method is not allowed for this user
pt: O método de autenticação através de  servido rweb não é permitido para este utilizador

en: Welcome
pt: Bem-vindo(a):

en: Welcome %s!
pt: Bem-vindo(a) %s!

en: Welcome and end text
pt: Texto de boas vindas e de fecho

en: Welcome message:
pt: Mensagem de boas-vindas

en: Welcome to %s!
pt: Bem-vindo(a) a %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
pt: Bem-vindos ao LimeSurvey!

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
pt: Seja bem-vindo ao LimeSurvey ComfortUpdate!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
pt: Bem-vindo ao assistente de instalação do LimeSurvey. Este assistente vai guiá-lo pela instalação, configuração da base de dados e configuração inicial do LimeSurvey.

en: Welcome to this sample survey
pt: Bem-vindo a esta amostra de inquérito

en: Welcome:
pt: Bem-vindo(a):

en: Welsh
pt: Galês

en: What good would your survey be without questions?
pt: De que serviria o seu inquérito sem questões?

en: When an imported record matches an existing record ID:
pt: Quando um registo importado coincide com o ID de um registo existente:

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
pt: Enquanto o inquérito estiver ativo, não pode adicionar ou remover perguntas nem grupos de perguntas.

en: Width of PDF header logo:
pt: Largura do logótipo no cabeçalho do PDF:

en: With real vv file : questions code are in second line
pt: Com ficheiro vv real : códigos das perguntas estão na segunda linha

en: Wrap container around boxes
pt: Envolver o recipiente em torno das caixas

en: Write error!
pt: Erro na escrita!

en: X-Scale
pt: Escala-X

en: X-Scale (columns)
pt: Escala X (colunas)

en: Y-Scale
pt: Escala-Y

en: Y-Scale (lines)
pt: Escala Y (linhas)

en: Year
pt: Ano

en: Yes
pt: Sim

en: Yes - Delete Them!
pt: Sim - Apaga-os!

en: Yes, restore default
pt: Sim, restaurar padrão

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
pt: Está prestes a eliminar todas as condições das perguntas deste inquérito.

en: You are about to delete this survey
pt: Está prestes a eliminar este inquérito

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
pt: Está prestes a substituir um conjunto de etiquetas existente pelas opções de resposta atuais.

en: You are editing an entry of the main menu!
pt: Está a editar uma entrada do menu principal!

en: You are editing the main menu!
pt: Está a editar o menu principal!

en: You are not a participant in this survey.
pt: Você não é um participante deste inquérito.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
pt: Não está autorizado a editar as suas próprias permissões.

en: You are not authorized to delete label sets.
pt: Não está autorizado a eliminar conjuntos de etiquetas.

en: You are not authorized to delete questions.
pt: Não está autorizado a eliminar as perguntas.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
pt: Você está registado mas ocorreu um erro aquando da tentativa do envio de um email - por favor contate o administrador do inquérito.

en: You can create as many surveys as you like.
pt: Pode criar quantos inquéritos desejar.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
pt: Pode obter uma chave de atualização de teste gratuita da sua conta %s no sítio web limesurvey.org %s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
pt: Pode importar todas as respostas prévias que sejam compatíveis com o inquérito atual. A compatibilidade é determinada através da comparação dos tipos e nomes das colunas, o campo ID é sempre ignorado.

en: You can leave these settings blank and change them later
pt: Pode deixar estas opções em branco e modificá-las depois

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
pt: Pode carregar um inquérito que tenha gravado previamente a partir deste ecrã.

en: You can not add a group if survey is active.
pt: Não pode adicionar um grupo se o inquérito estiver ativo.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
pt: Não pode adicionar ou remover o dono do grupo.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
pt: Pode agora %sadicionar uma pergunta%s a este grupo de perguntas.

en: You can now close this modal box.
pt: Pode fechar esta caixa modal.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
pt: Já pode prosseguir com a atualiazação da sua instalação do LimeSurvey.

en: You can upload %s under %s KB each.
pt: Pode submeter %s inferior a %s KB cada.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
pt: Pode usar o Gestor de Expressões, mas este terá de ser um número antes da página ser mostrada senão será definido como 0. Se o valor mínimo não estiver definido, será utilizado este valor.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
pt: Pode usar o Gestor de Expressões, mas este terá de ser um número antes da página ser mostrada senão será definido como 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
pt: Pode usar o Gestor de Expressões, mas este terá de ser um número antes da página ser mostrada senão será definido como 100. Se o valor mínimo não estiver definido, será utilizado este valor.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
pt: Pode utilizar os seguintes dados para iniciar sessão no sitio web:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
pt: Pode usar operadores nos filtros de pesquisa (eg: >, <, >=, <=, = )

en: You can't add questions while the survey is active.
pt: Não pode adicionar perguntas enquanto o inquérito estiver ativo.

en: You can't copy a question if the survey is active.
pt: Não pode copiar uma pergunta se o inquérito estiver ativo.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
pt: Não é possível eliminar o grupo pois um ou mais grupos dependem dele como pai!

en: You can't delete a question if the survey is active.
pt: No pode remover a pergunta se o inquérito estiver ativo

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
pt: Não pode remover este grupo de perguntas porque o inquérito está atualmente ativo.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
pt: Não pode importar o tema '%s' porque '%s' não está instalado.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
pt: Não pode inserir uma nova pergunta enquanto o inquérito estiver ativo.

en: You can't remove the default language.
pt: Não pode remover o idioma por omissão

en: You can't update question code for an active survey.
pt: Não é possível atualizar o código da pergunta num inquérito ativo

en: You cannot delete the last answer option.
pt: Não pode eliminar a última opção de resposta.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
pt: Só pode prosseguir quando introduzir texto numa ou mais perguntas.

en: You cannot uninstall the default template.
pt: O tema por defeito não pode ser desinstalado.

en: You did not answer to the security question.
pt: Não respondeu à pergunta de segurança.

en: You didn't save your changes!
pt: Não guardou as suas alterações!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
pt: Desativou o ComfortUpdate no seu ficheiro de configuração.

en: You do not have permission to access this page.
pt: Não tem permissão para aceder a esta página

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
pt: A biblioteca Freetype não está instalada. A biblioteca Freetype é necessária para apresentar gráficos correctamente.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
pt: A biblioteca GD não está instalada. A biblioteca GD é necessária para apresentar gráficos correctamente.

en: You do not have the permission to access this page.
pt: Você não tem permissão para aceder a esta página.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
pt: Não possui a biblioteca ZIP obrigatória instalada no PHP.

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
pt: Não tem direitos suficientes para carregar uma imagem neste inquérito

en: You don't need an update key.
pt: Não necessita de uma chave de atualização

en: You have already been removed from the central participants list for this site
pt: Já foi previamente removido da lista central de participantes

en: You have already completed this survey.
pt: Já completou este inquérito .

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
pt: Existe um erro na sua instalação local do LimeSurvey. Verifique:

en: You have been already removed from this survey.
pt: Já tinha sido removido deste inquérito.

en: You have been removed from the central participants list for this site
pt: Foi removido da lista central de participantes deste site

en: You have been successfully added back to this survey.
pt: Foi novamente adicionado a este inquérito.

en: You have been successfully removed from this survey.
pt: Foi removido com sucesso deste inquérito.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
pt: Ultrapassou o número máximo de tentativas de registo. Por favor espere %d minutos antes de tentar de novo.

en: You have not selected a question
pt: Não selecionou uma pergunta

en: You have not selected a survey
pt: Não selecionou um inquérito

en: You have to pair this field with an existing attribute.
pt: Tem de associar este campo com um atributo que exista.

en: You have to select a file.
pt: Tem que selecionar um ficheiro.

en: You have to select at least one label set.
pt: Tem de selecionar pelo menos um conjunto de etiquetas.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
pt: Não pode usar barras diagonais ou E comerciais no seu nome ou palavra-chave.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
pt: Pode experimentar mais definições, mas vamos salvar e começar agora a adicionar questões ao seu inquérito. Basta clicar em 'Guardar'.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
pt: Pode registar-se para este inquérito mas terá de esperar por %s antes de poder iniciar o seu preenchimento.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
pt: Pode registar-se para este inquérito mas terá que esperar para pelo dia {{sStartDate}} antes de iniciar o inquérito.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
pt: Pode registar-se neste inquérito se quiser tomar parte nele.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
pt: Pode guardar subquestões vazias, mas isso seria inútil.

en: You must be registered to complete this survey
pt: Tem que estar registado para completar este inquérito

en: You must enter a valid email. Please try again.
pt: Tem de introduzir um email válido. Por favor tente novamente.

en: You must first create a question group.
pt: Primeiro tem de criar um grupo de perguntas.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
pt: Deve definir as permissoões de escrita nestes ficheiros antes de continuar. Se não tiver a certeza do que fazer por favor contacte o administrador de sistema.

en: You must supply a name for this saved session.
pt: Tem que fornecer um nome para esta sessão gravada.

en: You must supply a password for this saved session.
pt: Tem que fornecer uma palavra-chave para esta sessão gravada.

en: You need to add answer options to this question
pt: Precisa de adicionar opções de resposta para esta pergunta

en: You need to add question groups
pt: Tem de adicionar grupos de perguntas

en: You need to add questions
pt: Tem de adicionar perguntas

en: You need to add subquestions to this question
pt: Precisa de adicionar perguntas secundárias para esta pergunta

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
pt: Tem que submeter mais %s ficheiros para esta pergunta.
     Tem a certeza que pretende sair?

en: You should export your responses before deactivating.
pt: Deverá exportar as suas respostas antes de desactivar.

en: You should have a great time doing this
pt: Você deve divertir-se a fazer isto

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
pt: Deverá anotar o(s) nome(s) da(s) tabela(s) para o caso de necessitar de aceder a esta informação mais tarde.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
pt: Apenas deve activar um inquérito quando tiver a certeza absoluta de que a construção e parametrização do inquérito está concluída e não necessitará de alterações.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
pt: Vai ser redireccionado em aproximadamente 5 segundos. Se não, clique <a href="%s">aqui</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
pt: Não será possível efetuar a atualização pois a sua versão anterior do LimeSurvey é muito antiga.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
pt: Será redirecionado para a atualização da base de dados ou (se a sua base de dados já estiver atualizada) para a página de início de sessão na administração em 5 segundos. Se não, por favor clique %saqui%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
pt: A sua sessão foi determinada devido ao tempo de inatividade. Por favor inicie sessão novamente.

en: Your Choices
pt: As suas escolhas

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
pt: A sua instalação LimeSurvey será verificada para determinar se a atualização poder ser executada com sucesso.

en: Your Ranking
pt: A sua classificação

en: Your answer
pt: A sua resposta

en: Your answer must be %s
pt: A sua resposta deverá ser %s

en: Your answer must be at least %s
pt: A sua resposta deve ser no minímo %s

en: Your answer must be at most %s
pt: O valor da sua resposta deve ser no máximo %s

en: Your answer must be between %s and %s
pt: A resposta deve estar entre %s e %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
pt: A sua reposta à pergunta de segurança está incorreta - por favor tente de novo.

en: Your assessment
pt: A sua avaliação

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
pt: O seu navegador reporta que foi utilizado anteriormente para responder a este inquérito. Estamos a reiniciar a sessão para que possa começar do início.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
pt: A dimensão do ecrã do seu browser é demasiado pequena para usar a interface de administração adequadamente. A dimensão mínima requerida é 1280*1024 px.

en: Your choices
pt: As suas escolhas

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
pt: Os seus dados devem estar importados, o data.frame tem o nome "data", o variable.labels são atributos da "data" ("attributes(data)$variable.labels"), como para foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
pt: Os seus dados vão ser importados agora.

en: Your database is too big to be saved!
pt: A sua base de dados é demasiado grande para ser guardada!

en: Your database server password.
pt: A sua palavra chave do servidor da base de dados

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
pt: O nome de utilizador do seu servidor de base de dados. Na maioria dos casos "root" funcionará.

en: Your database type is not MySQL!
pt: A sua base de dados não é MySQL!

en: Your email address:
pt: O seu endereço de email:

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
pt: A sua chave foi atualizada e validada! Agora já pode usar o ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
pt: A sua chave é desconhecida pelo servidor de atualizações.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
pt: A sua nova palavra-chave não foi guardada porque as palavra-chave não coincidem.

en: Your new survey was created.
pt: O seu novo inquérito foi criado.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
pt: O seu novo inquérito foi criado. Foi também criado automaticamente o primeiro grupo de perguntas com uma pergunta exemplo para si.

en: Your passwords do not match.
pt: As suas palavras-chave não coincidem.

en: Your personal settings were successfully saved.
pt: As suas configurações pessoais foram gravadas com sucesso.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
pt: O seu idioma preferido irá ser usado durante o processo de instalação.

en: Your ranking
pt: A sua classificação

en: Your response table will be renamed to:
pt: A tabela de respostas terá o seu nome alterado para:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
pt: As suas respostas não foram perdidas. Foram enviadas por correio electrónico ao responsável pelo inquérito para serem, posteriormente, gravadas na nossa base de dados.

en: Your responses were successfully saved.
pt: As suas respostas foram gravadas com sucesso.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
pt: A sua sessão no servidor ComfortUpdate não é válida ou expirou. Por favor reinicie o processo.

en: Your survey responses have been recorded.
pt: As suas respostas ao inquérito foram gravadas.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
pt: As suas respostas ao inquérito foram gravadas com sucesso. Irá receber um email de confirmação. Certifique-se que guarda a sua palavra-chave, pois não poderemos recuperar a mesma posteriormente.

en: Your survey was successfully saved.
pt: O seu inquérito foi gravado com sucesso.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
pt: O seu inquérito será guardado utilizando esse nome e palavra-chave e pode ser concluído posteriormente iniciando a sessão com esses dados.

en: Your time to answer this question has expired
pt: O tempo para responder a esta pergunta expirou

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
pt: O tempo para responder a esta pergunta está quase terminado. Você tem {TIME} restante.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
pt: A sua chave de atualização excedeu o número máximo de atualizações!

en: Your update key has expired!
pt: A sua chave de atualização expirou!

en: Your update key is invalid and was removed.
pt: A sua chave de atualização é inválida e foi removida.

en: Your update key:
pt: A sua chave de atualização:

en: Your user data for accessing %s
pt: Os seus dados de utilizador para aceder a %s

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
pt: A sua versão não é atualizável através do ComfortUpdate. Por favor atualize manualmente.

en: Your version is up to date!
pt: A sua versão está atualizada !

en: Zip error!
pt: Erro de compactação (Zip)

en: Zip file not found!
pt: Ficheiro Zip não encontrado!

en: Zoom level
pt: Nível do zoom

en: addslashes
pt: Adicionar barras

en: and
pt: e

en: at question
pt: na pergunta

en: checked
pt: Marcada

en: completed
pt: completado

en: d-m-yyyy
pt: d-m-aaaa

en: d.m.yyyy
pt: d.m.aaaa

en: d/m/yyyy
pt: d/m/aaaa

en: dd-mm-yyyy
pt: dd-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
pt: dd.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
pt: dd/mm/aaaa

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
pt: Introduza:       source("filename", encoding = "UTF-8")        na janela de comandos do R, substitua "filename" pelo nome real do ficheiro

en: directory
pt: pasta

en: equals
pt: é igual

en: extends_
pt: estende_

en: having a valid email address
pt: ter um endereço de email válido

en: hours
pt: horas

en: if:
pt: se:

en: is
pt: é

en: is NOT
pt: não é

en: is greater than
pt: é maior que

en: is greater than or equal to
pt: é maior ou igual a

en: is less than
pt: é menor do que

en: is less than or equal to
pt: é menor ou igual a

en: is lesser than
pt: é menor que

en: is like
pt: é como

en: is matched (regexp)
pt: é correspondido (regexp)

en: is not like
pt: não é como

en: minitab method
pt: método 'minitab´

en: mins
pt: minutos

en: mm-dd-yyyy
pt: mm-dd-aaaa

en: mm.dd.yyyy
pt: mm.dd.aaaa

en: mm/dd/yyyy
pt: mm/dd/aaaa

en: not checked
pt: não marcada

en: not having already completed the survey
pt: ainda não completou o inquérito

en: not having been sent an invitation already
pt: Não foram enviados convites ainda

en: only apply to certain question types
pt: aplicar apenas a alguns tipos de perguntas

en: or
pt: ou

en: page
pt: página

en: queXML PDF export
pt: Exportar queXML PDF

en: queXML format (*.xml)
pt: Formato queXML (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
pt: queXML é uma descrição em XML de um questionário

en: quota language settings
pt: configurações da quota da linguagem

en: quota members
pt: membros da quota

en: responses
pt: respostas

en: running
pt: em execução

en: seconds
pt: segundos

en: selected
pt: selecionado

en: stable
pt: estável

en: table
pt: tabela

en: timings
pt: tempos

en: to:
pt: para:

en: unstable
pt: instável

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
pt: visite http://pt.php.net/manual/en/ref.image.php para mais informações

en: yyyy-mm-dd
pt: aaaa-mm-dd

en: yyyy.mm.dd
pt: aaaa.mm.dd

en: yyyy/mm/dd
pt: aaaa/mm/dd
